Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
 

Niezwykły - śpiewający ambasador

   

  
Chór Parafialny "Cantemus Domino" z Gorzyc świętował swoje 20 lecie istnienia

   27 kwietnia b.r. mieszkańcy Gminy mieli okazję uczestniczyć we Mszy Św. w kościele p.w. św. Anioła Stróża w Gorzycach, która koncelebrowana była w dwu intencjach - 20.lecie istnienia Chóru Parafialnego "Cantemus Domino" działającego przy tejże parafii oraz 20.lecie kapłaństwa ks. dr. Henryka Olszara. (Historię chóru opisuje poniżej A. Nowak w art. " Już dwadzieścia lat śpiewają Panu").

   Msza Święta miała wielce uroczysty charakter. Chór - Jubilat uświetnił ją swym śpiewem, a słowo boże wygłosił proboszcz gorzyckiej parafii, dziekan dekanatu gorzyckiego - ks. Ginter Lenert. Z serdecznymi życzeniami zwrócił się w stronę gorzyckich chórzystów ks. dr. Henryk Olszar, którego prymicje przed 20. laty były inspiracją do powstania chóru. Po Mszy Św. Zakład Fotograficzny Janiny Gwóźdź wykonał pamiątkowe zdjęcie Jubilatom, a potem udano się do "Zamku" w Chałupkach. Przy eleganckim stole, zasiedli zaproszeni goście - s. Wiesława - inicjatorka powstania Chóru, pierwszy jego dyrygent, s. Stanisława - organistka, akompaniatorka Chóru, ksiądz Jubilat - Henryk Olszar, ks. dziekan - Ginter Lenert, ks. emeryt - Kazimierz Hurski, ks. wikary - Bogusław Zalewski. Z życzeniami przybyła również prezes bratniego chóru "Moniuszko" z Czyżowic - Krystyna Dawid. Gminę Gorzyce reprezentowali: wice Wójt Gminy Gorzyce - Helena Lazar, v-ce przewodniczący RG Gorzyce - Janusz Zientek, z gazety "U Nas" - Bibianna Dawid. Niestety, ze względu na ważny koncert, w gronie świętujących nie mogła znaleźć się pani Olga Rumpel - obecny dyrygent, trzon gorzyckiego chóru. Wielce ubolewano nad tym faktem, jednakże chórzyści tuż po uroczystej Mszy Św. zgotowali "pani Oli" - jak ją nazywają - niespodziewane owacje i przekazali na ręce dyrygentki ogromne wyrazy wdzięczności i symboliczny upominek.
Na uroczyste obchody zaproszono również firmy wspierające gorzycki Chór, dzięki którym członkowie pięknie prezentują się na scenie: Bank Spółdzielczy z Gorzyc z jego prezesem - Mirosławem Grabem oraz "Widex" z Turzy Śl.

   Swą materialną pomoc chórowi zadeklarował na spotkaniu Janusz Zientek, co było bardzo mile zaskakującym prezentem dla członków Chóru. Wielu z obecnych tego dnia w chałupskim "Zameczku" zostało obdarowanych z rąk Prezesa Chóru - Marii Warzeszki kwiatami i podziękowaniami. Jak się okazało, gorzyccy chórzyści niezwykle cenią sobie nawet najdrobniejszą pomoc i współpracę. Takie podziękowanie otrzymał również nasz Zespół Redakcyjny "U Nas", czytamy w nim:


"Chórzystom życzymy wielu sukcesów, wielu młodych głosów i … wielu życzliwych sponsorów"

Bibianna Dawid


20 lat Chóru Kościelnego "Cantemus Domino" w Gorzycach
Już dwadzieścia lat śpiewają Panu


   W kwietniu minęło 20 lat od pierwszego oficjalnego występu - śpiewania na mszy świętej chóru kościelnego "Cantemus Domino" przy parafii św. Anioła Stróża w Gorzycach.

   Myśl o założeniu chóru zrodziła się w perspektywie uroczystości święceń kapłańskich ks. dr. Henryka Olszara. Staraniem s. Wiesławy - przełożonej sióstr Elżbietanek w Gorzycach w styczniu 1983 roku zaczęto tworzyć chór.
Wreszcie nadszedł dzień 4 kwietnia 1983 roku. Był Poniedziałek Wielkanocny. W kościele parafialnym w Gorzycach wielkie wydarzenie - prymicje ks. Henryka Olszara. Wielkie wydarzenie w historii chóru, który swoim śpiewem mszalnym uświetnił tę uroczystość. Trema dyrygenta - s. Wiesławy i chórzystów. Chór spisuje się znakomicie, parafianie są zachwyceni. 

