Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Słowo naczelnego

   


"Piękno jest tym, czego się pragnie bez chęci zjedzenia. Pragniemy jedynie, żeby było".
Simone Weil.

Ile od nas zależy? Każdy odpowie, że wiele - i to jest obiektywną prawdą. Na co mamy wpływ? Od nas zależy jak wykorzystamy zdobycze techniki /radio, TV, komputer, internet/, jak uzależnimy się od mass mediów - które prezentują wzorce godne /niegodne/ do naśladowania, a na których jest wychowywane młode pokolenie. Planując urlopowe wyjazdy, gdzie wypoczniemy a także, nawet mimowolnie, zauważymy różnicę dynamiki rozwoju kulturowego /cywilizacyjnego/ naszego kraju i tych gdzie dotrzemy. 

Pan S. Grzonka zaprasza na "Niedzielne wycieczki" - nadchodzi wiosna, do rezerwatu leśno-stawowego Łężczok w gminie Nędza. W artykule "Gorzyce dawniej i dziś" pani Cz. Kolarska pisze o Gorzycach, naszej małej, z pięknym krajobrazem ojczyźnie.
Godnym polecenia jest nowy cykl p.t. "Zdaniem terapeuty" , w którym dziecko, na różnym etapie jego rozwoju, jest życzliwie traktowane w "przyjaznym rozwiązywania dziecięcych problemów". 


Czy chcemy, czy nie to i tak jesteśmy epatowani brakiem przebojowości rządzącej ekipy, której podporą jest związek związkowców oraz socjaliści po lewicy i "prawicy". Jej ostatnie pomysły skutkują coraz mniejszą dynamiką rozwoju, a w ten sposób nie powstaną nowe miejsca pracy ani nie poprawi się sytuacja zdrowotna mieszkańców - widoczne to było podczas dyskusji nad zmianami w Kodeksie Pracy jak i nad ograniczoną debatą dotyczącą cen lekarstw oraz wpływów pieniężnych do ŚKCh. Kiedy okazało się, że wpływy są większe /może lepiej zarządzane/ to wywołały negatywne nastawienie ministra zdrowia M. Łapińskiego do całego Śląska.
"Polska jest w kryzysie społecznym i gospodarczym; firmy tracą, 

zamiast zarabiać, ludzie tracą pracę, zamiast ją zyskiwać. To wyniki procesu ochładzania gospodarki, który zaordynowała nam poprzednia koalicja" - mówią aktualnie rządzący. Z kolei "Trwały wzrost może odnotować także Polska pod warunkiem przeprowadzenia reform strukturalnych, prowadzenia polityki niskiej inflacji i ograniczenia deficytu obrotów bieżących" - twierdzą ekonomiści. Właściwie w każdej demokracji sprawą nadrzędną powinna być odpowiedzialność za słowo. Nie polityczna - za jakieś tam cztery lata, ale natychmiastowa, konkretna. Wtedy byłoby mniej demagogów.


Bogaty program Sportowego Turnieju Miast i Gmin zachęca, mam nadzieję, do uczestnictwa w atrakcyjnym międzynarodowym "Challenge Day". Bądźmy aktywni! Niech duch zdrowej, sportowej rywalizacji zmobilizuje każdego mieszkańca, każdego pracującego czy przebywającego na terenie naszej gminy do rekreacyjnych ćwiczeń fizycznych a przy tej okazji do dobrej zabawy.Stanisław Sitek
 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2002.