Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Otwarcie pola biwakowego w Olzie

   

   
  W ostatnim czasie na terenie należącym do Gminy Gorzyce w miejscowości Olza powstało Pole Biwakowe. Powstało ono na terenie wcześniej już wykorzystywanym na biwak. Jednak po powodzi w 1997 roku, kiedy to mieszkańcy zmuszeni sytuacją wywozili śmieci i zniszczone sprzęty domowe oraz gruz z naprawy dróg i budynków, teren nie nadawał się do celów rekreacyjnych.

   Urząd Gminy zlecił wywiezienie nagromadzonych śmieci oraz wyrównanie powierzchni gruntu. Prace trwały od 1997 do 1999 roku. Za wywiezienie odpadów na legalne składowisko odpadów w Jastrzębiu Zdroju oraz za składowanie ich na tym wysypisku Urząd Gminy zapłacił ponad 66,5 tysiąca złotych.

   Za nawiezienie humusu oraz rozplanowanie terenu zapłacono ponad 72,0 tysiące złotych. Aby zwiększyć standard i dostarczyć więcej wygód biwakującym oraz uporządkować sposób rozbijania namiotów, zlecono wykonanie projektu pola biwakowego oraz budynku recepcji wraz z sanitariatami. Doprowadzono do odtwarzanego pola biwakowego wodę bieżącą, prąd elektryczny i wybudowano szambo na ścieki z ubikacji i pryszniców. W budynku są dość przestronne i ładne sanitariaty (sufity z płyt gipsowych, a na ścianach kafelki). Wykonano też ubikację dla niepełnosprawnych. Koszt projektu oraz budowy budynku wyniósł 166,6 tysięcy złotych.

   Obecnie Pole Biwakowe zostało przekazane WDK Olza.  Teren Pola Biwakowego jest idealnym terenem rekreacji dla mieszkańców naszej gminy oraz okolicznych miejscowości. Oprócz możliwości rozbijania namiotów i postawienia przyczep campingowych, przygotowano płytę taneczną, boisko do piłki nożnej i ręcznej oraz do piłki siatkowej. W przyszłości ma powstać również plac zabaw dla dzieci. Teren przyległy do pola biwakowego również ogrodzono i utwardzono na nim nawierzchnię. W ten sposób uzyskano parking nie tylko dla korzystających z biwaku, ale również dla osób korzystających z okolicznych stawów.

   Powstanie Pola Biwakowego w Olzie jest zwieńczeniem starań "samorządowców" Gminy Gorzyce o możliwość bezpiecznego wypoczynku wczasowiczów i wędkarzy.


UG Gorzyce

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Sierpień 2002.