Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Szkoła Podstawowa w Rogowie bliżej Europy

   

Dzień 25 marca w SP Rogów został poświęcony idei przybliżenia uczniom krajów Unii Europejskiej. W tym celu odbyła się impreza ogólnoszkolna pod hasłem: „Bliżej Europy”. Zadaniem poszczególnych klas było przygotowanie prezentacji wybranych krajów europejskich w różnorodnych formach wyrazu. Przygotowany materiał dotyczył m.in. ogólnej charakterystyki danego państwa, jego symboli narodowych, wybitnych przedstawicieli kultury i nauki jak też np. specyfiki kuchni.

Po wcześniejszych przygotowaniach nastąpiła ogólna prezentacja, która miała miejsce na sali gimnastycznej. Na wstępie główna organizatorka pani mgr Bożena Grabiec przywitała wszystkich zebranych i dokonała otwarcia imprezy. Następnie to już uczniowie przybliżali sobie nawzajem język narodowy danego kraju poprzez rozmówki z podstawowymi zwrotami. Prezentowali niezwykle anegdoty o sławnych ludziach. Ciekawe były scenki sytuacyjne dotyczące stylu życia mieszkańców przedstawianych państw. Można było dowiedzieć się z nich jakie są ich preferencje kulinarne oraz zwyczaje związane ze spożywaniem posiłków czy też spędzaniem czasu wolnego. Uczniowie ubrani byli we własnoręcznie wykonane przebrania i stroje związane z danym regionem. Występ uczniów przeplatany był barwnymi opisami poszczególnych krajów dokonanymi przez panią B. Grabiec co ilustrowane było interesującymi przeźroczami. Przekazany materiał dotyczył charakterystycznych budowli, najciekawszych zakątków geograficznych, dzieł sztuki malarskiej czy też słynnych produktów danego kraju.
Całości dopełniała oprawa muzyczna – występ zespołu „Smerfy”, który rozśpiewał wszystkich uczestników.

Dzięki tego typu imprezie uczniowie mieli okazję do nabycia nowych, niekiedy zaskakujących wiadomości o krajach europejskich, w atrakcyjnej i absorbującej uwagę uczniów formie. Uczniowie poznali specyfikę prezentowanych państw jak też pewne cechy wspólne dla kultury europejskiej, której również Polska jest cząstką. Miejmy nadzieję, że impreza ta wpłynie na otwartość i przychylność naszych uczniów w stosunku do innych narodów oraz na ciekawość świata. 

Liczymy, że skutkiem uczestnictwa w tej imprezie będzie zmniejszenie uprzedzeń i stereotypów myślowych związanych z lękiem przed tym, co nieznane. 


Alina Tekieli


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Maj 2002.