Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
  Ogólnopolski sukces Rafała Hytroszka z Olzy
      

  Rafał jest uczniem klasy piątej SP w Olzie. Jego ulubionym przedmiotem od zawsze, czyli od wieku już przedszkolnego jest matematyka. Poznawanie cyfr i liter rozpoczął z Rafałem dziadek Antoni w czasie zabaw, on był jedyny i pierwszy, który rozbudził u Rafała ciekawość w poznawaniu matematycznych zagadnień. 

Matematyczną predyspozycją Rafała zainteresowani są też jego rodzice Anna i Piotr Hytroszkowie, którzy zainteresowani są bardzo jego postępami matematycznymi ale także ogólnie jego edukacją i wychowaniem.

Nauczycielką matematyki w olzańskiej szkole jest pani Krystyna Kozubek, która, jak mówi nasz mały mistrz świetnie potrafi pokazać matematykę, i ma wielki udział w sukcesie Rafała.

Odwiedzając Rafała w jego domu rodzinnym w Olzie zadałem Rafałowi kilka pytań:

Red.: Rafał, w jakim konkursie startowałeś i co zdobyłeś?
Rafał: Startowałem w Międzynarodowym Konkursie "Kangur" Matematyczny organizowanym przez Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zostałem laureatem Nagrody Głównej.
Red.: Jaką ocenę, jaki wynik osiągnąłeś w tym konkursie?
Rafał: W sumie za rozwiązanie całej serii zadań do zdobycia było 120 punktów no i ja zdobyłem 120 punktów. Rozwiązania były bezbłędne.
Red.: Czy te 120 pkt. zdobyli wszyscy laureaci wyróżnieni?
Rafał: Nie. W całej Polsce było nas niewielu, którzy zdobyli komplet punktów.
Red.: Czym zostałeś za ten wynik uhonorowany i gdzie odbyło się wręczenie nagród?
Rafał: Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w auli im. Mikołaja Kopernika Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w obecności moich rodziców i nauczycielki matematyki p. Krystyny Kozubek.
Uhonorowani zostaliśmy listami gratulacyjnymi, a w nagrodę pojechaliśmy na wycieczkę do "Legolandu" w Danii. Była to wycieczka laureatów "Kangura" z całej Polski.
Red.: Dzięki matematyce przeżyliście - ty, rodzice i szkoła - wielkie chwile. Czy matematykę, liczenie polubiłeś dopiero w szkole, czy też jeszcze w wieku przedszkolaka.
Rafał: Liczeniem i poznawaniem liter bawiłem się z dziadkiem i rodzicami już jako przedszkolak. Nikt mnie specjalnie nie przymuszał, to przyszło samo...
Red.: Czy oprócz matematyki, którą bardzo lubisz, interesują cię specjalnie jeszcze inne przedmioty?
Rafał: Jak powiedziałem uwielbiam matematykę i informatykę, interesuje mnie też historia.
Red.: Jakie książki lubisz czytać, o jakiej tematyce?
Rafał: Czytam tylko lektury, te które muszę.... Jak już powiedziałem, interesuje mnie matematyka, stąd też bierze się problem z moją pisownią i gramatyką.
Red.: Chociaż do lat akademickich jest jeszcze trochę czasu, to jednak zapytam - co chciałbyś w przyszłości studiować i kim chciałbyś zostać?
Rafał: W przyszłości chciałbym zostać bankierem, a do tego trzeba być bardzo dobrym matematykiem, więc trzeba się uczyć matematyki.
Red.: Póki co jesteś uczniem podstawówki. Czy zamierzasz w przyszłym roku studiować w "Kangurze" o wyższym stopniu trudności?
Rafał: Oczywiście w 2004 roku chcę wystartować w konkursie "Kangur-Benjamin" . Tam na pewno będę musiał wykazać się większą wiedzą, kryteria są wyższe.
Red.: Dziękuję. Życzymy wielu sukcesów w nauce, i konkursach...
 (c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Październik 2003.