Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Odznaczenie Sztandarem Wodzisławskich Rzemieślników
45 lat Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl.

   


Bardzo odświętny charakter miały obchody jubileuszu 45. lecia wodzisławskiego rzemiosła. Po mszy św. odprawionej w intencji rzemieślników jak i ich zmarłych towarzyszy ludzie rzemiosła spotkali się w wodzisławskim MOK-u.

Uroczystość zaszczycili przedstawiciele władz powiatu, miasta, a także delegaci „Cechów” z całego Śląska, a także delegacja z miasta Relinghausen w niemczech. Obecni byli także posłowie: Jan Klimek i Henryk Markowiak.

Władze „Cechu” wodzisławskiego reprezentowali:Starszy Cechu – Henryk Hibszner i dyrektor Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców – Kazimierz Grzywacz.
Obecni byli także przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Pracy i szkolnictwa zawodowego. Starszy Cechu Henryk Hibszner przedstawił historię rzemiosła wodzisławskiego na przestrzeni od XVI w po dzień dzisiejszy. Dyrektor Grzywacz nakreślił dzień dzisiejszy wodzisławskiego rzemiosła, mówił o perspektywach rozwoju dostosowania się rzemiosła śląskiego do wymogów Unii Europejskiej, szkolnictwie zawodowym. 

Wodzisławski Cech był prekursorem w skali kraju rozszerzenia idei wprowadzania innych zawodów, które skupia Cech: kupiectwo, gastronomia i wolne zawody. Czyni też starania w przyznaniu certyfikatu ISO.

Kulminacyjnym momentem tej części uroczystości było uhonorowanie sztandarem Wodzisławskiego Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców odznaką im. Jana Kilińskiego. Odznaczenie dokonał poseł Jan Klimek Przewodniczący Katowickiej Izby Rzemieślniczej. Jest to najwyższe odznaczenie w rzemiośle Polskim, a zarazem wysokie uznanie dla wodzisławskiego rzemiosła.

Uroczystość 45.lecia wodzisławskiego Cechu była także okazją do podsumowania i ogłoszenia wyników pierwszej edycji konkursu „Powiatowy Lider Przedsiębiorczości 2001”. Wśród 15 laureatów znalazło się także dwóch rzemieślników z Gminy Gorzyce, a mianowicie: Stolarnia „ADEX” z Turzy Śl., której właścicielami są Antoni i Danuta Kozielscy oraz Centrum Diagnostyki Samochodowej „AUTO-ZIENTEK” z Gorzyczek, którego właścicielem jest Janusz Zientek. 

Nagrodzeni otrzymali z rąk członków Kapituły Konkursu statuetki konkursu kwiaty i dyplomy. Gminę Gorzyce reprezentował Przewodniczący Rady Gminy Gorzyce Jerzy Pawelec.

W imieniu laureatów podziękowanie złożył Janusz Ziętek. Uroczystość zakończył program artystyczny w wykonaniu artystów Opery Śląskiej w Bytomiu.
Now.

LAUREACI KONKURSU „POWIATOWY LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2001”:
Wodzisław Śl.: FHU Betoniarstwo – Kamieniarstwo Józef Kowalski
„Sobala s.c.” Grażyna i Tadeusz Sobala
PPHU „Fire System” Lucjan Wnuk i Andrzej Kuźnik 
Radlin: Piekarnia „Śmietana” Krystyna Śmietana, Instalatorstwo Sanitarne, Ogrzewania i Gazowe Rudolf Capek,
Turza Śl.: Stolarnia ADEX, Antoni i Danuta Kozielscy,
Gorzyczki: Centrum Diagnostyki Samochodowej „AUTO ZIENTEK” Janusz Zientek,
Rydułtowy: PPA Sanecznik Auto Serwis Piotr Sanecznik,
Mszana: Piekarnia Ingeborga i Jerzy Kozielscy,
Połomia: Zakład Blacharsko – Lakierniczy Zygmunt Ostrzołek,
Godów: Zakład Elektromechaniczny Jan Rduch,
Skrzyszów: „Granmar” Andrzej Caniboł,
Marklowice: Zakład Ogólnobudowlany Tadeusz Kocjan,
Lubomia: Zakład rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyn Janeta, Zakład Rzeźniczo – Wędliniarski Brygida i Marian Janeta

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Maj 2002.