Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
 

Słowo naczelnego
 

   

  
"Ten, kto traci pieniądze - traci dużo. Ten, kto traci przyjaciela - traci więcej.
Ten jednak, kto traci ducha - traci wszystko". (przysłowie hiszpańskie)


   Wygląda na to, że wakacji nie będą mieć wszyscy - wybrańcy narodu mają pracować. Na szczeblu krajowym życia publicznego ciąg dalszy już znanych i kolejno odkrywanych afer - jednym słowem nic nowego. "Nie trzeba wiele rozumu, aby wszystko zmącić, ale trzeba go mieć dużo, by wszystko uładzić!" (Monteskiusz). Wydaje się, że czyste ręce /pióra/ mają jedynie dziennikarze i prasa - aż niewiarygodne, że ich korupcja nie dosięgła - po prostu jedyni czyści! Przy czym największymi frustratami są zwykle ci, którym powodzi się dobrze, lecz są rozczarowani brakiem spełnienia obietnic - często nierealnych, które są efektem wyboru politycznego, "Mam mniej niż się spodziewałem, ale może więcej oczekiwałem, niż należało."(Seneka). Obecnie mamy wolność, w tym wolność słowa, nie ma cenzury zewnętrznej to i wolno ponarzekać, czemu nie i już z przyzwyczajenia narzekamy. I tak osiągnęliśmy w rankingu poziomu rozwoju 35 miejsce - jesteśmy o trzy pozycje niżej za Czechami.

   Za to w życiu naszej gminy wiele atrakcyjnych tematów, mnóstwo imprez i wydarzeń. Jednym z nich na zakończenie roku szkolnego, w turskim gimnazjum było nominowanie do tytułu "Gimnazjusza" w danej kategori - w kolejnej edycji, co roku realizowanej wg innego scenariusza, opatrzonego oryginalnymi, zaskakującymi, humorystycznymi pomysłami artystycznymi. Oczywiście stałym fragmentem jest ogłaszanie nominacji /vide: "Gimnazjusz - nagroda mobilizująca"/, bo "Życie bez radości, to lampa bez oliwy". (Walter Scott). Zakończył się rok szkolny w gimnazjach, szkołach podstawowych i przedszkolach, w których końcówka roku obfitowała w różne konkursy, imprezy i uroczystości /vide: "Dzień otwartych drzwi w gorzyckim przedszkolu", "Konkurs ekologiczny dla dzieci 6 - letnich, "Dzień Dziecka w Gorzyczkach" itd./, czy też wiele imprez zorganizowanych w ramach III Dni Gminy Gorzyce. Bogactwo tych imprez jest tak duże, że nie starcza miejsca na ich prezentację w jednym numerze U nas. Dlatego w tym numerze dalszy ciąg relacji: / vide: "W wielkiej przyjażni z "Pszczółką Mają, Guciem i Filipem", "Wystawili swoje rzemiosło", "Biała sobota w gorzyckim DPS"/. Obchody Dni Gminy Gorzyce, którym tradycyjnie już patronuje Wójt Gminy, promują dorobek, osiągnięcia w różnych dziedzinach życia gminy ale przede wszystkim kulturalnego, ponadto integrują nasze środowisko a także zawierają pewien aspekt rozwojowy gminy. A organizatorem tego lokalnego święta jest Stowarzyszenie PIR Gminy Gorzyce / vide: "Relacja z III Dni Gminy Gorzyce"/. Tym razem liczba wystawców na Targach Lokalnego Rzemiosła, Drobnej Wytwórczości i Rękodzieła - Czyżowice '2003 nie była imponująca - tylko dwóch, za to zaprezentowali wysokiej klasy rzemiosło: /vide: "Wystawili swoje rzemiosło"/. Zdecydowanie ilość przeszła w jakość. Poza tym można odnieść wrażenie, że pozostali uznali, że w ten ciepły majowy weekend lepiej wypoczywać - bo klient sam przyjdzie. Wystawiający potwierdzali, że podczas targów /także poprzednich/ zostały zawarte transakcje hndlowe. 

    Pomimo porażki "Przyszłości Rogów" w barażach o III ligę, panuje dobry klimat dla sportu w klubach naszej gminy, bo i są ku temu powody / vide: "III liga nie dla Rogowa", "70 lat "Przyszłości" Rogów - w opracowaniu książkowym", "Niezwykła podróż w czasie", "Z perspektywy 70. lat patrząc w przyszłość"/. Teraz trzeba w dobrym klimacie budować zaplecze - tworzyć kuźnię piłkarskich talentów - fachowców z tej dziedziny sportu mamy bardzo dobrych. A przebieg meczu pomiędzy mistrzem IV. ligi - "Przyszłości" Rogów a "Gwiazdami" V. ligi sąsiednich klubów, potwierdza takie szanse a zarazem taką potrzebę.
 
   Zespół pracujący nad strategią rozwoju gminy Gorzyce jest na etapie wypracowanej koncepcji rozwoju, w której zostały określone pola rozwoju, nad którymi zespoły tematyczne prowadzą dalsze prace. Nadszedł czas na krytyczne spojrzenie - w ramach konsultacji i prowadzonej ankietyzacji. Bardziej aktywni i chcący mieć wpływ na wizję i kierunki rozwoju gminy mogą skierować do poszczególnych Zespołów swoje uwagi, pomysły, projekty, wypełniając w tym celu przygotowane ankiety /vide: "Przyłącz się do strategii"/. Strategiczną dla gminy a priorytetową dla UE jest inwestycja autostrady A-1, która w przyszłości połączy 4 kraje Wspólnoty. Ze stu projektów zakwalifikowano do realizacji 18 o największym znaczeniu dla rozszerzenia UE, w tym dwa polskie - A-1 i linia kolejowa E-65.

Stanisław Sitek

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Lipiec 2003.