Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Uroczysta prezentacja „Najlepszych z najlepszych” w czyżowickim domu kultury 

„Życzymy Wam abyście pomnażali swoje sukcesy...”

   


   Po raz drugi Stowarzyszenie „Promocja, Integracja, Rozwój” Gminy Gorzyce oraz Rada Dyrektorów gminnych placówek oświatowych zorganizowała spotkanie uczniów, którzy w danym roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, twórczości artystycznej i w sporcie.


   Startując w olimpiadach, konkursach, przeglądach i zawodach na różnych szczeblach, od gminnego począwszy, a na międzynarodowym kończąc odnieśli znaczące, wymierne sukcesy przynosząc zaszczyt i uznanie swoim pedagogom i szkołom oraz gminie. „Najlepsi z najlepszych” – taką nazwę nosi ta impreza promująca w naszym środowisku jego najmłodszych obywateli.


   Pierwsza jej edycja odbyła się w ubiegłym roku w Odrze. W tym roku w gościnne progi Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach „Najlepszych z najlepszych” ze swoimi pedagogami zaprosiła dyrektor tej placówki Irena Stefek oddając we władanie organizatorów spotkania – w dniu 14. czerwca b.r., prawie na 3 godziny – pięknie udekorowaną salę widowiskową.


   Uroczystość zaszczycili swą obecnością Wójt Gminy Krystyna Durczok i Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Pawelec, przedstawiciele władz Starostwa Wodzisławskiego, Śląskiego Kuratorium Oświaty (Delegatura w Rybniku), dyrektorzy gimnazjów i szkół podstawowych naszej gminy.


   Prowadzące spotkanie polonistki – Bożena Swoboda z Gimnazjum w Turzy Śl. i Ewelina Sojka z Gimnazjum w Czyżowicach – tak zainaugurowały spotkanie z najlepszymi: „... Dzisiaj spotykamy się z tymi, którzy w tym roku szkolnym zaistnieli, zwyciężali, zostali wyróżnieni. Na dzisiejszym spotkaniu będziemy miały zaszczyt przedstawić jego uczestnikom i uhonorować najlepszych spośród najlepszych.
Odnieśli sukces. Wejdą na tę scenę uśmiechnięci, rozluźnieni, po prostu – szczęśliwi, bo dziś wszyscy świętujemy. Nie będziemy mówić o ogromnej pracy, o wyrzeczeniach, stresie i zmęczeniu, czasem nawet o zwątpieniu. Wiemy przecież – to wszystko wpisane jest w słowo s u k c e s. O tych młodych ludzi możemy być spokojni, bo najlepsi z najlepszych potrafią pokonać i stres, i zmęczenie. Potrafią się podnieść po porażce, wyciągnąć z niej stosowne wnioski. Wierzą w swoje możliwości i zwycięstwo. Śmiało sięgają więc po laury. Przed nami – przyszli wybitni fachowcy, naukowcy, artyści, sportowcy i olimpijczycy. Zdobywcy prestiżowych nagród w przyszłości – może Nobla, Oskarów, Wiktorów, Pulitzera i wielu innych...”.


  Po tym wystąpieniu przez scenę czyżowickiego domu kultury przewinęło sie kolejno, sprawnie i w wielkim porządku 96 (!) laureatów, zwycięzców i wyróżnionych. Wszyscy odbierali z rąk Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy gratulacje, dyplomy uznania i drobne upominki ufundowane przez Stowarzyszenie „PIR” Gminy Gorzyce.
W tytule dyplomu – sentencja: „Za godne reprezentowanie Gminy Gorzyce w szkolnych olimpiadach, konkursach i zawodach”.
Pod nią tekst: „ Przyjmij gratulacje i serdeczne życzenia, aby nigdy nie opuściły Cię ciekawość świata i chęć zdobywania wiedzy, a radość z odniesionego sukcesu niech będzie nagrodą za poniesione trudy”.
Na twarzach honorowanych uśmiech i radość. Prezentacji towarzyszyły też występy najlepszych szkolnych artystów.


