Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

"Na podbój Bundesligi"
 
Drużyna LKS "Naprzód" Czyżowice w dniach 11-13 stycznia przebywała w Niemczech. Tam m.in. wzięła udział w prestiżowym, corocznym turnieju piłkarskim, gdzie zajęła bardzo wysokie drugie miejsce.

 

   

Czyżowianie zostali tam zaproszeni przez p. Józefa Rzymanka, byłego zawodnika "Naprzodu". Syn pana Józefa - Wiesław jest bramkarzem klubu TSV Blaustein, który to Klub był organizatorem turnieju halowego.


Drużyna "Naprzodu" Czyżowice nawiązała podczas swego pobytu w Niemczech bardzo dobre kontakty z klubami TSV Blaustein - liga regionalna i SSV Ulm 1846 - IV liga. Rewizyta klubu TSV Blaustein przewidziana jest na lipiec tego roku, a drużyna "Naprzodu" zaproszona została znów na turniej w styczniu 2003 roku.
Turniej halowy na przepięknej hali sportowej klubu TSV Blaustein jest w tym rejonie Niemiec imprezą bardzo prestiżową. Biorą w niej udział wprawdzie drużyny z niższych klas rozgrywkowych, ale które często grały wcześniej w Bundeslidze, np. SSV Ulm 1846, które opuściło grono najlepszych z powodu kłopotów finansowych, ale obecnie jest liderem w bardzo silnej IV lidze niemieckiej.


W turnieju brały udział 24 zespoły z IV i V ligi niemieckiej oraz z klas regionalnych i jedna drużyna z Polski - "Naprzód" Czyżowice.


Drużyna Czyżowic znakomicie się tam zaprezentowała. W swojej grupie rozgrywkowej odniosła 2 zwycięstwa (z Kornwestheim 2:0 i z VFL Ulm 3:2) i jedną porażkę (z Grimmelfing ):2) i awansowała do "dwunastki" turnieju. Na tym etapie drużyny zostały podzielone na 4 grupy po 3 zespoły, z czego 2 najlepsze awansują do "ósemki".
W drugiej rundzie rozgrywek drużyna "Naprzodu" nie przegrała meczu. Pewnie wygrała ze wspomnianą już drużyną SSV 1846 Ulm (kilkakrotnym zwycięzcą turnieju w latach ubiegłych i tegorocznym faworytem) 2:0 i z zespołem Zirndorf 2:1. Szczególnie warte wspomnienia jest spotkanie z Zirndorfem (wcześniej SSV Ulm wygrał z Zirndorfem 2:1) bo o awansie decydował wynik meczu "Naprzód" Czyżowice - Zirndorf. W przypadku przegranej "Naprzodu" 0:1 wszystkie drużyny w grupie miałyby po trzy punkty i faworyt SSV 1846 Ulm odpadłby z turnieju (stosunkiem bramek).


"Dzięki dobrym sercom zawodników naszej drużyny zespół z Ulm awansował z grupy i w konsekwencji wygrał trzeci raz z rzędu ten turniej, - mówi grający trener "Naprzodu" Janusz Pancer - ponad 1500 kibiców z Ulm zgotowało nam taka owację podczas meczu z Zirndorfem (gdy przegrywaliśmy 0:1), że nie mogliśmy tego meczu nie wygrać" - dodaje.


W ćwierćfinale spotkali się z drużyną Türkücu Ulm 3:2 (prowadząc na 50 sekund przed końcem meczu 3:0, bo gra na hali rządzi się swoimi pracami). W półfinale w pojedynku z TV Wiblingen drużyna zagrała w pełni skoncentrowana, grając z kontry.


Obie drużyny stworzyły dobre widowisko, ale mecz zakończył sie wynikiem 0:0. O awansie do finału zdecydowały rzuty karne. Lepszym okazał się zespół z Czyżowic wygrywając pewnie 4:1 (wszystkie 4 karne strzelone przez: Furlepa, Kucza A., Adamczyk Z., Pancer i 2 strzały obronione przez bramkarza Kacpra Kłopockiego).
"W finale ponownie spotkaliśmy się z drużyną SSV 1846 Ulm, która z meczu na mecz coraz bardziej się rozgrywała.


