Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Ciekawy konkurs plastyczny w Bluszczowie

   


Nietypowa forma - artystyczny efekt końcowy

   Wiele różnych konkursów dla uczniów organizuje się w naszych placówkach oświatowych. Wszystkie służą kształtowaniu zainteresowań, pogłębianiu wiedzy, rozwijaniu uzdolnień. Są wśród nich konkursy wiedzy, zawody sportowe, sprawdziany umiejętności artystycznych. Wśród tych ostatnich warto wspomnieć choćby konkurs wokalny "Na śląską nutę", recytatorski, czy gawędziarski "Godomy po naszymu, czyli po ślońsku".

   Szkoła Podstawowa w Bluszczowie była ostatnio (10. 12. 02 r.) organizatorem konkursu plastycznego. Jego zadaniem było zaprojektowanie i samodzielne wykonanie kartki świątecznej na grudniowe święta Bożego Narodzenia. Temat wdzięczny, ale wcale nie taki jakby się wydawało, łatwy. Tym bardziej, że organizatorzy postanowili przeprowadzić go na miejscu, w formie krótkich warsztatów artystycznych. A więc nietypowo.

   W tym celu przygotowali w szkolnej świetlicy 6 podwójnych "stanowisk pracy" (po 2 miejsca dla reprezentacji każdej z sześciu podstawówek w gminie). Zaopatrzyli je w niezwykle bogaty i różnorodny asortyment materiałów (kolorowe kartony, papiery, wstążeczki, tasiemki, koraliki, cekiny, słomki, patyczki, folie złote i srebrne i wiele innych), z których uczestnicy konkursu mieli wykonać kartkę świąteczną lub świąteczno-noworoczną.

   Materiałów było dużo i taka była ich różnorodność, że sam ich wybór do świątecznej kompozycji mógł sprawiać określone trudności. Obawy jurorów (Irena Stefek, Jadwiga Sitek, Krystyna Okoń) i opiekunów uczestników konkursu okazały się jednak bezpodstawne.

   Dwunastka reprezentantów ze szkół podstawowych w Czyżowicach, Bluszczowie, Gorzycach, Gorzyczkach, Olzie, Rogowie i Turzy Śl. poradziło sobie z tematem konkursu i bogactwem materiałów szybko i nad wyraz udanie. Powstało 12 pięknych i oryginalnych kartek świątecznych. Każda inna. Każda warta uznania i nagrody. I tak też się stało. Organizatorzy przygotowali nagrody dla wszystkich uczestników konkursu. Spośród zgromadzonych nagród najpierw wybierali je dla siebie laureaci trzech pierwszych miejsc, potem pozostali. Kartki świąteczne stanowiące pokłosie konkursu pozostawiono organizatorom konkursu. Z zadowoleniem przyjęto propozycję zapisania ich życzeniami świąteczno-noworocznymi i przesłania pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach.

   Konkurs spełnił swoje zadanie. Jego nietypowa, ciekawa forma warsztatowa, końcowy efekt merytoryczny i artystyczny oraz szlachetne przeznaczenie jego wytworów (kartki świątecznej) są najlepszym tego dowodem.


/OK/ 

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Styczeń 2003.