Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Kronika policyjna

   


  Uprzejmie informuję, że w miesiącu lutym i marcu br. na terenie gminy Gorzyce miały miejsce następujące zdarzenia:

  

  • Przestępstwa

1.      W nocy z 1/2 lutego w Gorzycach przy ul. Piaskowej nieznani sprawcy dokonali kradzieży  bażantów wartości 1200 złotych, po uprzednim włamaniu.

2.      4 lutego w Rogowie przy ul. Raciborskiej z niezabezpieczonego garażu dokonano kradzieży roweru wartości 565 złotych. Podobnego przestępstwa dokonano w dniu 9 lutego w Gorzycach, gdzie łupem sprawców padł rower wartości 500 złotych

3.      W dniu 7 lutego w Bełsznicy na ul. Raciborskiej patrol policji zatrzymał nietrzeźwego  rowerzystę. Dwóch kolejnych nietrzeźwych użytkowników dróg zatrzymano w dniach 27 lutego w Rogowie i 14 marca w Gorzycach.

4.      Na szkodę mieszkańca Bełsznicy w nocy z 11/12 lutego, po uprzednim włamaniu do garażu nieznani sprawcy skradli 4 piły spalinowe łańcuchowe wartości około 1000 złotych.

5.      O włamaniu do wiaty przy sklepie spożywczym i kradzieży nabiału powiadomił poszkodowany mieszkaniec Olzy w dniu 14 lutego. Straty wyniosły 300 złotych.

6.      W nocy z 13/14 lutego w Gorzycach z terenu RSP „Plon” nieznani sprawcy skradli około 300 litrów oleju napędowego i 100 kg. pszenicy wartości 690 złotych.

7.      W Gorzycach przy ul. Kościelnej dokonano włamania do zaparkowanego tam samochodu marki Fiat 170 i skradziono torebkę wraz z dokumentami i pieniędzmi.

8.      Narzędzia i inne przedmioty o łącznej wartości około 1000 złotych padły łupem sprawców włamań do rybaczówek w Gorzycach.

9.      11 marca w Olzie skradziono rower górski wartości 600 złotych. Podobnego przestępstwa dokonano w dniu 20 marca w Gorzycach.

10.  W dniu 18 marca w Bełsznicy skradziono linkę energetyczną wartości 1200 złotych.

11.  W nocy z 22/23 marca w Gorzycach przy ul. Piaskowej poprzez zerwanie kłódek włamano się do kontenera i skradziono 20 butli gazowych wartości 2140 zł.

 

  • Wykroczenia

1.      W dniu 16 lutego mieszkanka Turzy Śląskiej w sklepie spożywczym skradła artykuły spożywcze wartości 36 złotych na szkodę GS „SCh” Gorzyce

2.      W dniu 17 lutego pomiędzy miejscowościami Bełsznica – Olza nieznana osoba wypalała trawę na nasypie kolejowym. Podobne wykroczenie odnotowano w dniu 3 marca, wówczas wypalano trawy na nieużytkach rolnych.

3.      W dniu 3 marca w Gorzycach przy ul. Kościelnej mieszkaniec Czyżowic poprzez głośne krzyki oraz używanie słów wulgarnych zakłócił ład i porządek publiczny

4.      W dniu 7 marca w Czyżowicach na terenie leśnym funkcjonariusze KP Gorzyce zatrzymali na gorącym uczynku kradzieży drewna dwóch mieszkańców Olzy i Lubomi

5.      W dniu 5 marca w Czyżowicach przy ul. Dworcowej nieznani sprawcy poprzecinali i zdewastowali przewody i czujniki kolejowe o wartości 162 złotych.

 

Korzystając z okazji chciałbym odnieść się do zjawiska wiosennego wypalania traw, które stało się nagminne i wręcz uciążliwe. Ustawodawca, wobec sprawców tych czynów nie pozostał bierny i dlatego też chcąc przypomnieć i uświadomić mieszkańcom gminy Gorzyce na jakie konsekwencje prawne są narażeni w przypadku wypalania traw, pozwoliłem sobie przytoczyć przepisy regulujące tę kwestię.

Osoba wypalająca trawy może odpowiadać za popełnienie przestępstwa określonego w art. 163 § 1 – 4 kodeksu karnego za sprowadzenie pożaru lub też za sprowadzenie niebezpieczeństwa zaistnienia takiego zdarzenia o czym traktuje art. 164 § 1-2 kodeksu karnego. Za występki te grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 12. Wypalanie traw może również zostać zakwalifikowane jako wykroczenie określone w art. 82 § 1 kodeksu wykroczeń i art. 59 Ustawy z dnia 26.10.1991 r. o Ochronie Przyrody Dz.U. Nr 114 poz. 492 z późniejszymi zmianami, za które przewidziana jest kara grzywny lub nagany.

Chciałbym podkreślić, że problematyka ta pozostaje w stałym zainteresowaniu policjantów tutejszego komisariatu i w stosunku do sprawców tych zdarzeń zostaną wyciągnięte stosowne konsekwencje.

 

Z poważaniem

          Z-ca Komendanta

     Komisariatu Policji Gorzyce
              kom.  mgr  Adam  GROBELNY

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2002.