Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Słowo naczelnego

   

 
 "Tak mało na świecie dobroci,
A tyle jej światu potrzeba!
Nią życie jak słońcem sie złoci,
Nią ziemia się zbliża do nieba".
Lucjan Rydel


   Oczekiwaniem na zbliżające się święta, kolorowymi światełkami choinek i reklam zapraszających do kupowania prezentów dla bliskich i znajomych, cechuje się kolejny, kończący się rok. Tradycyjnie przystrajamy w okresie Bożego Narodzenia choinki /zwyczaj podobno pochodzący z Niemiec i wspierany przez samego Marcina Lutra/, to zielone, iglaste drzewko uchodzi za symbol życia, odradzania się. Typowo polskie, dzielenie się opłatkiem na początku uroczystej wieczerzy wigilijnej - symbolizuje gotowość do dzielenia się chlebem z innymi, wybaczenia i pojednania - wtedy jest szansa, że składane i przyjmowane życzenia się spełnią. Pomimo zimy robi się wtedy cieplej, przytulniej, jesteśmy gotowi do czynienia dobra, tęsknimy za takimi świętami.

   Dzisiejsza rzeczywistość, ten grudzień, a szczególnie jego 13. dzień miałby mieć wyjątkowy charakter - na szczycie w Kopenhadze zostało zawarte porozumienie z dziesiątką kandydatów do Unii Europejskiej. Ze strony polskich negocjatorów biła euforia z powodu "przyjęcia wszystkich naszych postulatów", ze strony sceptyków słychać, że warunki są o wiele mniej korzystne od tych na jakich wchodziły do Unii kraje stawiane nam dzisiaj za przykład sukcesu; z kolei przeciwnicy wskazują wręcz na utratę suwerenności narodowej; przy dławiącej się gospodarce i ogromnym sukcesie politycznym - ale tylko wiodących krajów unijnych, "W polityce nic nie dzieje się bez przyczyny, ale często - bez skutku", John Gunther. Aby w efekcie zlikwidować podziały w Europie, naród nasz musi wybrać przyszłość w referendum - w czerwcu 2003 r. Ten dzień, 13. grudnia, to dzień gdzie rosną nadzieje na lepszą przyszłość nowej Europy - "Teraźniejszość to stan między dawnymi dobrymi czasami i piękniejszą przyszłością", Alberto Moravia. Lecz dla wielu jest tylko rocznicą tragicznych, historycznych wydarzeń - stanu wojennego, przez który zostaliśmy wtedy odcięci od cywilizowanego świata. "Wolność polega na tym, aby rozpatrywać śmiało każdą sytuację, w jaką człowiek wpakuje się z własnej i nieprzymuszonej woli; i brać na siebie wszelką wynikłą tu odpowiedzialność", Jean Paul Sartre.

   Obserwując występy naszych małych i dużych mieszkańców w różnego rodzaju konkursach folklorystycznych można dojść do wniosku, że tutaj, u nas, jest kulturowe centrum Śląska, tu - nawet młodzież - godo gwarą /vide: "Wygodoł I miejsce na XXII Wodzisławskich Spotkaniach z Folklorem", B. Budnik; "Powrót do korzeni", Renata W./. Ciekawe, bardzo wartościowe, z aktualnym przesłaniem (czy?) masz dużo czasu!, okazało się przedstawienie uczniów SP w Turzy Śl. pt. "Dwie narady", /vide: "O czym radziły anioły i diabły", B. Budnik/ - dwukrotnie wystawione; m.in. z okazji święta szkoły. Podczas czwartej biesiady w turskim gimnazjum, aktorzy gimnazjalni bardzo profesjonalnie zagrali w "Tajemniczym ogrodzie" /vide: "Dobre przesłanie Comeniusa'a realizowane w Turzy Śl., W.K./. Tak się marzy aby tego typu przedstawienia pokazywać nie tylko w środowisku "aktorów - widzów", czy też tylko w swoim własnym ale też i na zewnątrz - bo warto, nawet mimo ogromnego wysiłku scenograficznego! Chyba, że aspiracje sięgają sceny w Filharmonii Narodowej, /vide: "Niesamowite przeżycia", Janina Gimpel; "Biesiada Olzańska w Warszawie", Anna Kopystyńska/. Warto coś robić dla siebie i dla innych - uzasadnia prezes PIR-u Danuta Parma w art. "Zderzenie dwóch kultur na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie". Atrakcyjną w formie i treści rozmowę, ze sfery prywatnej, z wójtem gminy p. Krystyną Durczok przeprowadził p. Daniel Jakubczyk. I coś z czego powinniśmy się cieszyć i radować, z wyjątkowego jubileuszu - 100 lat przeżyła p. Teresa Lasok z Turzy Śl. - najstarsza mieszkanka naszej gminy.


"Jak wiele jest radości w każdym dniu
I w każdej sprawie prostej...
Lecz trzeba ją umiec dostrzec
Bo ona jest wśród ludzi". /Śpiewała Anna Jantar/.

Stanisław Sitek

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Grudzień 2002.