Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
 

 "Dzieciaki" podbijają nasze serca 

   

  
  Pod wodzą Stowarzyszenia "Rada Młodych", któremu przewodniczy młody społecznik z Osin - Rafał Karwot powstała grupa muzyczna "Dzieciaki".
Zespół składa się 21 młodych wokalistek i dwu wokalistów (średnia wieku 7 lat). W większości są to dzieci z sołectw Rogów i Bluszczów, są też z Gorzyc i Osin, a ostatnio i ... z Czyżowic. Próby zespołu odbywają się w każdą sobotę o godz. 16.00. Miejsca użycza Kierownik Świetlicy Wiejskiej w Rogowie - Kamila Kuznicjus.
W zespole muzykują: Marcin Suchy - gitara prowadząca, Wioleta Karczewska - gitara klasyczna, Rafał Karwot - gitara basowa, Asia Parzych - flet poprzeczny, Anna Czech - flet poprzeczny, Radosław Typek - skrzypce, Patrycja Czech - akordeon, Klaudia Suchy - instrumenty perkusyjne (zaliczane do tzw. "przeszkadzajek") i czasami gościnnie - Paweł Szczęch.

   Warunkiem przyjęcia dziecka do zespołu "Dzieciaki" jest zaufanie jego rodziców, ponieważ Ci nie mogą uczestniczyć w próbach zespołu ze względu na wymagane tam skupienie dziecka. Zespół działa całkowicie społecznie, brakuje też środków na jego podstawowe funkcjonowanie. Jak mówi Przewodniczący Rady - Rafał Karwot - wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich rodziców dzieci, to nasi niepisani, ale najbardziej istotni sponsorzy. Wożą "Dzieciaki" na wszystkie koncerty i występy, no i oczywiście na cotygodniowe próby.

  Członkom Rady Młodych marzy się, by pozyskać więcej chłopięcych głosów do zespołu, w chwili obecnej do zespołu należy dwu śmiałków - Radek "Dzieciaki" w dużej mierze opierają się na wykonywaniu repertuaru ze znanego zespołu "Arka Noego", podobny też jest charakter naszego lokalnego zespołu i atmosfera w "Dzieciakach" - luźna i nieskrępowana. Zapieczętowaniem znajomości i kontaktów (m.in. prawa do wykonywania repertuaru "Arki Noego") pomiędzy zespołami było spotkanie w Pizzerii "Kaman", które odbyło się przy okazji występu "Arki Noego" w gorzyckim DPS. W spotkaniu ze strony "Arki" udział wzięli - Joszko Broda - instrumenty dęte (założyciel zespołu "Dzieci z Brodą") i Maleo - Dariusz Malejonek - gitara, ze strony Rady Młodych - Rafał Karwot i Marcin Suchy. Do dziś w pamięci członków Rady pozostały wspomnienia niezatarte i chyba nie do zapomnienia. Gro ciekawych, praktycznych informacji, ciepło, prostota i bezpośredniość tych ludzi stała się prowadnicą funkcjonowania "Dzieciaków".

   "Dzieciaki" skutecznie wdrażają też swój własny repertuar, który niebawem usłyszymy - m.in. na III Dniach Gminy Gorzyce. Nad prawidłowym wykonaniem utworu, a jest to praca mozolna, czuwa Marcin Suchy, najbardziej doświadczony muzyk w zespole.

   Dotychczas "Dzieciaki" występowały na terenie lokalnym (w DPS Gorzyce, na II Dniach Gminy, na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych). Plany na przyszłość są bardzo konkretne i ściśle sprecyzowane - koncerty we wszystkich kościołach na terenie naszej Gminy, a przede wszystkim promocja zespołu "na zewnątrz".
Ale "Dzieciaki" to nie tylko muzyka.

   Wspaniałym pomysłem ze strony Stowarzyszenia "Rada Młodych" jest zorganizowanie warsztatów rozwojowych (manualnych, technicznych, edukacyjnych). Szczęśliwi rodzice przywożą w soboty do Świetlicy swoje pociechy już na godz. 15.00. Wtedy dziewczyny z Rady wkraczają do akcji. Asia Parzych z pomocą koleżanek z oddaniem rozwija w dzieciakach "Dzieciakach" pasje i talenty.

   I choć czasami coś nie wypali, Członkowie Rady wiedzą, że po nocy zawsze przychodzi dzień.

Bibianna Dawid 

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Maj 2003.