Strona główna

powrót
  
Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS
 
  Dzień Języków Obcych w Szkole Podstawowej w Czyżowicach
     
   26 września br. w uczniowie Szkoły Podstawowej im.W.Woźniaka w Czyżowicach mieli niecodzienną okazję zapoznać się z kulturą i językami innych narodów. Tego dnia bowiem obchodzono w szkole Dzień Języków Obcych. Do udziału w projekcie zaproszono specjalnych gości. Z obyczajami słonecznej Grecji i zawiłościami języka greckiego oswajała uczniów Pani Eleni Szypuła, język francuski reprezentowała Pani Anna Mruzek oraz Pan Bethuel Matsili, włoski - Pani Ewa Wroblewska , zaś rosyjski - Pani Janina Patas. Na zajęciach nie zabrakło również powiewu egzotyki, albowiem o narodowych tradycjach Konga opowiadał Pan Bethuel Matsili, zaś przez zawiłości kultury Bliskiego Wschodu przeprowadził dzieci Pan Farag Abaslam. Każdy z zaproszonych gości w dwudziestominutowym bloku starał się przybliżyć uczniom poszczególnych klas dany język. Prowadzący uczyli popularnych zwrotów i idiomów językowych, wskazali na mapie położenie kraju, w którym się urodzili lub którego język biegle opanowali, opowiadali o jego obyczajach i tradycjach. Nie zabrakło również piosenek i "językowych łamańców".
 
   Po zakończeniu prezentacji wśród uczniów klas IV-VI przeprowadzono quiz dotyczący informacji zdobytych podczas spotkań z gośćmi. Bezpośrednie zetknięcie się z kulturami innych narodów było dla wszystkich ekscytującym wydarzeniem. Również prowadzący spotkania goście nie kryli swego zaskoczenia niespodziewanie dużym zainteresowaniem uczniów. Miejmy nadzieję, iż zaowocuje ono stałym kontaktem naszych wychowanków z obcymi językami, a szkoła wychowa wielu przyszłych poliglotów i tłumaczy. 

   Gratulujemy organizatorkom tego wspaniałego przedsięwzięcia - Pani mgr Agacie Mareckiej oraz Pani mgr Soni Strużyk-Pawliczek i życzymy dalszych równie wspaniałych pomysłów. 

Janina Thomann


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja periodyku "U Nas", Gorzyce Październik 2003.