Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
 

Czyżowicki dom kultury ma 10 lat!
 
Trwa wpisywanie się w lokalną tradycję

   

  
   Czyżowicki dom kultury otworzył swe podwoje 3 maja 1993 roku. Dzień jego otwarcia był wielkim świętem w sołectwie i wydarzeniem kulturalnym w naszej gminie. W tym roku Wiejski Dom Kultury w Czyżowicach obchodzi okrągły jubileusz swojej działalności i służby naszemu środowisku - mieszkańcom Czyżowic i gminy. Powstał na wyraźne i stanowczo wyartykułowane potrzeby Czyżowian i głównie dzięki ich społecznemu zaangażowaniu, przy życzliwym wsparciu ówczesnych gminnych i wojewódzkich władz samorządowych.

   Ta największa i bez wątpienia najpiękniejsza i najbardziej funkcjonalna placówka kultury w gminie powitała swoje 10.lecie w nowej szacie: odnowiona elewacja obiektu, ciągle porządkowane i zagospodarowywane obejście (choć wymagające nadal pracy, nakładów finansowych) już teraz prezentują się pięknie. Na uroczyste obchody jubileuszowe zarezerwowano dwa dni - 3 i 4 maja b.r.  W pierwszym dniu jak powiedziała witająca gości dyrektor Irena Stefek - w placówce spotkało się grono jej przyjaciół oraz wierni odbiorcy jej szerokiej oferty kulturalno-społeczno-usługowej.
Wśród licznych gości znaleźli się przedstawiciele samorządowych władz gminy: z-ca Wójta Gminy Helena Lazar i przewodniczący Rady Gminy Stanisław Sitek.

   Obok nich na widowni zasiedli goście z zaprzyjaźnionych placówek kultury oraz przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, z którymi dom kultury współpracuje na co dzień, ponadto sołtys, członkowie Rady Sołeckiej, miejscowi radni, członkowie macierzystych zespołów artystycznych i kółek zainteresowań działających przy placówce.

   Podsumowania działalności domu kultury na przestrzeni minionego dziesięciolecia dokonała dyrektor Irena Stefek. Ona też podziękowała za życzliwe zainteresowanie, wspieranie i współpracę wręczając najbardziej zaangażowanym i zasłużonym wiązanki i pamiątkowe dyplomy.

    W imieniu władz gminy gratulacje z okazji jubileuszu i dalszych sukcesów w upowszechnianiu kultury i pielęgnowaniu tradycji złożyła z-ca Wójta Gminy Helena Lazar, a w imieniu mieszkańców i Rady Sołeckiej sołtys - Marian Jureczka.
Część artystyczną rozpoczęły tańcami nowoczesnymi dzieci z kółek zainteresowań działających przy placówce, a potem głos oddano naszemu popularnemu fraszkopisarzowi, mieszkańcowi Czyżowic - Czesławowi Czaice. Prezentacja fraszek - jak zawsze u tego twórcy - odznaczała się trafnością obserwacji, ciętym językiem i … piękną polszczyzną. Ostrze satyry dotknęło wielu zjawisk i wydarzeń naszego życia codziennego. Najbardziej dostało się, ogólnie rzecz biorąc, bieżącej polityce i politykom. Ominęło grzecznościowo - ze względu na jubileusz - sprawy kultury i samą placówkę. Występ Czesława Czaiki nagrodzono gorącymi oklaskami.
Przysłowiowym "gwoździem wieczoru", a właściwie pięknego, słonecznego popołudnia miał być koncert duetu gitar klasycznych państwa Katarzyny i Franciszka Wieczorków.
I rzeczywiście był. Ciekawie dobrany repertuar klasyczny i współczesny, znakomita technika, interesujące syntetycznie podane słowo wiążące solisty oraz wytworzony przez artystów i prezentowaną muzykę nastrój, mogły zadowolić gusta najbardziej wybrednych melomanów.

    I ten występ widownia przyjęła serdecznymi, długimi oklaskami. Resztę tego sympatycznego popołudnia spędzono przy szwedzkim stole, w towarzystwie biesiadowego wodzireja Norberta Nowakowskiego z Raciborza. Śpiewy i tańce trwały do późnego wieczoru.

   Drugi dzień obchodów jubileuszowych wypełnił festyn środowiskowy, który rozpoczął się o godz. 16.00 występami artystycznymi w przyległej muszli koncertowej. Występowały kolejno: dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej pod opieką Justyny Brysz - z tańcami nowoczesnymi, gimnazjalny chór im. dh Jana pod batutą opiekunki i dyrygenta Janiny Gimpel z piosenkami śląskimi, grupa tańca towarzyskiego gorzyckiego domu kultury i na finał - grupa folklorystyczna "Czyżowianki" z pieśniami ludowymi i chór "Moniuszko" pod batutą Barbary Gawędy z pięknymi pieśniami biesiadnymi, towarzyskimi i artystycznymi. O godzinie 18.00 festynową pałeczkę przejął zespół muzyczny "Triohit" ze swoją solistką.

   Również tego dnia zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Uroczystym obchodom towarzyszyła okolicznościowa wystawa-kiermasz książki w bibliotece.
Podsumowano niełatwe dziesięciolecie działalności czyżowickiego domu kultury. Rozpoczęto nowe. Ci, którzy żyją sprawami kultury w gminie wiedzą, że także ono będzie najeżone trudnościami i wieloma na dziś niewiadomymi.

   Cała nadzieja w tych, którym ten dom jest autentycznie potrzebny, bo oni w chwilach trudnych udzielą mu wsparcia duchowego, a w sytuacji (co nie daj Boże!) zagrożenia - będą walczyć o jego przetrwanie.

   No i we władzach samorządowych gminy, na które spada ciężar utrzymania i łożenia środków finansowych na infrastrukturę kultury w gminie oraz odpowiedzialność za tworzenie podstawowych warunków rozwoju kulturalnego swoich mieszkańców
Domowi Kultury w Czyżowicach życzymy wielu sukcesów w tworzeniu prawdziwych wartości kulturowych w naszym środowisku, zrozumienia dla artykułowanych potrzeb ze strony władz samorządowych gminy oraz wielu prawdziwych przyjaciół.

Krystyna Okoń

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Maj 2003.