Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Słowo naczelnego

„Taki cżłowiek jest najbogatszy, który najpełniej rozwinąwszy swe zdolności
ma największy i najdobroczynniejszy wpływ na życie innych ludzi”.
John Ruskin

   


   Już same tytuły umieszczone na pierwszej stronie tego numeru wskazują, że jakby daleko do tzw. „sezonu ogórkowego”, że nic nie zapowiada rozpoczynających się wakacji. Po prostu przełom czerwca i lipca był okresem bogatym w różne jakże atrakcyjne wydarzenia (vide: „95 lat OSP w Rogowie”, „Minimarket 5” na piątkę!”, „Dzień Europejski w Olzie”, „Służyć środowisku – rzecz najważniejsza!”, „Rodzinny festyn w Gorzycach”, „W atmosferze przyjaźni”, itd.).


   W czerwcu na spotkanie „Najlepsi z najlepszych”, tych którzy odnieśli sukces (a odnotowano ich 96-ciu) uhonorowano dyplomami. To oni godnie reprezentowali gminę w konkursach, olimpiadach, zawodach – to młodzi o ukształtowanej osobowości, usatysfakcjonowani z wyników swojej pracy.

   W pożegnaniu pierwszego rocznika absolwentów (gorzyckiego) gimnazjum zabrzmiały słowa piosenki „Szczęśliwej drogi, już czas...” najpierw na zasłużone wakacje, a następnie....? – no właśnie - w zależności od osiągniętych wyników, szczęścia, przypadku, stosowanych kryteriów przyjąć, zadowoleni (lub niezbyt) z jawiących się perspektyw dalszej nauki, teraz pożegnali szkołę, swoją klasę, na okres wakacji. 
Tu należy życzyć wszystkim wyjeżdżającym za pośrednictwem biur podróży (i nie tylko) bezpiecznej drogi, wypoczynku, regeneracji sił, a przede wszystkim pełnego i ciepłego uśmiechu na twarzy, bo: „Śmiech jest to dobre samopoczucie całego ciała, okazywane w jednym miejscu”. (Josh Billings).

   W podsumowaniu minionego sezonu piłkarskiego (vide: „podsumowań ciąg dalszy...” W. Wrana). Prezesi kolejnych klubów oceniali osiągnięcia drużyn w zakończonym sezonie, zdradzili aspiracje i przyjęte cele na następny sezon oraz, co z dużym zainteresowaniem śledzimy, reakcje na pomysł zawarcia porozumienia klubów na zasadzie Rady Klubów. Prawie wszyscy się „za” tylko czy uda się porozumieć?

   „Nie, nie jesteśmy bezpośrednimi spadkobiercami ani wielkości przeszłej,
   ani małości – ani rozumu, ani głupoty, ani cnoty, 
   ani grzechu – i każdy za siebie, jest tylko
   odpowiedzialny, każdy jest sobą”.

Witold Gombrowicz

   Już dawno nie odnotowaliśmy tak żywej i natychmiastowej reakcji (wide: „Ad vocem” i „Ach te »stare dobre czasy«”) na opublikowane, w listach do redakcji, wypowiedzi dwóch radnych (aktualnego jeszcze i byłego) zdopingowanych zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Jak zauważyła stała Czytelniczka „U Nas” jest gościnne dla wszystkich, także dla tych panów.

   Chociaż, nie ukrywam, zależy nam na Czytelnikach, współautorach tekstów dla „U Nas”, którzy są pozytywnie nastawieni do życia, po prostu życzliwych, opierających się na prawdzie. „Jest jedna wspólna dla całej ludzkości moralność, która realizuje się w rozumnym spełnianiu dobra przez ludzką osobę”. (O. prof. M. A. Krąpiec).
Z głębokim żalem odprowadziliśmy w ostatnią drogę ś.p. Alojzego Klona, życzliwego, otwartego i doświadczonego życiem człowieka, przyjaciela naszej gazety, który był dla nas i wielu innych prawdziwym autorytetem, któremu zespół redakcji ‘U Nas” wiele zawdzięcza. Pozostała pamięć i Jego dorobek.

Stanisław Sitek(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Lipiec 2002.