   Mateusz Talik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach zaśpiewał brawurowo zabawną piosenkę („po śląsku”) „o koniu, co był jak łosioł gupi i zły” i o „Kasi, co się pytała o swojigo Jasia”. Rafał Czaja ze Szkoły Podstawowej w Turzy Śl. opowiedział rewelacyjnie śląską gawędę autorstwa polonistki Bernadety Budnik o tym, „jak to starka rozprawiała o Rafałku co mioł anielski miano, ale wcale nie był aniołkiem”.
Artur Kozubek z olzańskiej podstawówki przedstawił niezwykle dojrzale refleksyjny wiersz St. Grochowiaka pt.: „Królewna Przeszłość”. Ania Lipka i Marcin Władarz – duet wokalny z tej samej szkoły – zaśpiewali pięknie „o słońcu, które u nas jest najlepsze, choć nie rosną pod nim pomarańcze”. Z prawdziwym aktorskim zacięciem Beata Moszczyńska, gimnazjalistka z Gorzyc przedstawiła wiersz Światopełka Karpińskiego – „Dobrze się zapowiadał”, a Ania Lenczyk ze Szkoły Podstawowej w Bluszczowie – znane wszystkim „Ptasie radio” J. Tuwima.


   Ciekawie zaprezentowały się na tej uroczystości 2 chóry: Druha Jana z Gimnazjum w Czyżowicach pod batutą Janiny Gimpel („Już koniec kolego, już coś za tobą”) oraz chór gimnazjalistów z Turzy Śl. z dyrygentką Katarzyną Kucza („Czyś ty nie widziała, czyś ty nie słyszała” i „Kukułeczko, kajś ty przebywała”). Interesujący element dekoracji sceny stanowiła wystawa prac laureatów ogłoszonego przez Stowarzyszenie „PIR” Gminy Gorzyce konkursu plastycznego pod hasłem „Moja Gmina jaką kocham”.


   Po prezentacji najlepszych uczniów przyszła kolej na autorów ich sukcesów – pedagogów, którzy przygotowywali swoich wychowanków do udziału w olimpiadach, konkursach, przeglądach i zawodach sportowych. Także oni otrzymali dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Stowarzyszenie „PIR”. Wójt Gminy Krystyna Durczok zwracając się do uczestników uroczystości powiedziała m.in.: „ ... Serce mi rośnie na widok takiej liczby wspaniałych młodych ludzi i takiej liczby tak bardzo oddanych swoim uczniom nauczycieli w naszych szkołach. Z serca dziękuję i gratuluję jednym i drugim. Wasz sukces jest też naszym sukcesem. Gmina ma się za Waszą sprawą z czego cieszyć”. - „Miło oglądać taką uroczystość. Świadczy ona o wysokiej jakości pracy szkół w Waszej gminie i wadze jaką jej gospodarze i społeczność lokalna przywiązuje do edukacji dzieci i młodzieży. Wyrażam też ogromne uznanie organizatorom tego spotkania. Przedstawiciele najlepszych trafią z całą pewnością do szkół w naszym powiecie. Ogromnie cieszę się z tego faktu. Życzymy Wam, abyście pomnażali te sukcesy” – mówiła przedstawicielka Starostwa Wodzisławskiego.


   Prezentacja „Najlepszych z najlepszych” jest inicjatywą cenną i trafioną.
Podziękowania i wyrazy uznania za jej zorganizowanie i sprawny przebieg przy takiej liczbie uczestników należą się dyrektorom gimnazjów w Turzy Śl. i Czyżowicach – Lucynie Gajda i Stefanii Rodak oraz Szkoły Podstawowej w Czyżowicach – Czesławie Sobik; poloniskom z tych gimnazjów – Bożenie Swoboda i Ewelinie Sojka, ponadto paniom Justynie Brysz ze świetlicy szkolnej w Czyżowicach, Wieletcie Langrzyk ze Stowarzyszenia „PIR” oraz dyrektorowi czyżowickiego WDk – Irenie Stefek.
Szczegółowy wykaz „Najlepszych z najlepszych” wydrukujemy w kolejnych numerach „U Nas”. Rozpoczynamy już w tym numerze.


Krystyna Okoń 

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Lipiec 2002.