Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
  Im więcej znasz języków, tym jesteś mądrzejszy
     
   Motto "Je mehr sprachen du kennst, desto kluger bist du" ("Im więcej znasz języków, tym jesteś mądrzejszy") J. W. Goethego było myślą przewodnią Europejskiego Dnia języków zorganizowanego 27.09.2003 r. już po raz drugi w Szkole Podstawowej w Rogowie. Na imprezę zostali zaproszeni rodzice, którzy stawili się bardzo licznie. Nasza sala gimnastyczna stosownie udekorowana była wypełniona do ostatniego miejsca.
Celem spotkania było uświadomienie wszystkim jak ważna jest znajomość języków obcych, która daje nam swobodę porozumiewania się, zawierania nowych znajomości. Znajomość języków obcych staje się koniecznością jeżeli chcemy stać się równoprawnymi obywatelami Unii Europejskiej.

  Uczniowie, rodzice i nauczyciele zostali serdecznie powitani przez panią Dyrektor Felicję Kamczyk. Po chwili rozbrzmiał hymn Unii Europejskiej Odśpiewany przez wszystkich uczniów. Pomimo uroczystego rozpoczęcia od samego początku dało się odczuć atmosferę radości wyrażoną w śpiewie i wspólnej zabawie. Najpierw maluchy z klas pierwszych pokazały przygotowany alfabet w wersji angielskiej, a następnie uczniowie klas drugich pochwaliły się umiejętnością liczenia w języku angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim. W tych samych wersjach językowych wszystkie zebrane dzieci odśpiewały znaną piosenkę "Panie Janie rano wstań", a na scenie "pan Jan" słodko sobie spał i dopiero przy śpiewie w języku polskim udało się go obudzić.
Po radosnym śpiewie przyszła kolej na wspólną naukę. Uczeń klasy III przedstawił w języku angielskim swój dom, a potem wspólnie uczniowie zaśpiewali piosenkę "Dom" z pokazywaniem też po angielsku. Kolejną scenką jaką pokazali uczniowie klas III były umiejętności skakania, pływania, tańczenia i biegania z wykorzystaniem angielskiego słownictwa.

   Uczennice klasy IV b wcieliły się w rolę prezenterek telewizyjnych stacji PRO 7 przedstawiając w języku niemieckim prognozę pogody dla Niemiec i inne ciekawostki, ze świata. Klasa Vb wystąpiła z niemiecką piosenką "Kaufen, handel, produzieren". Wszyscy mieli okazje nauczyć się naprawiać samochód wspaniale bawiąc się. Chłopcy z Vb zaprosili wszystkich na zakupy w Niemczech. Uczniowie w zabawny sposób pokazali jak ważna jest znajomość języków obcych gdy jesteśmy za granica i chcemy coś załatwić. Była też okazja aby wszyscy zebrani na sali mogli nauczyć się niemieckich nazw podstawowych produktów spożywczych.

   Na scenie pojawiły się też wielkie sławy niemieckiego sportu: Steffi Graf, Martin Shmidt, Rivaldo, z którymi uczennica klasy Via przeprowadziła po niemiecku wywiad. Był również tłumacz więc każdy na pewno zrozumiał o czym mówił. Następnie wystąpił zespół "Ich troje" ze swoim wielkim przebojem "Keine Grenzen", który został bardzo gorąco przyjęty przez widownię.

  Na zakończenie wystąpili uczniowie klas czwartych. Klasa IV a przedstawiła historię Anglii, na scenie pojawił się Juliusz Cezar, rozegrała się prawdziwa bitwa pomiędzy Anglią i Francją, swój wdzięki zaprezentowała nam angielska Królowa Elżbieta I. Dziewczynki z klasy IV b zaprezentowały szkocki zespół Kelly Family, a chłopcy - zespól The Beatles, który wzniecił ogólną wrzawę na sali. Uroczystość zakończyła uczennica klasy VI b podkreślając, że Europejski Dzień Języków pokazał nam, że wspólnie umiemy się bawić, a bawiąc się poznawać nową wiedzę.

  Po występach można było wstąpić do kawiarenki przygotowanej przez Radę Rodziców i Trójki Klasowe na szkolny korytarz i kupić sobie kołacz, gofry oraz wypić kawę i herbatę. Dla dzieci Rada Rodziców ufundowała lizaki. Organizatorzy: Małgorzata Matus, Teresa Sosna, Marek Wodecki(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Październik 2003.