Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Wiadomości z Osin

   


"Stary" sołtys - nowa Rada Sołecka
Wraz z upływem kadencji Rady Gminy upłynęła także kadencja sołtysów i Rad Sołeckich. Zebranie sołeckie w Osinach, na którym dokonano wyboru sołtysa i Rady Sołęckiej odbyło sie 29 stycznia w salce parafialnej. W zebraniu uczestniczyło 52 mieszkańców Osin, co zważywszy na zastój aktywności społecznej jest wynikiem bardzo dobrym w skali Gminy. Urzad Gminy reprezentowała v-ce Wójt Helena Lazar.
Jak to zwykle bywa przy okazji zebrań wiejskich mówiono o problemach, zamierzeniach ale też o dokonaniach społeczności wsi. Jak wiemy Osiny będą gospodarzem tegorocznych dożynek gminnych, toteż dobór sołtysa i Rady był bardzo rozważny. Sołtysem wybrany został ponownie Henryk Tomala, a w skład Rady Sołeckiej zostali wybrani: Bugla Stanisław, Czech Piotr, Langer Jan, Molitor Ewald, Śnieżka Bożena i Zygurtowska Urszula. Życzymy nowej Radzie Sołeckiej i sołtysowi z Osin powodzenia.

Bractwo Osińskie i chór "Wiolinki" przed dożynkami
Środowisko mieszkańców Osin należy niewątpliwie do bardzo aktywnych. Działa Bractwo Osińskie, chór, który powiększył się już do 32 śpiewaków, tak że "możemy śpiewać na 4 głosy" powiedział sołtys chórzysta Tomala. Obok chóru istnieje zespół dziecięcy "Wiolinki", który prowadzi także instruktor WDK w Gorzycach Małgorzata Blutko. Pani Małgosia cieszy się wielkim uznaniem w środowisku śpiewaczym Osin za solidność i punktualność. W okresie Bożego Narodzenia dali kilka koncertów w Osinach i Gorzycach. Obecnie przygotowują się do dożynek gdzie wystąpić mają z szerszym programem artystycznym.

Puchar Osin dla Alojzego Czyża
To, że amatorów "skata" u nas nie brakuje, wiemy wszyscy. Na terenie gminy odbywa się corocznie kilka turniejów tej interesującej karcianej gry towarzyskiej. W salce parafialnej w Osinach w niedzielę 9 lutego b.r. odbył się turniej skatowy "O puchar Osin". Organizatorem turnieju było Bractwo Osińskie, a organizacji podjął się Tadeusz Jakubczyk. W Turnieju udział wzięło 16 zawodników. Stronę techniczo-sędziowską prowadził Henryk Wycisk, znany w środowisku Gorzyc działacz, a zarazem świetny "szkaciorz". Najlepsza karta tego wieczoru "szła" Alojzemu Czyżowi, który zgromadził 1892 pkt. i zdobył Puchar Osin. Drugie miejsce z dorobkiem 1669 pkt zajął Antonii Topisz, a miejsce trzecie z dorobkiem 1564 pkt zdobył Bolesław Lenczyk.
Kolejny turniej w Osinach ma odbyć się w marcu.


Rubrykę przygotował Andrzej Nowak(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Luty 2003.