   Na kolejny występ chóru nie trzeba było długo czekać, bo jeszcze w kwietniu tegoż roku - drugi występ chóru, w czasie uroczystości Sakramentu Bierzmowania w gorzyckiej parafii. W maju tegoż roku chór śpiewa na uroczystości Pierwszej Komunii, a we wrześniu uświetnia uroczystość odpustową w Gorzycach. Pierwsze występy chóru są zachętą dla kolejnych śpiewaków. Nadchodzi Boże Narodzenie 1983 roku. Pierwsza Pasterka młodego wówczas chóru. Powiększa się repertuar - zespół śpiewa i kolędy.

   Nadchodzi okres Wielkanocy roku 1984. Zespół pod dyrekcję s. Wiesławy prowadzi próby "Pasji wg św. Mateusza". Wreszcie nadchodzi Niedziela Palmowa, znaczne przeżycie dla chórzystów i uczestników sumy. W czasie procesji chór śpiewa piękną antyfonę "Dzieci hebrajskie niosąc gałązki oliwne…". Po raz pierwszy w powojennej historii parafii św. Anioła Stróża w Gorzycach wierni słuchają "Pasji wg św. Mateusza" w wykonaniu parafialnego chóru. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wymienię solistów: ewangelista - Jan Panic, Pan Jezus - Bogusław Konieczny, Judasz - Erwin Wiedenka, Piotr - Paweł Grzonka, Kajfasz - Henryk Wysłucha, Piłat - Jerzy Szebesta, Niewiasta - Olga Rumpel. 

   Wielki Tydzień. Chór uczestniczy w ceremoniach Trydium Paschalnego oraz w uroczystej Mszy Świętej Rezurekcyjnej. Parafianie wyrażają się o chórze w samych superlatywach. Zadowolony jest także ówczesny proboszcz - ks. prof. Jan Rzepka, który cały czas wspiera inicjatywę powstania chóru.

   Mina pierwszy rok istnienia chóru. Chronologia występów - uczestnictwa w uroczystościach parafialnych powiela się każdego roku. Repertuar chóru jednak cały czas się powiększa, ubogaca. Śpiewa dzieła najwybitniejszych klasyków muzyki sakralnej - Beethovena, Mozarta, Händla, Korsakowa, Verdiego, Łasia, Elsnera. Chór prezentuje koncerty kolęd, śpiewa pieśni postne i wielkanocne. Bierze udział w Festiwalach Pieśni Maryjnej i koncertach okolicznościowych, w parafii, dekanacie, a nawet za granicą. Zaszczyca też swoim śpiewem uroczystości świeckie, jak chociażby uroczystość poświęcenia nowej szkoły w Gorzycach w 1995 roku, czy też Dożynki Gminne.

   Wracając do historii chóru parafialnego w Gorzycach, w listopadzie 1984 roku odchodzi z parafii siostra Wiesława, założycielka chóru, a zastępuje ją siostra Stanisława. S. Stanisława prowadzi chór do listopada 1988 roku, kiedy to dyrygentem zostaje pani Olga Rumpel i prowadzi chór do dnia dzisiejszego. 

    Stroną organizacyjną chóru od początku jego istnienia zajmuje się pani Maria Warzeszka, a wspomaga ją pani Stanisława Dudek. Chór parafialny parafii św. Anioła Stróża w Gorzycach przyjął nazwę "Cantemus Domino" w kwietniu 1993 roku w 10 rocznicę istnienia. W dwudziestoletniej historii chóru, grupa ludzi, o zróżnicowanym wieku, o różnych profesjach i upodobaniach tworzy zespół, który dzięki wielkiej wytrwałości i poświęceniu nadal trwa, śpiewa Panu i cieszy nasze serca, a szczególnie cieszy ks. Dziekana Gintera Lenerta - proboszcza z Gorzyc, który jest wielkim orędownikiem chóru.

