Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
 

Słowo naczelnego
 

   

  
"Prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku, odwagi i pracy".
Honoriusz Balzak.

   Po półrocznym wysiłku, pracy i totalnym zmęczeniu, nadchodzi czas wypoczynku - przed nami wczasy i ferie - to czas by "Nauczyć się odróżniać to, co ważne, od tego, co pilne", Golo Mann. Od czasu do czasu warto popatrzeć retrospektywnie i dokonać podsumowania, cząstkowej oceny tego co ma istotny wpływ na nasze zachowania, na życie i określenie tego co ważne. Okres ku temu jest jak najbardziej właściwy, kończy się rok szkolny, jesteśmy po unijnym głosowaniu, zamknięto bilanse naznaczone jubileuszami, konkursami i wieloma innymi osiągnięciami w dziedzinie sportu, kultury, oświaty, itd. / vide: "Czyżowicki dom kultury ma 10 lat !"; "III Dni Europejskie w czyżowickim Gimnazjum"; "X Polskie Spotkania Europejskie w Gminie Gorzyce"; "Chóralne śpiewy w turskim Sanktuarium"; "Kartka wykonana z sercem"; "Gmina Gorzyce w krajowej czołówce menedżerów oświaty"/. W ogólnopolskim konkursie "Menedżer Oświaty 2002" Gorzyce, jako jedyna gmina z województwa śląskiego, zajęła III miejsce. Świetną promocją gminy jest także bardzo dobre miejsce w Sportowym Turnieju Miast i Gmin, lecz nie tylko chodzi tu o czołową lokatę a bardziej o wdrożenie idei sportowej aktywności i promowanie zdrowego trybu życia. Zaangażowanie dużej liczby organizatorów, aktywność społeczności tej małej i tej większej jest wręcz fascynująca. Wraz z jubileuszem czyżowickiego WDK przypominają się nam pewne fakty związane z "U nas" - od tego czasu miesięcznik ukazuje się systematycznie i w nowej szacie, wtedy też "przyciągnęliśmy" do redakcji nowych i jak się okazało stałych współpracowników. Ostatnio jednak dotarły do redaktorów niepokojące informacje o występujących problemach z kolportażem, ze swej strony możemy zapewnić że będą od zaraz rozwiązywane.

   Publikujemy drugą część artykułu pt. "Wysadzili w powietrze sowiecki pomnik", B. Niezgody. Sprawą przestępstw wojennych oraz deportacją na wschód zainteresowany jest IPN, stąd prośba, do posiadających wiedzę bądź jakiekolwiek dokumenty na ten temat, o kontakt z redakcją. Z ciekawą inicjatywą wystąpili gimnazjaliści w "Liście otwartym do Rady Gminy Gorzyce". 

Niestety dopiero teraz relacjonujemy kolejną wizytę dzieci z Kamieńca Podolskiego z Ukrainy, w rodzinach, których dzieci uczęszczają do rogowskiego gimnazjum /vide: "Druga wizyta dzieci z Ukrainy w naszej Gminie"/ . Najczęściej tak bywa, że poprzez indywidualne zaangażowanie i prywatne kontakty dochodzi do tak wspaniałej współpracy! Tam gdzie są ludzie chcący coś dla drugich zrobić pojawiają się sukcesy i ogromna satysfakcja - "Każdy człowiek jest zobowiązany przyczynić się, ile w jego mocy, do dobra drugich, i zaiste nic nie jest wart ten, kto nikomu do niczego się nie przydaje", Kartezjusz. 

   Tak w życiu publicznym bywa, że najczęściej "ktoś" decyduje w naszym imieniu lub, nie pytając nas o zdanie, podejmuje decyzję za nas. W pierwszym przypadku najczęściej taka sytuacja nam odpowiada, bo nie musimy się wysilać i możemy ewentualną odpowiedzialność zrzucić na tego "kogoś", w drugim najczęściej na grożące nam ubezwłasnowolnienie oburzamy się, jednocześnie podważając podstawy podejmowania tych decyzji. Tego obrazem jest aktualna sytuacja, jaka się wytworzyła po 8. czerwca A.D. 2003. Ponad połowa a dokładnie 58,85 % uprawnionych, samodzielnie, bezpośrednio decydowała o wstąpieniu do Unii Europejskiej -wykorzystano pokoleniową szansę / raczej dla przyszłych pokoleń/ i 78 % procent głosujących opowiedziało się za "tak". Zajmując ważne miejsce w Europie będziemy mieli szanse na proces integracji europejskiej i jej rozwoju. Samo wejście niczego nie gwarantuje, jednak daje ogromne szanse. Nasz Parlament produkując kolejne buble prawne, doprowadził do sytuacji kiedy bardzo ułomne prawo, plus brak woli politycznej, nie pozwala na rozprawienie się z korupcją, kupowaniem głosów, aferami, skrajną arogancją rządu i innymi patologiami. Jednym z pozytywnych warunków wejścia do UE jest konieczność dostosowania naszego prawa do standardów unijnych. Stąd nadzieja, że złe prawo znajdzie się w koszu na śmieci. A jak społeczność naszej gminy głosowała w kontekście powiatu, województwa i kraju pokazano w tabeli obok.

   Jak po uzyskaniu w dniu 13.06.2003 r. wotum zaufania sejmu rząd będzie funkcjonował? Z ust prominentnego działacza SLD padło stwierdzenie, że rząd nie funkcjonuje w oparciu o zaufanie społeczne lecz parlamentarne.. Po co reformować finanse publiczne skoro można wprowadzić kolejne podatki /np.: do paliwa/ - by mieć z czego wydawać, zamrozić progi podatkowe i zlikwidować ulgi a na barki samorządów zrzucić kolejne zadania bez przynależnych środków. Stąd można wnioskować, że do rozczarowania społecznego już nie jest daleko - a zauważyć trzeba, że dalsze działania rządu powinny wynikać z faktycznego i demokratycznego mandatu do nakładania kolejnych obciążeń i takiego "uszczęśliwiania podatników" a nie z poklasku zdobytego tanią demagogią i rozdawnictwem synekur. Obyśmy za to nie zapłacili zbyt wysokiej ceny! 

Stanisław Sitek

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Czerwiec 2003.