Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Historyczna uroczystość w Odrze

   

   
   Rok 2002 zapisze się w historii miejscowości Odra pierwszymi obchodami święta Bożego Ciała na terenie tej małej wioski. W Odrze nie ma kościoła, a mieszkańcy należą do parafii Rogów. Za sprawą księdza proboszcza Leonarda Malornego tegoroczne Boże Ciało odbyło się w Odrze. Msza poprzedzająca procesje odprawiona została na terenie boiska sportowego. Ołtarz umieszczony został na naczepie samochodu ciężarowego (popularnie zwanego TIRem) ze sporym zadaszeniem w otoczeniu dużej ilości kwiatów. W tle - obraz Trójcy Przenajświętszej. Przed ołtarzem na specjalnej konstrukcji metalowej - 160 doniczek pelargonii ułożonych w kształcie dużego serca.

   Mszy odprawianej przez księdza proboszcza Leonarda Malornego oraz księdza wikarego Janusza Rudzkiego towarzyszyły: orkiestra KWK "Marcel", poczty sztandarowe, dzieci do sypania kwiatów, ministranci oraz spore ilości mieszkańców parafii rogowskiej. Po mszy przy przebłyskach słońca i dość silnym wietrze ruszyła procesja ulicami Odry w kierunku czterech ołtarzy. W tym miejscu należy podkreślić ogromną inicjatywę oraz pomysłowość w budowie poszczególnych ołtarzy przez wydzielone wcześniej grupy mieszkańców. Ocenę pozostawiam uczestnikom procesji, aczkolwiek pomysł zbudowania jednego z ołtarzy na wale Polderu Buków w dużej łodzi rybackiej zasługuje na duże uznanie za oryginalność i odzwierciedla jak duże zaufanie wiążą mieszkańcy Odry z obwałowaniami Polderu.

   Chciałbym zwrócić uwagę na duże zaangażowanie mieszkańców w przystrojeniu całej trasy procesji, budynków, a szczególnie okien w całej miejscowości. Odrzanie godnie wywiązali się z powierzonego im zadania. Słowa podziękowania należą się też stażakom z OSP Rogów którzy zadbali o bezpieczny przebieg całej uroczystości.


Mieszkaniec Odry
(nazwisko do wiadomości redakcji)

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Sierpień 2002.