Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

(Nie) zapomniany zabytek

   

Tytuł poniższego tekstu jest parafrazą artykułu jaki ukazał się w miesięczniku „U Nas” w czerwcu 1997 r. autorstwa dyrektora muzeum w Wodzisławiu Śl. Pawła Porwoła p.t. „Zapomniany zabytek”. Po prawie 5 latach starań, można dzisiaj powiedzieć, że barokowy, unikatowy pomnik Św. Jana Nepomucena odzyskał dawny blask. Zwieńczeniem prac konserwatorskich była 19. maja miła uroczystość poświęcenia, wzbogacona programem artystycznym, przemówieniami i zakończona majówką dla wszystkich mieszkańców i gości.

   Ja ze swej strony chciałbym bardzo serdecznie podziękować na łamach miesięcznika „U Nas” sponsorom i ludziom dobrego serca. 

   Szczególnie chciałbym podziękować panu Henrykowi Chłapkowi, który od samego początku bardzo ofiarnie pomagał przy konserwacji, a później przy porządkowaniu i upiększaniu otoczenia. Był inicjatorem wielu pomysłów i zaangażowanie było naprawdę bardzo duże. 

   Państwu J. J. Sander za ufundowanie kutego ogrodzenia i podstawy dla 2 ławek. Kółku Rolniczemu w Bluszczowie za sfinansowanie zakupu 5m2 płytek chodnikowych. p. P. Krupie za sfinansowanie zakupu 3m2 płytek, cementu i piasku. p. A. Szymiczek za transport, rusztowania i iglaki, p. Nikszy za iglaki, kwiaty i ich pielęgnację, p. J. Rebesiowi z Czyżowic za przekazanie sadzonek kosodrzewiny, p. J. i G. Kurzydym za pomoc przy konserwacji i porządkowaniu, p. P. Kwaśnica za ogólną pomoc przy konserwacji.

   Osób ofiarnych i bezinteresownych było naprawdę bardzo wiele i bojąc się, że mogę Kogoś pominąć raz jeszcze bardzo, bardzo serdecznie wszystkim dziękuję. 
Myślę, że tych wszystkich dobrych uczynków tam na „górze” Św. Jan Nepomucen nie zapomni na pewno. Nam zaś w pamięci na zawsze pozostanie ten „nie zapomniany zabytek”.


Damian Klimanek

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Czerwiec 2002.