Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

I Gminny Konkurs Czytelniczy w SP nr 1 w Gorzycach

   

Świat baśni

Obcowanie z książka rozbudza umysł, uczy, bawi, dodaje ducha, uwrażliwia, wychowuje – pod warunkiem, że książka jest wartościowa. Uniwersalną lekturą dla dzieci w wieku szkolnym jest baśń. Rozumiejąc fascynacje dzieci baśniami dn. 9 maja w Szkole Podstawowej nr 1 w Gorzycach zorganizowano I Gminny Konkurs Czytelniczy
„Świat Baśni”. Celem konkursu było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, uwrażliwienie na piękno słowa pisanego oraz umocnienie pozytywnych więzi między dziećmi.

   Uczestnikami konkursu były trzyosobowe reprezentacje z 6 szkół, które wybrały dla swojej grupy nazwę kojarzącą się z baśnią. Tak więc o miano najlepszego czytelnika ubiegały się: Koźlątka, Dzikie Łabędzie, Czerwone Kapturki, Ukryte Serca, Elfy i Słowiki. Konkurs przebiegał w formie zabawy i obejmował następujące konkurencje: odpowiedzi na pytania, układanie puzzli, odgadywanie tytułów baśni na podstawie cytatów, nagrań i rekwizytów, rozwiązywanie krzyżówek, odgrywanie scenek mimicznych, wyszukiwanie w tekście ukrytych tytułów i inne.

   Elementy plastyczne stanowiące wystrój sali umożliwiły dzieciom wejście w zaczarowany fantastyczny świat baśni. Dekoracja była bogata. Salę ozdabiały kolorowe witraże z postaciami baśniowymi. Istotnym elementem tworzącym niepowtarzalny klimat imprezy był występ czwartoklasistów, którzy utożsamili się z postaciami baśniowymi, przygotowali ciekawe stroje i dokonali autoprezentacji. Spotkanie uświetnił występ klasy uczniów klasy V b, którzy przygotowali inscenizację „Nowej wersji Kopciuszka”. 

   Turniej czytelniczy dostarczył wszystkim uczestnikom wielu bogatych przeżyć. Przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Finalistami zostali: I miejsce – Agata Zuch, Sandra Szymiczek i Mateusz Kozak ze Szkoły Podstawowej w Bluszczowie, II – Judyta Procek, Agnieszka Grycman i Dominika Koczy z Rogowa, III – Barbara Kwiatoń, Justyna Kominek i Anna Potysz z Gorzyczek. Ponadto w konkursie uczestniczyli: Katarzyna Klimczak, Katarzyna Pyrchała, Sandra Piecha (Czyżowice), Sylwia Kozłowska, Paweł Kozielski, Joanna Smiatek (Olza), Justyna Chrysteczko, Ela Markiewicz i Łukasz Koszowski (Gorzyce).

  Konkurs czytelniczy przygotowały i przeprowadziły pp. Czesława Kolarska i Bernadeta Sanecznik. Uważamy, że spełnił on swoją rolę. Z baśni nie należy rezygnować, bo jest ona ważnym elementem wychowania naszych dzieci, uczy wrażliwości na piękno dobro i prawdę. Dzięki doświadczeniom i przeżyciom w kontakcie z baśnią dziecko dojrzewa do odbioru innych form literackich, baśń przygotowuje do odbioru literatury pięknej w ogóle.

Cz. Kolarska

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Czerwiec 2002.