Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
 

Słowo naczelnego

   


  "Tylko ten ma serce, kto ma je dla innych" (Friedrich Hebbel)
Najważniejszą sprawą z działki samorządowej było udzielenie absolutorium wójtowi gminy z tytułu wykonania budżetu w 2002 r. Opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej także były pozytywne. Należy tutaj wspomnieć pozostałych członków Zarządu, którzy przez 10 miesięcy mieli w tym swój udział. I kolejna ważna sprawa to uchwalenie zasadniczych kierunków działania wójta na okres kadencji oraz podjęcie decyzji o przystąpieniu do opracowania strategii rozwoju gminy.

   W kwietniu uruchomiono w turskim gimnazjum Gminne Centrum Informacji "Bliżej nas", które ułatwi dostęp do informacji, do ofert pracy, prawa pracy, zapewni pomoc i wsparcie w rozwiązywaniu życiowych problemów młodzieży i dorosłych. W ramach Klubu Pomocy Koleżeńskiej "PRACA" angażują się doświadczeni, reprezentujący wiele dziedzin zawodowych, wolontariusze. Aktywne ograniczanie bezrobocia proponuje program szkoleń dla osób zagrożonych utratą pracy, w tych gałęziach gospodarki, które podlegają restrukturyzacji /vide: "Bezpłatne szkolenia"/.

   Święto gminy - III Dni Gminy Gorzyce wraz z imprezami towarzyszącymi będzie obchodzone od 24.05-16.06.2003 r., a rozpocznie się największą sportową imprezą - 9 edycją Sportowego Turnieju Miast i Gmin. Co ważniejsze, w ten sposób prowadzona promocja zdrowia, w ramach imprez sportowo-rekreacyjnych, dzięki zaangażowaniu wielu stowarzyszeń, komitetów i osobiście wielu aktywnych ludzi, odbędzie się przy minimalnych kosztach organizacyjnych. Warto wcześniej zaznajomić się z ramowym programem tych imprez. Zapewne każdy oryginalny pomysł uatrakcyjnienia święta gminy zostanie przyjęty.
 
   Dla rolników zorganizowano szereg spotkań z kompetentnymi pracownikami Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jastrzębiu Zdroju, o temacie uproszczonego systemu dopłat bezpośrednich dla rolnictwa po wejściu do UE oraz nt. systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt /vide: "Cenne szkolenia dla rolników"/.

   Czy Śląsk rzeczywiście jest taki jakim go widzi profesjonalny artysta fotografik prezentującego w czarno-białej kolorystyce Śląsk smutny, szary, zapomniany i pusty, /vide: "Fotografie Zbigniewa Podsiadło" - wystawione w Małej Galerii w Olzie/?
Coraz trudniej utrzymać zakres i liczbę zabiegów pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych dla osó oczekujących takiej pomocy w gorzyckiej Stacji Caritas, która wypełniła lukę powstałą po wprowadzeniu reformy zdrowia /tej poprzedniej/. "Dobroć jest czymś bardzo prostym: być zawsze do dyspozycji drugich, nigdy nie szukać samego siebie". Dag Hammarskjold. W "osiem lat stacji CARITAS w Gorzycach" dostrzegamy, że "...odrobina ciepła dana drugiemu człowiekowi, przeważnie cierpiącemu, dobre słowo i czuły gest znaczą więcej niż skarby tego świata". W Informatorze Caritas 2003 ABp. Damian Zimoń podkreślił, że "Dziś, u progu III tysiąclecia, w Kościele katowickim instytucjonalnie posługę miłości realizuje Caritas Archidiecezji Katowickiej... Wśród tych potrzebujących mamy coraz więcej bezrobotnych, którzy są pozbawieni pracy w restrukturyzowanym przemyśle ciężkim".

   Wielkość szarej strefy odpowiada stopie bezrobocia. W Polsce ponad 5 mln ludzi funkcjonuje w szarej strefie. Wysokie podatki i olbrzymie koszty zatrudnienia powodują, że wielu ucieka do szarej strefy narażając skarb państwa na pustkę. Głośno mówi się o fatalnym stanie finansów państwa, a to z kolei ma bezpośrednie przełożenie na budżety gmin. Zachodzi obawa, że gminy nie będą w stanie absorbować unijnych środków ze względu na brak środków na udział własny. Wejście do UE zmusi nasz rząd i parlament do generalnej zmiany struktury finansów państwa /dług publiczny przekroczył już 50% PKB/. Jeżeli nie zostaną zreformowane finanse publiczne to zabraknie nawet na unijną składkę. Fatalne finansowanie służby zdrowia nie gwarantuje równomiernego dostępu do usług medycznych, za to na uliczne billboardy gejów i lesbijek Kancelaria Premiera środki znalazła. Przed nami referendum, a dopiero po czerwcu rozpocznie się restrukturyzowanie zatrudnienia w przemyśle /czytaj: zwolnienia/, notowania rządu lecą w dół - ciekawe, czy Leszek Miller skończy jak mężczyzna? Przy takiej perspektywie frekwencja w referendum i poparcie dla UE stoją pod dużym znakiem zapytania.

Stanisław Sitek

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Kwiecień 2003.