Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
 

70 lat "Przyszłości" Rogów
 
Z perspektywy 70 lat patrząc w "Przyszłość"

   

     
   W piątek - 27 czerwca 2003 r. w murach gospodarzy - Klubu Sportowego "Przyszłość" Rogów, członkowie i sympatycy Klubu rozpoczęli świętowanie 70. lecia istnienia Klubu Sportowego "Przyszłość" Rogów. 

   Po uroczystej mszy św. w barwnym orszaku, przy dźwiękach orkiestry dętej i tańcach mażoretek, na sali przy boisku Wacław Wrana poprowadził akademię, na której prezes Klubu - Tadeusz Szkatuła odczytał przemówienie zawierające esencjonalne wiadomości o Klubie Sportowym "Przyszłość" Rogów. 

   "(…) A wszystko rozpoczęło się tuż po wojnie, gdy pierwsi miłośnicy sportu zaczęli tworzyć piłkarską drużynę. Jednak kluczową dla historii rogowskiego Klubu jest data 1933 roku. Wtedy to Wilhelm Czołgała, Adolf Musiał, Maksymilian Szymiczek i będący tutaj z nami - Wilhelm Rzazonka, założyli drużynę pod nazwą "Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej".

   W tym miejscu należy także wspomnieć o nieocenionych zasługach ks. doktora Jana Masnego i Franciszka Wołyńskiego de Perory. Obaj społecznicy byli ostojami życia społecznego okresu międzywojennego w Rogowie. Niemal cały ich dorobek zniszczony został jednak podczas II wojny światowej, w której to życie straciło wielu mieszkańców rogowskiej parafii. W 1945 roku ponownie wszyscy stanęli przed niełatwym zadaniem odbudowy życia społecznego. Trud ten podjęli również liczni działacze sportowi. Dzięki staraniu wielu społeczników, a wśród ich takich jak: Karol Siedlaczek, Joachim Ciuraj, Augustyn Rycman, czy Jan Bochenek, w 1949 roku powstał Klub Sportowy "Przyszłość" Rogów, a w latach 50-tych dla jego potrzeb wybudowano boisko i szatnię. 

   Mijały lata, a działacze i piłkarze musieli zmagać się z wieloma przeciwnościami losu. Przez cały ten czas nie ustawali jednak w dążeniu do ustawicznego rozwoju naszego klubu. W 1986 roku do użytku oddano nowy budynek klubowy, który służy wszystkim do dziś. Również w tym wypadku zaowocowało oddanie i praca społeczna tutejszych działaczy. Przewodził im wówczas Augustyn Pawełek. 

   Lata 90-te to okres rozwoju sportowego w Klubie. Nasza drużyna w 1995 roku awansowała do klasy okręgowej. Na niespotykaną dotąd skalę w Rogowie, rozpoczęło się szkolenie piłkarskiej młodzieży. Apogeum progresji wyników sportowych miało miejsce w 2001 roku, kiedy to jak wszyscy pamiętamy "Przyszłość" Rogów wywalczyła historyczny awans do IV ligi. (…)

   Najnowsza historia Klubu to jednak nie tylko sukcesy sportowe. Na przełomie XX i XXI wieku udało się bowiem w Rogowie zrobić ogromny postęp w dziedzinie inwestycyjno-organizacyjnej. Przeprowadzono generalny remont całego głównego obiektu tj. budynku klubowego i płyty, wybudowano kryte trybuny, tablicę świetlną, a pod Parkiem "Dąbki" powstało boisko treningowe. W efekcie Rogów i cała Gmina Gorzyce poszczycić się mogą funkcjonalnym i estetycznym stadionem, na którym odbywają się mecze nie tylko IV ligi. (…) Rozwój "Przyszłości" to wypadkowa doskonałej współpracy na linii trenerzy - piłkarze - działacze, z liczną grupą wiernych emerytów i sympatyków kochających Klub - parafia, gmina i powiat. (…) Gratuluję wszystkim, którzy uczestniczą w tym harmonijnym łańcuchu współpracy.
Jednocześnie chciałbym zadeklarować, że wraz z całym Zarządem Klubu dołożymy wszelkich starań, by baza sportowa "Przyszłości" w dalszym ciągu była udoskonalana. Nadmienię tylko, że daleko zaawansowane są plany: budowy kolejnego boiska treningowego oraz montażu oświetlenia dla boiska pod Parkiem "Dąbki".(…)
Chciałbym podziękować i złożyć hołd tym wszystkim, którzy decydowali o obliczu naszego Klubu w minionych 70. latach. Chylę czoła przed tymi, którzy budowali nasz Klub w latach 30-tych XX wieku, oraz pracowali dla dobra wspólnego w trudnych czasach po II wojnie światowej. Wreszcie dziękuję pani wójt Gminy Gorzyce - Krystynie Durczok za ciągłe wspieranie inicjatywy społecznej oraz faktyczną pomoc finansową, sponsorom Klubu, bez których trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie, obecnemu Zarządowi i tym wszystkim ludziom dobrej woli, gorących serc i kochających nasz Klub, którzy nie szczędzą swojego czasu, trudu, zaangażowania i zdolności dla naszej "Przyszłości" z Rogowa.

   W tym szczególnym dniu nie możemy zapomnieć o tych, którzy tu byli przed nami i chociaż odeszli pozostają na zawsze w naszych sercach i pamięci, a przede wszystkim pamiętajmy dziś o nie odżałowanych działaczach Janie Rozmus i Franciszku Neblik.
Dziękując wszystkim za współprace, życzę sobie i Wam - Drodzy Przyjaciele, by kolejny jubileusz naszego Klubu, był okazją do świętowania dalszych sukcesów "Przyszłości" Rogów, a nasza drużyna dalej dostarczała nam wzruszeń, szczęścia i radości, bo jak pisze poeta Lucjan Rydel - "Tak mało na świecie radości, a tyle jej światu potrzeba!, nią życie jak słońcem się złoci, nią ziemia się zbliża do Nieba". A więc cieszmy się radujmy, świętując nasz jubileusz!" - wygłosił Prezes Skatuła. Potem nastąpiło udekorowanie zasłużonych działaczy "Przyszłości".

   Kolejnym radosnym akcentem Jubileuszu była promocja książki wydanej na cześć Jubileuszu. Ale to nie wszystko. Ten wyjątkowy Jubileusz organizatorzy postanowili rozłożyć w czasie i już w sobotę sympatycy Klubu spotkali się na boisku "Przyszłości". O 15.00 rozpoczął się Turniej Tenisa Stołowego, któremu przewodził Jan Suchy. W Turnieju mieliśmy okazję podziwiać mieszkankę naszej Gminy - Martę Kuznicius. Zgromadzeni na boisku bawili się przy dobrej muzyce i wielu atrakcjach. W niedzielny ranek (29.06.2003) odbył się Turniej Skata. Na kolejne, radosne świętowanie sympatycy czekali tydzień.

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Lipiec 2003.