Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Obchody Europejskiego Dnia Języków w SP w Olzie

   


Warto uczyć się języków
 
"Wszyscy nauczyciele czytają dzieciom w językach obcych" - pod takim hasłem zorganizowano Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej w Olzie. Wcześniej Rada Pedagogiczna ustaliła harmonogram imprezy i postanowiła nadać jej jak najbardziej atrakcyjną formę.  26 września br. o 8.35 wszyscy nauczyciele i uczniowie zebrali się na apelu, który miał inny charakter niż zwykle. Tym razem to nauczyciele wystąpili w "głównych rolach", a uczniowie byli jedynie widzami.

   Na początku prowadząca apel nauczycielka poinformowała, iż od tego dnia, co roku, 26 września będzie obchodzony jako Europejski Dzień Języków. Podkreśliła, jak ważna i potrzebna jest w dzisiejszych czasach znajomość różnych języków obcych. Zwróciła uwagę na główny temat tegorocznego Europejskiego Dnia Języków, jakim jest ustawiczne kształcenie językowe. Następnie zapoznała uczniów z przebiegiem apelu. Oznajmiła, ż wszyscy nauczyciele, chcąc przybliżyć uczniom bogactwo językowe Europy oraz zachęcić ich do uczenia się języków, przygotowali teksty (fragmenty baśni, wiersze, artykuły itp.) w jednym z języków europejskich. Zadaniem uczniów było rozpoznanie go. Za prawidłową odpowiedź, ten, kto zgłosił się pierwszy, otrzymywał w nagrodę czekoladowy cukierek.

   Rozpoczęła Pani Dyrektor, czytając tekst w języku francuskim, a następnie tłumacząc go na polski. Okazało się, że uczniowie nie mieli żadnych problemów z jego rozpoznaniem. Prawidłowo odgadli też, że kolejne teksty były czytane w językach - angielskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim, łacińskim i esperanto. Ostatnim punktem apelu była wspólna nauka bardzo popularnej czeskiej pełnej humoru piosenki. Wcześniej uczestnicy apelu otrzymali jej tekst, więc szybko opanowali go pamięciowo i rozpoczęła się świetna zabawa. Jeszcze ciekawiej zrobiło się, gdy poza programem wystąpiła szkolna higienistka Z dużym zacięciem artystycznym zaśpiewała piosenkę w języku greckim, wzbudzając podziw i uznanie wszystkich uczestników apelu.
  
   Entuzjazm uczniów wzbudziło natomiast wspólne odśpiewanie przez nauczycieli piosenki "Zawsze niech będzie słońce" w języku rosyjskim. Oklaskom nie było końca.
Na zakończenie prowadząca apel wyraziła nadzieję, że wszyscy nie tylko świetnie się bawili, ale również zrozumieli potrzebę uczenia się języków przez całe życie.


Grażyna Butkiewicz 
 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Listopad 2002.