Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

VIII Międzyośrodkowa Spartakiada Przyjaźni w Gorzycach
W atmosferze przyjaźni

   

   Liczną – powiązaną wieloma serdecznymi nićmi przyjaźni – rodzinę tworzą wychowankowie i pracownicy ośrodków opiekuńczo – leczniczych oraz warsztatów terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych, którzy spotykają się na Międzyośrodkowej Spartakiadzie Przyjaźni zainicjowanej 8 lat temu przez Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i zakład Opiekuńczo – Leczniczy w Gorzycach.
Tegorocznej Spartakiadzie towarzyszyła jak zwykle wspaniała atmosfera. Dopisała również pogoda.


   18. czerwca b.r. w gorzyckim ośrodku do sportowej rywalizacji przystąpiło 6 sześcioosobowych reprezentacji z placówek opiekuńczo – leczniczych i warsztatów terapii zajęciowej naszego województwa.
   

    Przyjechały drużyny i kibice z Kończyc Małych, Międzybrodzia Żywieckiego, Rybnika i Zbrosławic.  Gospodarze zgłosili 2 drużyny, z WOLO i ZOL oraz miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowych. Z opracowanym przez Urszulę Kasprzik z gorzyckiego ZOL zestawem spartakiadowych konkurencji uczestnicy zawodów spotkali się w swoich macierzystych placówkach wiele tygodni wcześniej. Do spartakiady przygotowywali się wszyscy chętni. Zaszczytu reprezentowania swojej placówki dostąpili najlepsi i najsprawniejsi.


   Wśród tegorocznych konkurencji spartakiadowych znalazły się 4 konkurencje tzw. czasowe – bieg z woreczkami na głowie, podawanie piłki górą, ustawianie naprzemienne komina z rozrzuconych kolorowych kartonów i bieg z pokonywaniem przeszkód oraz jedna, w której o kolejności miejsc decydowała suma trafień członków drużyny – rzuty woreczkami do tablicy z 3. otworami.

   Sportowe zmagania oceniała Komisja w składzie: Agnieszka Supłat, Rafał Wajner, Tatiana Kiniewicz oraz Krystyna Okoń (przewodnicząca). Uroczystego otwarcia Spartakiady dokonał dyrektor WOLOiZOL w Gorzycach Sławomir Sito. Zawody komentował z dużym znawstwem, serdecznie zaangażowany i zagrzewający do sportowej rywalizacji – od 8. lat ten sam – Leszek Krawiec.


    Przysłowiowych „skrzydeł do walki” dodawał zawodnikom, nieustający doping kibicującej publiczności – koleżanek, kolegów oraz personelu opiekuńczego.
Bardzo starannie przygotowane przez gospodarzy od strony technicznej (przyrządy, rekwizyty, oznakowania linii startu oraz torów przebiegu) zawody oraz wcześniej prowadzone przez opiekunów drużyn treningi spowodowały, że zawody przebiegały nie tylko sprawnie, ale były też niezwykle widowiskowe.


    W efekcie podsumowania wyników poszczególnych konkurencji Wielki Puchar VIII Spartakiady powędrował tym razem do Międzybrodzia Żywieckiego (I miejsce – 25 punktów). Kolejne miejsca zajęły drużyny:
- WOLOiZOL Gorzyce – II miejsce (22 pkt.),
- ZOL Kończyce Małe – III miejsce (21 pkt.),
- Warsztaty Terapii Zajęciowej Gorzyce – IV miejsce (16 pkt.),
- Zbrosławice – V miejsce (14 pkt.),
- Warsztaty Terapii Zajęciowej Rybnik – VI miejsce (7pkt.).

   Mały Puchar dyrektora WOLOiZOL Sławomira Sito został wręczony przez fundatora Urszuli Kaspirzyk. Pełne emocji i wzruszeń uroczyste ogłoszenie wyników końcowych Spartakiady, ceremonia wręczania pucharów i nagród wszystkim uczestnikom sportowych zmagań po raz kolejny pokazały jak ważną rolę w międzyośrodkowej integracji i współpracy spełnia ta impreza.


   Wiedzą o tym dyrektorzy WOLOiZOL Sławomir Sito i Krzysztof Pałyga, trzymająca przez cały czas „na pulsie imprezy” swoją rękę Gabriela Pielorz – kierownik Sekcji Rehabilitacji i Jarosław Michalczuk – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także Urszula Kasprzik opracowująca od lat z tą samą pomysłowością i zapałem kolejne zestawy spartakiadowych konkurencji.


   Potwierdzają ten fakt wszyscy wspomagający organizacyjnie tę imprezę.
Podobnie opinie wyrażają zapraszane do uczestnictwa w Spartakiadzie kierownictwa placówek opiekuńczo – leczniczych, warsztatów terapii zajęciowej oraz opiekunowie startujących drużyn.


     „Najważniejszą sprawą w tej imprezie jest jednak uczestnictwo wychowanków w bezpośredniej sportowej rywalizacji” – twierdzi dyrektor Sławomir Sito. Motywacja i chęć zmierzenia się nie tyle, z rywalem, co z własną ułomnością i różnymi (nieuświadomionymi często) ograniczeniami psycho-motorycznymi w bezpośredniej sportowej rywalizacji, gdzie obok materialnie wymiernych – pucharów i nagród rzeczowych nagrodą jest całe (może mniej wymierne) bogactwo pozytywnych przeżyć i emocji służące jakże mozolnemu kształtowaniu poczucia własnej wartości na indywidualną miarę każdego ze startujących w zawodach – stanowią prawdziwy i najważniejszy walor tej rywalizacji. W nim – tkwi cały sens organizowania Spartakiady.


/OK/

   Organizację VIII Międzyośrodkowej Spartakiady Przyjaźni (zakup nagród i przygotowanie posiłków dla startujących) sponsorowali:
Dariusz Kozielski – „Piekarnia”, E. S. Kobrus – Wytwórnia Wód Gazowanych – „Syrynka”, T. Kuczaty – Masarnia „Zdrój”, J. Jordan i W. Tatarczyk – Zakład Mięsny „Jantar”, M. Marcisz – „MHC” s.c., L. Meisel – „Cukiernia Meisel”, GS „SCH” Gorzyce – „Piekarnia” Osiny, M. Sosna – „Sklep Spożywczy”, R. Marszolik – Przedsiębiorstwo „Marko”, „Marko Cash and Carry” – Rybnik, K. Wydra – Firma „Bruk”, MOSiR – Wodzisław Śl. 

  


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Lipiec 2002.