Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Gimnazjaliści z Gorzyc zwycięzcami konkursu „To Moja Ziemia”

   

Znają swoją Małą Ziemię

„Każdy z Wos niych nojprzod pozno
Doposrządku swoje gniozdo.
Potym chałpy, pola, drzewa,
Stowy, kościół, kolor nieba...
Trza ze swojim poczuć wiynzi,
A niy jak to gupie gynsi,
Bo na Śląsku niy gyngajom
I na swoje uważajom!
Chocioż cudzy kraj zwiydzajom
Swoim yno stronom przajom.
Tu sie żyjom, tu miyszkajom
I na swoim umiyrajom”.
 
Marek Szołtysek   „To Moja Ziemia” – konkurs młodzieży gimnazjalnej naszej gminy. Jako wstęp do krótkiego reportażu z tegorocznej edycji tego konkursu pozwoliłem sobie przytoczyć słowa rybnickiego historyka, piewcy Ziemi Rybnickiej i nie tylko – pana Marka Szołtyska. Finał konkursu odbył się po raz pierwszy poza Czyżowicami, a mianowicie w Gimnazjum w Gorzycach.

   Swoimi wiadomościami ze znajomości swojej Małej Ziemi – Krainy popisywali się uczniowie gimnazjów z: Turzy Śl., Rogowa i Gorzyc (zabrakło drużyny z Czyżowic). Tematyka pytań obejmowała bardzo szeroki zakres wiadomości o naszej gminie, o ludziach tu mieszkających, zasłużonych w jakichś sposób dla swoich miejscowości, o historii i tradycjach tej ziemi, a także o współczesności Gminy, o samorządzie, stowarzyszeniach i związkach, o życiu kulturalnym i sporcie. 

   Jako juror tego konkursu, muszę przyznać, że wbrew temu co sądzi się potocznie o młodym pokoleniu, młodzież jest bardzo dobrze obeznana z historią i teraźniejszością krainy, w której przyszło spędzić im pierwsze lata życia i edukacji. Pytania konkursu oparte były na treści informacji zawartych w artykułach naszego miesięcznika „U Nas”. Po długich i wyrównanych zmaganiach zwyciężyła drużyna Gimnazjum w Gorzycach w składzie: Małgorzata Klyszcz, Anna Tatarczyk, Michał Śniegoń. Opiekunem drużyny była Renata Wzorek.

   Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Rogowie w składzie: Katarzyna Cichy, Patrycja Staniszewska, Katarzyna Waszecka. Opiekunem drużyny była Karina Pytlik – Lupa.

   Trzecie miejsce przypadło drużynie z Gimnazjum w Turzy Śl. w składzie: Kamila Urbaniec, Anna Mrozek i Michał Psota. Opiekunem drużyny z Turzy Śl. była Bożena Swoboda, kibicowała Sandra Kwiatoń.

   Konkurs przygotowały i prowadziły panie: Iwona Romanowicz i Gabriela Dyringer. 
Obecni na konkursie byli: dyrektor Gimnazjum w Gorzycach Bogusława Sochacka oraz Elżbieta Kołek – członek Zarządu Gminy. Oprawę konkursu przygotowała młodzież Gimnazjum w Gorzycach. 

   Konkurs ten uświadamia nam jak bardzo bogatą i ciekawą historię i teraźniejszość ma nasza Gmina Gorzyce i jak bardzo chłonną wiedzy o niej mamy młodzież.


Andrzej Nowak 

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Czerwiec 2002.