Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Szkoła dla Europejczyków!

   


II Dzień Europejski w czyżowickim gimnazjum

7 maja b.r. w czyżowickim gimnazjum odbył się II Dzień Europejski zorganizowany przez dyrektora szkoły– Stefanię Rodak i Szkolny Klub Europejski przy współpracy Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach. Dzień odbywał się pod szyldem IX Polskich Spotkań Europejskich organizowanych przez Polską Fundacje im. Roberta Schumana w Warszawie.

Patronat honorowy nad imprezą objęło Stowarzyszenie „Promocja, Integracja, Rozwój” Gminy Gorzyce oraz Wodzisławskie Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Europejskej. Patronat medialny objął miesięcznik „U Nas”.

Celem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska młodzieży i przedstawienie go władzom samorządowym. 

Na spotkanie przybyli: Wójt Gminy Gorzyce – Krystyna Durczok, Przewodniczący Rady Gminy Gorzyce – Jerzy Pawelec, dyrektor GZOF – Helena Łyp, przedstawiciele Stowarzyszenia „PIR” Gminy Gorzyce: Lucyna Gajda i Ilona Procek, opiekunowie grup reprezentujących gimnazja: z Gorzyc, Turzy Śl., Rogowa, Czyżowic, Zbigniew Engiel z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach, prezes Wodzisławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Europejskiej – Jarosław Szczęsny oraz jego wiceprezes - Stanisław Wujec, przedstawiciele Rady Rodziców gospodarzy: Teresa Wiecha, Krystyna Kuczka i Aleksandra Szczyrba, przedstawiciele gazet: „Nowiny Wodzisławskie” i „U Nas”.

Już od progu odczuwało się prawdziwego ducha włożonego w przygotowanie II Dni Europejskich. Trudno się temu dziwić, skład czyżowickiego gimnazjum to prawie sami pasjonaci Europy. Tę miłość do Europy i troskę o nią niewątpliwie zaszczepiła w młodych ciałach dyrektor tamtejszego gimnazjum – Stefania Rodak, która jest członkiem Wodzisławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Europejskiej, pełni tam zresztą jedną z najodpowiedzialniejszych funkcji – funkcję Skarbnika. Dyrektor przywitała zebranych i naświetliła zebranym swój stosunek do zmian jakie nas dotykają: „Szanowni Państwo, przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Tempo zmian w minionym dziesięcioleciu było tak wielkie, że jeżeli ktoś nie zdążył z ich akceptacją i przystosowaniem się to pozostał daleko w tyle. Wiemy o tym najlepiej my – nauczyciele. Z satysfakcją patrzę na moją szkołę i moich nauczycieli, bo myślę, że nadążamy.

Trzeba powiedzieć, że temat Europejski cały czas jest na przysłowiowej „tapecie” w Gimnazjum w Czyżowicach. Już w 1999 roku podjęto parę wyzwań, jednym z nich jest realizacja programu nauczania metodą projektu międzyprzedmiotowego. Do tej pory zrealizowano tematy: „Boże Narodzenie”, „Tatry”, „Witaj Europo!”. W tym roku uczniowie pracują nad 4 tematem, ukończyli już medialny (stworzyli stronę www), z której można było na spotkaniu skorzystać. Ta propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników, strona jest wykonana i aktualizowana przez uczniów Gimnazjum. Jest bardzo atrakcyjna! W formie scenek językowych zrealizowano II edycję „Witaj Europo!”, a co jakiś czas w progi Gimnazjum zapraszane są ciekawe postacie – mieszkańcy Czyżowic w ramach realizacji programu regionalnego „Czyżowianie”. 15 uczniów zaangażowało się w e-mailowy program „Młodzi w Europie” polegający na wymianie listów z partnerami z Niemiec, Danii, Szwecji, Holandii, Rumunii i Biaorusi. Ten projekt stanowi przygotowanie do realizacji programu Socrates-Comenius w latach 2001-2005.

Ważnym elementem II Dni Europejskich była debata na temat „Czy Polska powinna wejść do Unii Europejskiej?”, dająca uczestnikom możliwość wyraźnego i odważnego prezentowania swoich stanowisk. Debatę poprowadził Zbigniew Engiel z RCIE w Katowicach. W większości młodzi uczestnicy debaty stwierdzili, że są zwolennikami integracji Polski z Unią, widzą w tym swą szansę na lepsze „jutro”.

Wśród uczestników debaty i zaproszonych gości przeprowadzono referendum na w/w temat. Tu również większość głosowała na TAK.

Istotny jest również fakt iż w Gimnazjum w Czyżowicach wydawana jest gazetka „My i Wy”, na tę szczególną okoliczność każdy otrzymał bardzo aktualne - „wydanie europejskie” zawierające wszelkie istotne informacje o Unii Europejskiej.

Część artystyczną umilił „Chór im. dh Jna” pod batutą Janiny Gimpel, który odśpiewał „Odę do radości” i z zaangażowaniem publiczności - własną interpretację piosenki Maryli Rodowicz - „Są dwa światy”. Klaudia Prochasek przy akompaniamencie Beaty Benet wyrecytowała impresję z „Pana Tadeusza” – „Zofija – światłość miesiąca”. Ta część spotkania wywarła na zgromadzonych wielkie wrażenie.

Miłym akcentem był występ Małgorzaty Godomskiej z I LO w Wodzisławiu Śl., która zaprezentowała program po Śląsku.

Uczniowie czyżowickiego gimnazjum zorganizowali świetne przedstawienia lingwistyczne bajek: „Śnieżka i 7 krasnoludków” – kl. II a, „Czerwony Kapturek” – kl. III a, „3 świnki” – kl. III b.
Ustosunkowując się o powyższego śmiało trzeba stwierdzić, że Gimnazjum w Czyżowicach z pewnością NADĄŻA za zmianami i ich akceptacją. Mało, to środowisko wychodzi z własną inicjatywą, jest w pełni zaangażowane w problemy Unii Europejskiej, żyje tym tematem.
Mobilizacją do takiego działania powinna zawsze być osoba zwierzchnia w instytucji, która odpowiednio zachęci młodzież do przedsięwzięć. Tak właśnie jest w czyżowickim Gimnazjum – to jeden wielki kolektywny zespół!


Bibianna Dawid 

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Maj 2002.