Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Mateusz Ługowski finalistą na Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym w Warszawie

Malować słowa

 

   

Nim przejdę do sedna nadtytułu z wielką przyjemnością przedstawię postać głównego bohatera niniejszego artykułu.


Mateusz Ługowski - mieszkaniec Czyżowic, 19 lat, uczeń jednego z wodzisławskich liceów. Utalentowany plastycznie. Paroma pociągnięciami pióra tworzy obrazy zapierające dech w piersiach. Ze swoją twórczością nie wychodzi "na zewnątrz", raz spróbował - na skalę kraju - i został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Plastycznej Wiersza Cypriana Norwida.


Konkurs jest organizowany przez XXIV LO w Warszawie. W parze z nim idzie Ogólnopolski Konkurs Analizy i Interpretacji Wiersza Cypriana Norwida. W Roku Norwidowskim (201) do udziału w Konkursach została zaproszona młodzież z całej Polski. Z 77 szkół zgłoszono 276 prac plastycznych, a z 41 szkół 67 prac pisemnych. Jurorzy Konkursu Plastycznego - Hanna Kocańda-Kołodziejczyk (polonistka w warszawskim XXIV LO), Krystyna Lipka-Sztarbałło i Alicja Słowikowska (artystki plastyczki, kuratorki wystaw Współczesna Polska Sztuka Książki) - wybrały na wystawę finałową 33 prace - wśród nich obraz Mateusza, wyróżniając 5 autorów oraz przyznając 4 równorzędne Nagrody Główne ufundowane przez Instytut Dziedzictwa Narodowego (wyjazd do Paryża na Dni Norwida, wernisaż nagrodzonych prac w Zakładzie św. Kazimierza na przedmieściach Paryża). 


"Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało". Te słowa Norwida zawarte w wierszu "Promethidion" stanowią prolog do 140. stronicowego wydawnictwa "Bliżej Norwida 2001", zawierającego prace finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Analizy i Interpretacji oraz Interpretacji Plastycznej Wiersza Cypriana Norwida.


W części zatytułowanej "Malować słowa" Hanna Kocańda-Kołodziejczyk pisze:
"... Wśród finałowych prac zaobserwować można nawiązania do równych nurtów sztuki(...) Widać impresję, subtelne, nastrojowe szkice, próby zamknięcia sensów w rysunku oszczędnym, uproszczonym, syntetycznych, są prace rozbudowane, statyczne, widać też obrazy dynamiczne, niektórym nie brak odwagi ekspresji, a nawet drapieżności (...) Nie brak też prac wyrastających z potrzeby kreacji, nieoperujących dosłownością lecz symbolem, będących bardziej aluzją niż interpretacją (...) Wszystkie są poszukiwaniem drogi kontaktu, zbliżenia z Norwidem (...) Młodzi twórcy pokazali, że wiersze Artysty inspirują, są wyzwaniem, dają niezwykle bogate możliwości indywidualnego czytania, gdy wyobraźni, plastycznego zapisu refleksji i uczuć, odżywają w oryginalnej perspektywie". 


Na stronie 7, wśród finalistów, czytamy nazwisko Mateusza Ługowskiego, a na stronie 105 widzimy jego pracę opatrzoną numerem 17 z opisem:

Mateusz Ługowski 
Ideał sięgnął bruku (Fortepian Szopena)
rysunek tuszem 21x29 cm


Życzę Mateuszowi, by świat otworem stał dla Niego.


Bibianna Dawid(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2002.