Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Aniołowie w witrażach gorzyckiego kościoła.

   

 
   W kościele parafialnym p.w. Świętego Anioła Stróża w Gorzycach, zakończono prace związane z wymianą witraży we wszystkich oknach tej świątyni. Prace związane z wymianą szyb w oknach gorzyckiego kościoła rozpoczęto przed kilkoma laty. Najpierw w oknach naw bocznych założono proste witraże z symbolami religijnymi. W roku 1999 poprzedzającym Wielki Jubileusz 2000 r. od Narodzenia Chrystusa w drzwiach głównych kościoła założono piękny witraż przedstawiający Dzieciątko Jezus oraz napis "A. D. 2000".

   Do największego przedsięwzięcia, czyli wymiany witraży w 8 głównych oknach parafia przystąpiła w 2002 roku. Postanowiono, że motywami wszystkich witraży będą Aniołowie. Tematy poszczególnych scen ewangelicznych i z historii Kościoła Powszechnego opracował ks. dziekan Ginter Lenert - proboszcz gorzyckiej parafii. Projekty graficzne witraży wykonał artysta plastyk Bogdan Szymura. Wykonawcą witraży jest Jan Kermel z Rybnika.  "To, że dzieło zostało ukończone w tym roku, zawdzięczamy ofiarności parafian oraz sponsorom, których wkład był znaczący" - powiedział ks. proboszcz.

   Do wymiany pozostały jeszcze dwa witraż e w prezbiterium, wykonane z darowanych kolorowych szyb w ciężkich powojennych latach, kiedy to odbudowano ten kościół ze zniszczeń wojennych. Witraże te stanowią symbol ofiarności parafian w tamtych trudnych czasach. 

   Aby przybliżyć zainteresowanym tematy scen poszczególnych witraży opiszę je krótko. 

Wchodząc do kościoła po stronie prawej widzimy witraże przedstawiające:
1. Objawienie Anioła w Fatimie (Anioł Pokoju)
2. Zmartwychwstanie Pana Jezusa (Anioł nad pustym grobem)
3. Boczna nawa - Ukoronowanie NMP (oddanie czci Aniołów Królowej Nieba)
4. Nad Prezbiterium - Boże Narodzenie (Anioł budzi pasterzy, głosi Wesołą Nowinę).

Wchodząc do kościoła po stronie lewej witraże obrazują:
1. Anioła Stróża
2. Pana Jezusa w Ogrójcu (Anioł podaje Panu Jezusowi kielich)
3. Boczna nawa - Trójcę Przenajświętsza (Aniołowie oddają hołd Bogu w Niebie)
4. Nad prezbiterium - Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny.

   Poza tym w oknach na chórze sceny witraży ukazują Chóry Anielskie - Aniołowie wielbiąc Boga grają na instrumentach. Jak widzimy obecność Aniołów w tradycji chrześcijańskiej określanych jako Słudzy Boga, Książęta Nieba, Błogosławione Duchy, jest wszechobecna. Wielki czciciel Aniołów św. Pere Lamy (1853-1934) powiedział: "Nie przywiązujemy do Aniołów uwagi na jaką zasługują. Zbyt mało modlimy się do nich. Anioły są niezwykle poruszone gdy kierujemy do nich modlitwę. Mądrze postępujemy modląc się do nich".


Andrzej Nowak

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Grudzień 2002.