Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
 

Dziwnych rzeczy można się napatrzeć w szkolnym teatrze
 
I Szkolny Dzień Teatru w Szkole Podstawowej w Turzy Śl.

   

  
   Jednym z zasadniczych celów szkoły podstawowej jest przygotowanie dziecka do samodzielnej pracy nad sobą, rozbudzanie ciekawości, motywowanie do poszukiwań. Wychowanie przez teatr to jedna z dróg do tego kształcenia.

   W Szkole Podstawowej w Turzy Śl. po raz pierwszy zorganizowano I Szkolny Dzień Teatru. Przygotowania do tego dnia rozpoczęto dwa miesiące wcześniej. Każda z klas IV-VI wraz z wychowawcą wybrała tekst do adaptacji, pisała scenariusz. Nastąpił przydział funkcji i obowiązków, wybrano: aktorów, scenarzystów, reżysera. Aktorzy uświadomili sobie, że nie ma ról lepszych i gorszych, ich ważności nie mierzy się ilością tekstu wypowiedzianego na scenie. Z zapałem uczyli się ruchu scenicznego, gry gestem i mimiką twarzy. Scenografowie przygotowali dekorację, muzycy wprowadzili elementy akustyczne. Korytarz szkolny zdobiły plakaty bardzo profesjonalnie wykonane. 

   Poniedziałek (10.03.2003 r.) był rzeczywiście świętem szkoły. Już od rana można było spotkać na korytarzu niecodzienne postacie - wróżki, muchomory, panią Nudę, panią kłótnię, marchewkę i wiele innych zagadkowych osób. Uczniowie rzeczywiście wyczarowali piękne kostiumy, rekwizyty. Przedstawienia były wszystkie bardzo efektowne. Każdy dorosły zauważył, jak wiele serca wkładają młodzi aktorzy w to, co robią. Najwięcej oklasków otrzymał... kot (prawdziwy!), chyba urodzony aktor, gdyż wiedział, w którym momencie zamiauczeć. Kiedy wszystkie klasy zaprezentowały swoje przedstawienia, uczniowie głosowali na najciekawsze. Jednogłośnie ZŁOTĄ MASKĘ '2003 zdobyły "Przygody Marka Piegusa" zaprezentowane przez klasę Vb.
W swobodnej atmosferze odbył się później teleturniej "Omnibus teatralny". To nie taka prosta sprawa ułożyć błyskawicznie dialog z wykorzystaniem danego rekwizytu czy wykonać poprawnie ćwiczenia dykcyjne, naśladować odgłosy przyrody. Cieszy jednak fakt, że wszyscy potrafili kreatywnie wykorzystać swą wiedzę teatralną i poradzili sobie z zadaniami.

   Szkolny Dzień Teatru w SP w Turzy Śl. przeszedł do historii. Dostarczył wielu pozytywnych przeżyć, radości. A o tę radość także chodzi w wychowaniu. "Całe nauczanie i wychowanie niewarte byłoby złamanego szeląga, gdyby przez nie traciło się odwagę i radość" (H. Pestralozzi).

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Kwiecień 2003.