Mimo prowadzenia 1:0 przegraliśmy 1:3, ale z drugiego w turnieju wszyscy bardzo się cieszyliśmy, przecież to znakomite osiągnięcie. Nikt nie chciał nam wierzyć, że gramy w A-klasie. Wskazywali na III-IV ligę" - mówi Janusz Pancer.


Drużyna "Naprzodu" wystąpiła w składzie: bramkarz - Kacper Kłopocki, zawodnicy: Janusz Pancer, Adamczyk Zbigniew, Adamczyk Krzysztof, Kucza Aleksander, Staniczek Zbigniew, Wierzgoń Krzysztof, Kurasz Marek, Furlepa Sebastian, Tannenberg Paweł.
Drużyna "Naprzodu" odniosła oprócz II miejsca w turnieju również sukcesy indywidualne:
- najlepszym bramkarzem został Kacper Kłopocki,
- wicekrólem strzelców Zbigniew Adamczyk.


"Oprócz udziału w turnieju cały zespół znalazł czas na zwiedzanie okolicy oraz korzystanie z kompleksu basenów i saun. - mówi prezes "Naprzodu" Piotr Pyrchała - Na każdym kroku byliśmy bardzo serdecznie pozdrawiani, gospodarze ugościli nas wspaniale zapewniając nam świetne warunki do treningu i wypoczynku, a Kibice nam gorąco dopingowali. Najlepszym dowodem sympatii były wymiany koszulek i ponowne zaproszenie w przyszłym roku" - dodaje.


Zarząd Klubu oraz zawodnicy chcą w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować: panom Józefowi i Wiesławowi Rzymanek z Herrlingen, za zorganizowanie udziału w turnieju, Panu Willemowi Müller - prezesowi TSV Baustein za zaproszenie i wspaniałą gościnę. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem pana Emanuela Adamczyk i państwa Adrianny i Henryka Kocur za zorganizowanie i pokrycie kosztów naszego wyjazdu oraz stworzenie wspaniałej atmosfery.


Przed wynikami, które są podane niżej odbyły się mecze eliminacyjne, na podstawie których utworzono grupy.
WYNIKI TURNIEJU
Rozgrywki grupowe:


Grupa I:
Schmiechtal - Staig 3:0
Staig - Einsingen 2:1
Schmiechtal - Einsingen 1:2
Tabela: 1.Schmiechtal,
2. Eisingen,
3. Staig.


Grupa II::
Grimmelfingen - Blaustein 2:3
Grimmelfingen - Wiblingen 3:4
Wiblingen - Blaustein 1:3


Tabela: 1. Blaustein,
2. Wiblingen,
3. Grimmelfingen.


Grupa III:
SSV Ulm 1846 - LKS "Naprzód" Czyżowice 0:2
SSV Ulm 1846 - Zirndorf 2:1
LKS "Naprzód" Czyżowice - Zirndorf 2:1
Tabela: 1. LKS "Naprzód" Czyżowice,
2. SSV Ulm 1846, 3. Zirndorf.


Grupa IV:
Türkgücu Ulm - TSV Neu - Ulm 7:1,
Türkgücu Ulm - Olymp. Laupheim 3:5,
TSV Neu-Ulm - Olymp. Laupheim 0:4


Tabela: 1. Laupheim, 2. Türkgücu Ulm, 3. TSV Neu - Ulm.


Ćwierćfinały:
LKS "Naprzód" Czyżowice - Türkgücu Ulm 3:2
Schmiechtal - Wiblingen 1:2
Blaustein - Einsingen 3:0
Olypm. Laupheim - SSV Ulm 1846 1:4


Półfinały:
Wiblingen - LKS " Naprzód" Czyżowice 1:4
Blaustein - SSV Ulm 1846 1:7


Finał:
SSV Ulm 1846 - LKS "Naprzód" Czyżowice 3:1


Klasyfikacja generalna:
1. SSV Ulm 1846
2. LKS "Naprzód" Czyżowice
3. WiblingenPiotr Pawlica

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2002.