Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

O czym radziły anioły i diabły?

   

 
    Jak zawsze z początkiem jesieni dni "kurczą się", a "wydłużają" wieczory. W jeden z takich jesiennych październikowych wieczorów mieszkańcy Turzy Śl. zgromadzili się w salkach parafialnych. Spotkali się, gdyż zostali zaproszeni przez uczniów szkoły podstawowej działających w kole teatralnym i instrumentalnym.

   Uczniowie ci, przedstawili zgromadzonym gościom inscenizację p.t. "Dwie narady". Scenariusz został oparty na tekście ks. M. Malińskiego.

   Tytułowe narady toczą się w piekle i niebie. Aniołki (różowy, niebieski, zielony i złoty) próbują pocieszyć zafrasowanego św. Mikołaja, który smuci się z powodu grzeszenia ludzi. Wspólnie radzą, co robić, aby ludzie na ziemi nie obrażali Boga. Z kolei diabły w obecności Lucyfera z uciechą zacierają ręce i pragną, by ludzie grzeszyli jeszcze więcej. Wymyślają plan działania. Ale czy skuteczny?
 
   Temat sztuki wydaje się być jak najbardziej aktualny. Mali aktorzy zrozumieli w pełni istotę przesłania tekstu i sugestywnie to przesłanie ukazali. Diablątka ironicznie kusiły, szyderczo się śmiały, a obiecywały... Aniołki. Z "anielską dobrocią" przekonywały, że Bóg kocha każdego grzesznika i każdemu przebacza. Podziękowania należą się też rodzicom, którzy przygotowali naszym aktorom piękne stroje. Nie powstydziliby się ich zawodowi artyści. Jeżeli zaś w sercach oglądających pozostało pragnienie wyboru dobra na co dzień, to przedstawienie spełniło całkowicie swoją rolę.

   Jest to bardzo ważne, gdyż, jak pisał ks. M. Maliński "tam nie będą cię pytali czy nosiłeś sutannę, czy habit, golf albo krawat, czy miałeś tytuł majstra albo doktora, czy miałeś powierzone sobie klucze państwa czy mieszkania. Tam będą cię pytali, czy byłeś CZŁOWIEKIEM".

Inscenizację przygotowały: p. J. Górska, p. M. Frączek, p. B. Budnik.


B. Budnik

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Grudzień 2002.