Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Wędrówki gimnazjalistów z Czyżowic

   


Wycieczka na każdą kieszeń

   11 października br. klasy trzecie Gimnazjum w Czyżowicach wyjechały na wycieczkę do Wodzisławia Śląskiego w celu zwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Ziemi Wodzisławskiej. Obie klasy wraz z wychowawczyniami mgr U. Tannenberg i mgr R. Kruszyńską zwiedziły najpierw sale wystawowe w muzeum. Salę dotyczącą historii ziem Powiatu Wodzisławskiego i odkryć archeologicznych uczniowie widzieli po raz drugi. Pierwszy raz byli tam w klasie pierwszej. Wielu z nich podkreślało, iż powrót do tych wiadomości i eksponatów po dwóch latach pomógł im więcej zrozumieć i zapamiętać, gdyż w pierwszej klasie jeszcze nie wszystko rozumieli. Bardzo zainteresowała ich także sala, w której mogli zobaczyć eksponaty związane z historią ziemi wodzisławskiej na tle powstań śląskich. Walka o polskość tych ziem i wyniki plebiscytu wywołały nawet ciche dyskusje w podgrupach. Nam wychowawcom materiały świadczące o patriotycznych postawach okolicznej ludności pomocne się stały do realizowanego właśnie na lekcjach wychowawczych projektu, zgodnego z patriotyczną ścieżką międzyprzedmiotową i zorganizowanego przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie zgodnie z programem "Moja Polska". Dużym zainteresowaniem cieszyła się także sala wystawowa poświęcona historii kopalń na terenie ziem wodzisławskich. Emocje wywoływało prawie wszystko począwszy od wagonika kolejki, poprzez aparaty ucieczkowe, maski tlenowe, metanomierze, dokumenty, zdjęcia a skończywszy na sztandarach oraz czapkach z galowych mundurów górniczych. 

   W sali rzemieślniczej okazało się, iż zawód stolarz był jedynym, który uczniowie potrafili określić. Sitarz sprawił im niewielkie problemy natomiast słowo "koszykarz" kojarzyło się do tej pory uczniom tylko z dyscypliną sportową. Zawody: bednarz i kołodziej były dla nich zupełnie nieznane. Kojarzyły się ewentualnie z nazwiskami znanych im osób, ale nie z zawodem. W rozszyfrowaniu ich znaczeń bardzo pomagały opisy i zdjęcia. Wycieczka do muzeum okazała się dla wszystkich bardzo pouczającą i kształcącą.
 
   Następnie obie grupy udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zdecydowana większość uczniów była tam po raz pierwszy. Dzięki uprzejmości pań bibliotekarek uczniowie mieli możliwość zwiedzenia całej biblioteki. Zwiedzanie odbyło się w dwóch grupach i każda z grup w danym momencie przebywała w innej sali, co stworzyło bardziej kameralną atmosferę spotkania z biblioteką. W czytelni dla dzieci i młodzieży pani bibliotekarka zapoznała uczniów z regulaminem korzystania z zasobów biblioteki, chętnie udzielała odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania a następnie uczniowie mieli możliwość sami poćwiczyć na komputerach z programem "Sowa", jak przebiega wyszukiwanie i zamawianie poszczególnych pozycji książkowych. Później zapoznali się z zasadami wyszukiwania książek bezpośrednio na regałach w dziale dla dorosłych. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pobyt w czytelni, gdzie znowu dzięki uprzejmości pań tam pracujących uczniowie zapoznali się z regulaminem czytelni a następnie sami mogli skorzystać ze zbiorów czasopism. Natychmiast każdy przystąpił do wertowania interesującej go prasy i nikt nie miał zamiaru zbyt szybko opuszczać tego pomieszczenia. Kilkoro uczniów wręcz z żalem i ociąganiem wychodziło z czytelni oddając czasopisma. Na koniec zwiedzania przypadł im jednak rarytas nie lada. Sala muzyczna. Pani bibliotekarka opowiedziała im szczegółowo o zasadach korzystania ze zbiorów muzycznych. Uczniów interesowały olbrzymie zbiory płyt analogowych i kaset, oraz płyty CD. Wszyscy chętnie przeglądali katalogi z interesującą ich muzyką i ochoczo wymieniali się przy stolikach ze stanowiskami do odsłuchiwania muzyki przez słuchawki. Byli pod ogromnym wrażeniem. Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim była zrealizowana zgodnie z planem wychowawczym szkoły i miedzyprzedmiotową ścieżką czytelniczo - medialną dla gimnazjum.

   Wycieczka była niedaleka i na każdą kieszeń. Podobała się uczniom i po jej zakończeniu polecali ją na przyszły rok swym kolegom z klas drugich.


wychowawca klasy III a
mgr Urszula Tannenberg 
 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Listopad 2002.