   Przeglądając strony wspaniałej kroniki Chóru "Cantemus Domino" prowadzonej przez panią Irenę Okoń z Gorzyczek odnotowujemy ponad 200 występów. Są chwile radosne, a i smutku, kiedy to żegnają swoich kolegów z zespołu. Wielkie znaczenie integracyjne dla zespołu mają ich wspaniałe pielgrzymki i okolicznościowe spotkania. Dla kronikarskiego zapisu przytoczę kilka znaczących dat w historii Chóru:
 
- kwiecień 1983 - Msza Św. Prymicyjna ks. Henryka Olszara,
- maj 1986 - poświęcenie kościoła p.w. Ducha Świętego w Osinach,
- czerwiec 1987 - Jubileusz 50.lecia kapłaństwa ks. prof. Jana Rzepki ,
- sierpień 1987 - powitanie ks. Gintera Lenerta - proboszcza parafii w Gorzycach,
- kwiecień 1993 - 10.lecie kapłaństwa ks. H. Olszara i Jubileusz Chóru,
- luty 1995 - poświęcenie nowego segmentu SP w Gorzycach,
- maj 1995 - odpust w Łomnej Górnej w Czechach,
- kwiecień 1996 - 25.lecie kapłaństwa ks. Gintera Lenerta,
- maj 1996 - Festiwal Pieśni Maryjnej "Magnifikat" Piekary Śl.,
- lipiec 1997 - pielgrzymka do Zakopanego - koncert w Sanktuarium M B Fatimskiej na Krzeptówkach,
- lipiec 1997 - udział w uroczystościach Peregrynacji Obrazu MB Częstochowskiej w dekanacie gorzyckim,
- styczeń 1998 - koncert kolęd w Gorzycach,
- kwiecień 1998 - Koncert Pieśni Wielkanocnych w kościele p.w. Serca Jezusowego w Rogowie,
- lipiec 1998 - 50.lecie Ślubów Zakonnych s. Damazji - Elżbietanki,
- maj 1999 - Festiwal Pieśni Maryjnej w Turzy Śl.,
- wrzesień 1999 - 50 lat Ślubów Zakonnych s. Stanisławy - Elżbietanki, organistki chóru,
- marzec 2000 - poświęcenie nowych dzwonów w kościele p.w. św. Anioła Stróża w Gorzycach,
- kwiecień 2000 - Koncert Wielkanocny w kościele p.w. św. Wita-Modesta i Krescencji w Piertowicach Wielkich,
- maj 2000 - Festiwal Pieśni Maryjnej w Biertułtowach,
- wrzesień 2000 - pielgrzymka do Piekar Śl.,
- styczeń 2001 - koncert kolęd w Gorzycach z udziałem uczniów szkoły muzycznej w Rybniku,
- marzec 2001 - pogrzeb Ś.P. ks. prałata Jana Rzepki w Gorzycach,
- lipiec 2001 - pogrzeb Ś. P. ks. Zenona Szczęsnego - proboszcza z Osin,
- lipiec 2002 - pielgrzymka na Górę św. Anny,
- wrzesień 2002 - dożynki w Gorzyczkach,
- listopad 2002 - Międzynarodowy Festiwal Chórów im. ks. Anzelma Skrobola w Jastrzębiu Zdroju,
- marzec 2003 - 45 lat kapłaństwa ks. Kazimierza Hurskiego,
- kwiecień 2003 - 20 rocznica kapłaństwa ks. dr. H. Olszara i Jubileusz 20.lecia Chóru.
Tyle w skrócie najważniejszych, moim skromnym zdaniem, dat w historii Chóru. Wszystkich, ze względów technicznych nie sposób wymienić. Gdziekolwiek zaśpiewa "Cantemus Domino" słyszy się bardzo ciepłe opinie n. t. jego poziomu. Piszący te słowa jestem gorącym sympatykiem naszego chóru i pozwolę sobie na osobiste spostrzeżenia, jako że udzielam się w miesięczniku "U Nas" i byłem na wielu występach. Jak już wspomniałem - Chór spotyka się wszędzie wielkim uznaniem, to jednak były koncerty znakomite, jak n.p. w Sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem, wielki Koncert Kolęd w Gorzycach w 1998 roku z udziałem prof. Mańczyka, oraz niezapomniany Koncert Pieśni Wielkanocnyc w 2000 roku w Pietrowicach Wielkich, gdzie słuchacze i chóry (także z Niemiec) biły brawa na stojąco.
Mamy nadzieję, że Chór parafialny "Cantemus Domino" nadal będzie uświetniał uroczystości religijne i nie tylko na chwałę Bogu i naszą radość.

Andrzej Nowak
P.s.: przy pisaniu tego artykuły wykorzystałem Kronikę Chóru "Cantemus Domino" prowadzoną przez p. Irenę Okoń.  

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Maj 2003.