Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Przewodnik po trasie rowerowej powiatu wodzisławskiego 316Y.

   

   W dniu 28. kwietnia 2002 r. uroczyście oddano do użytku trasę rowerową powiatu wodzisławskiego o symbolu 316Y.

   Kawalkada ponad 200 rowerzystów przejechała z Wodzisławia spod stadionu „Odry” do Czyżowic, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie trasy 316Y. Uczestnicy rajdu otrzymali od organizatorów: przewodnik wraz z mapą po trasie rowerowej 316Y, folder reklamowy trasy rowerowej 316Y, odznakę rajdową, pieczątkę rajdową, kiełbasę z pieczywem. Można było startować w licznych konkursach sprawnościowych, za które uczestnicy otrzymali puchary i nagrody.

   Organizatorami rajdu byli: Stowarzyszenie „Promocja, Integracja, Rozwój” Gminy Gorzyce, Agencja Aktywnej Granicy, Sekcja Turystyki Kolarskiej „Sokół” Radlin, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.

   Warto w tym miejscu zatrzymać się nad wydanym w końcu ubiegłego roku Przewodnikiem. Jego wydawcą jest Stowarzyszenie „Promocja, Integracja, Rozwój” Gminy Gorzyce, zaś autorami Piotr Pawlica i Jan Serwotka. Wydawnictwo współfinansowane jest przez: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Wodzisław Śl., Gminę Gorzyce i Gminę Lubomia.

   W Przewodniku zamieszczono informacje o wszystkich miejscowościach, przez które prowadzi trasa rowerowa. Zaznaczono wszystkie ważniejsze punkty godne odwiedzenia, zamieszczono krótkie rysy historyczne miejscowości oraz na żółtym tle opisy trasy rowerowej 316Y. Każdy przewodnik zaopatrzony został w kolorową mapę, na której zaznaczono obiekty, które należy odwiedzić. Na mapie zaznaczono też połączenia z innymi ścieżkami rowerowymi, między innymi: z trasą międzynarodową Euro Velo R4 łączącą Morze Północne (Kanał La Manche) z Morzem Czarnym – Roscoff – Middelburg – Bonn – Frankfurt – Praga – Brno – Chałupki – Olza – Gorzyczki – Jastrzębie – Pszczyna – Kraów – Lwów – Odessa; połączenie z trasą Euroregionu Śląska Cieszyńskiego, z trasą 320C koloru czerwonego łączącą szlaki rowerowe powiatów rybnickiego i wodzisławskiego oraz 317S – trasą lokalną miasta Pszów.

   Gdy ogląda się Przewodnik, a jeszcze lepiej gdy jedzie się z tym Przewodnikiem po trasie 316Y, to bez przesady należy powiedzieć, że prowadzi ona przez najbardziej malownicze tereny naszego powiatu, a także barwnie opisuje miejsca godne uwagi.
Chwała więc autorom za pracę jaka włożyli w przygotowanie Przewodnika i jego wydanie. Panu Piotrowi Pawlicy należą się szczególne podziękowania za konsekwencję i upór w przygotowaniu ścieżki rowerowej.

   Wszystkim amatorom wycieczek rowerowych życzę wielu wrażeń w czasie tegorocznego sezonu rowerowego. 

   Ilość uczestników rajdu otwierającego trasę 316Y była przyjemnym zaskoczeniem dla organizatorów, dla mieszkańców miejscowości, przez które przejeżdżał barwny peleton, a także wielką satysfakcją dla piszącego w miesięczniku „U Nas” „Wycieczki rowerowe”.

Krzysztof Małek 

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Czerwiec 2002.