Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Międzygimnazjalny Turniej Szachowy w Jastrzębiu Zdroju
A mogło być jeszcze lepiej...

   


15 maja b.r. w Jastrzębiu Zdroju odbył się Turniej Szachowy, w którym startowały dwie drużyny z terenu naszej gminy: reprezentacja Gimnazjum Gorzyce w składzie: Joanna Świtała, Dawid Szmańta, Łukasz Michnik i Łukasz Matuszek z opiekunką p. Olgą Przybyła-Kokot oraz Gimnazjum Czyżowice: Joanna Pyrchała, Wojciech Pyrchała, Michał Rodak i Barek Rebeś pod moją opieką.

Turniej zorganizowało Ginazjum nr 4 w Jastrzębiu Zdr. Pod bardzo sprawnym kierownictwem p. Ewy Mentel i Andrzeja Matusiaka oraz sędziego głównego p. Romana Dawidów. 

Rozegrano 6 rund w systemie szwajcarskim w skróconym czasie 10 minut na zawodnika.

Już pierwsze dwie rundy pokazały, że naszym gimnazjalistom będzie ciężko coś zareagować. Zjadła ich trema i brak turniejowego obycia, w tym gry z zegarem szachowym. Natomiast po późniejszych triumfatorach zawodnikach z Gimnazjum nr 2 w Rybniku i nr 2 w Jastrzębiu Zdr. widać było wyraźnie ogranie i rutynę wynikającą z gry w klubach szachowych.

Nasi gimnazjaliści walczyli dzielnie.
Gorzyczanie w I – szej rundzie dobyli 2 punkty na 4 możliwe, ale później było już gorzej i w końcu uplasowali się na dalszej pozycji. Zaś czyżowianie byli o krok od sprawienia dużej niespodzianki.

Po fatalnym początku i przegraniu kilku partii przez proste błędy i zagapienia, grali coraz lepiej i w efekcie zdobyli szóste miejsce. Od trzeciej drużyny (Gimnazjum nr 4 w Jastrzębiu Zdr.) dzieliły ich zaledwie 2 punkty.
Znakomicie wypadła Joasia Pyrchała, uzyskując 3 punkty na 6 możliwych, a także Bartek Rebeś również z trzema punktami.

Nasza młodzież wyjeżdżała z Jastrzębia z dyplomami, ale i z przekonaniem, że mogło być znacznie lepiej. Sukces był w zasięgu ręki. A czego zabrakło? 
Gra w szachy wymaga talentu i ćwiczenia. Jeśli chodzi o to pierwsze mamy wyjątkowo zdolną i chętna grupę (Czyżowice, Turza, Gorzyce i jeszcze kilku szachistów z innych szkół). Nie mają oni jednak możliwości doskonalenia swych umiejętności. Do tego potrzebny jest przynajmniej jeden klub szachowy. Jego stworzenie leży w zasięgu możliwości.

Dyrekcja Gimnazjum w Czyżowicach już zaoferowała lokum i zapewnienie funkcjonowania klubu, a p. Justyna Brysz pomoc organizacyjną. Potrzeba dwóch, trzech chętnych, umiejących grać w szachy, do opieki nad młodzieżą, no i sponsora, który sfinansowałby zakup kilkunastu standardowych kompletów szachowych i zegarów.

Tylko tyle, choć może aż tyle.


Jerzy Rebeś


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Maj 2002.