Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Piotr Pawlica - "człowiek orkiestra"

    W ramach projektu międzyprzedmiotowego "Czyżowianie" spotkaliśmy się z panem Piotrem Pawlicą - bardzo ciekawym człowiekiem.


14 marca b.r. o godz. 14.30 w Gimnazjum w Czyżowicach odbyło się spotkanie z panem Piotrem Pawlicą. Zorganizowano go w ramach projektu międzyprzedmiotowego "Czyżowianie". Wcześniej, 24 stycznia, odbyło się spotkanie z księżmi i siostrami wywodzącymi się z naszej parafii.


W spotkaniu uczestniczyła rodzina gościa, pani Wioletta Langrzyk (członek Stowarzyszenia "Promocja, Integracja, Rozwój" Gminy Gorzyce, redaktor gazety "U Nas"), pani Aleksandra Matuszczyk - Kotulska (redaktor "Nowin Wodzisławskich"). Udział w spotkaniu wzięli również hobbyści z naszej szkoły interesujący się: wspinaczką górską, minerałami, hubami, flakonikami, widokówkami, porcelaną, harcerstwem, motoryzacją, zielarstwem, tekstami piosenek, numizmatyką. W spotkaniu brali również udział uczniowie klas I i II oraz nauczyciele naszego gimnazjum.


Na początku o swoich pasjach i zainteresowaniach mówili hobbyści. Przedstawili swoje zbiory, historię ich powstania oraz plany na przyszłość. Następnie pan Piotr Pawlica przedstawił rodzinę oraz swój życiorys. Podkreślił, że wpływ na ukształtowanie jego poglądów mieli przede wszystkim rodzice oraz były kierownik Szkoły Podstawowej w Czyżowicach Wincenty Woźniak.


Koleżanki z Rady Młodzieżowej przedstawiły różne opinie o naszym gościu. Punktem kulminacyjnym spotkania było omówienie jego największych pasji.
Przygoda z historią rozpoczęła się od pracy w gazecie "U Nas" i przygotowywaniu publikacji o różnych sołectwach Gminy Gorzyce. Następnie zrealizowanie planów sfotografowania z lotu ptaka wszystkich miejscowości naszej Gminy. Wynikiem tego są pocztówki. Kolejną pasją było opisanie wszystkich krzyży i kapliczek w Gminie oraz zgromadzenie starych map.


Ostatnim marzeniem pana Piotra Pawlicy jest dokończenie ścieżki rowerowej 316Y, o łącznej długości 52 km. Jest autorem mapy trasy rowerowej na terenie powiatu wodzisławskiego oraz "Przewodnika po trasie rowerowej powiatu wodzisławskiego 316Y".


Ważnym punktem spotkania było przedstawienie kronik, których kserokopie znajdują się w posiadaniu pana Piotra Pawlicy. Tylko z Czyżowic posiada: "Kronikę Koła Gospodyń Wiejskich", "Kronikę Parafii Czyżowice", "Kronikę Ochotniczej Straży Pożarnej", "Kronikę Szkoły Podstawowej", "Księgę Pamiątkową ZBoWiD-u", "Kronikę Klubu Rolnika", "Informacje o kopalni Czyżowice".


Na zakończenie spotkania wręczyliśmy kronikę budowy sali gimnastycznej, odbyły się indywidualne spotkania hobbystów z gośćmi, zrobiono pamiątkowe zdjęcia i dokonano wpisu do "Księgi gości". Zaplanowano kolejne spotkanie na temat historii miejscowości.


Iwona Androsz
Uczennica Gimnazjum w Czyżowicach


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2002.