Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Brązowy medal na Mistrzostwach Europy Bogdana Miliona w Taekwon-Do
Szkoła Sztuk i Sportów Walki też wychowuje człowieka

    Od wielu lat, w najważniejszych dla sportowca zawodach, czyli Igrzyskach Olimpijskich zawodnicy uprawiający dalekowschodnie sztuki walki zdobywają medale i to także te z najcenniejszego kruszcu - złote. Tu mowa o polskich judokach.


Z biegiem lat następuje dalsza ekspansja dalekowschodnich sztuk walk w naszym kraju, a szczególnie naszym regionie, gdzie zamieszkuje najwięcej ludzi, gdzie jest bardzo dużo młodzieży, która to niestety nie zawsze ma z sobą co zrobić... W tej sytuacji powstaje wiele sekcji sportowych, tak w miastach jak i w środowiskach wiejskich, gdzie młodzi ludzie poznają tajniki różnorodnych sztuk walk dalekowschodnich. Sporty te, które przyjmują najczęściej nazwy "szkoły walki" przyciągając egzotyką tego sportu bardzo wielu ludzi. Jedną z takich szkół jest szkoła prowadzona przez czyżowianina (z wyboru) Bogdana Miliona. 


Bogdan Milion jest adeptem znanej w regionie Pszczyńskiej Szkoły Sztuk Walk.
Zdobycie (przyznanie) mistrzowskiego stopnia I DAN-a upoważniło Go do założenia szkoły noszącej nazwę Szkoła Sztuk i Sportów Walk "Czarny Smok". Obecnie w trzech sekcjach tej szkoły w Radlinie przy SP nr 17, w Wodzisławiu Śl. przy SP nr 28 (Oś. Piastów) i w Rogowie ("Revita") trenuje około 60. osób, w tym dziewczyny, które poczynają sobie w tym twardym sporcie nie gorzej od chłopców.


Szkoła ta preferuje styl Chan Shaolin-Si-Dju-Su Taekwon-Do. Region Śląski należy do najbardziej liczących się w Europie (!) w tym stylu, a tacy zawodnicy jak Wiesław Bigos (7 DAN) i Adam Pawłowski (4 DAN) należą do ścisłej czołówki europejskiej. 


Wiesław Bigos sprawuje prezesurę w IBF - Polska (International Budo Federation).
W tegorocznych Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Holandii startowało ok. 30. zawodników z Polski, wśród których był także Bogdan Milion i Rafał Dzierżęga z "Czarnego Smoka". Polscy zawodnicy zdobyli tam w sumie 20 medali w tym 5 złotych. Bogdan Milion zdobył medal brązowy.


Gospodarzem Mistrzostw Świata 2003 będzie Brenan i jak zapewnił mistrz Bogdan, już teraz rozpoczęto przygotowania zawodników do tej imprezy. Specyfika tego sportu wyrabia w młodych ludziach prócz tężyzny fizycznej i sprawności także charakter i wewnętrzną dyscyplinę, która nie pozwala prawdziwemu adeptowi wschodniej sztuki walki wykorzystywać tajników w celach niezgodnych z etyką tego sportu.
Jako ciekawostkę podam, że zaskoczony byłem kalkulacją pana Bogdana, który twierdzi, że Taekwon-Do KATA skupia w Polsce ponad 200 tyś. zawodników, co stawia ten sport na równi z piłką nożną!


Szlachetna sztuka walki pozwala ludziom młodym na wyżycie się, a dopiero po latach twardych treningów poznaje się tajniki i osiąga najwyższe sukcesy.


Andrzej Nowak

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2002.