Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

  "Żółtodzioby" pokonały złe czary
   

 
Uroczyste pasowanie na uczniów i ślubowanie pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Gorzyczkach

   W ostatnim tygodniu września b.r. (27.09) w Szkole Podstawowej w Gorzyczkach odbyła sie miła i sympatyczna, a dal uczniów pierwszej klasy - wazna uroczystość. Tego dnia, w swojej pięknie umeblowanej, świetnie wyposazonej i odświętnie przystrojonej klasie, w obecności swoich rodziców i zaproszonych gości przeżyli pasowanie na pełnowartościowych uczniów swojej szkoły, której progi przekroczyli po raz pierwszy w dniu 1. września.

   Do tego uczniowskiego święta pod okiem swojej wychowawczyni, pani Ewy Mikułki przygotowywali się pracowicie prawie przez 3 tygodnie. Swoim rodzicom i zaproszonym gościom zaprezentowali się w nowych szkolnych mundurkach. Lecz nie one przykuwały uwagę zebranych, a jak przystało na prawdziwe "żółtodzioby" - ich różnej wielkości żółte dzioby. "Wyrosły" pierwszoklasistom z Gorzyczek za sprawą Złej Wróżki.

"My jesteśmy żółtodzioby,
denerwują nas te dzioby,
więc staramy się zawzięcie
żeby zrzucić to zaklęcie!"

- obwieściły zgromadzonym w klasie, a potem z zapałem i przejęciem realizowały kolejne zadania wyznaczane im przez Dobrą Wróżkę w celu pokonania złych czarów i pozbycia się żółtych dziobów. W krainie śpiewu w nagrodę za pięknie wykonaną piosenkę "żółtodzioby" otrzymały klucz wilinowy, który otworzył im drogę do krainy pracy. Stamtąd, po dobrze wykonanym zadaniu z otrzymaną w darze pszczółką - symbolem pracy i pracowitości powędrowały do krainy miłości. Turaj najpiękniej jak tylko potrafiły opowiedziały Dobrej Wróżce o umiłowaniu swoje Ojczyzny - Polski. Wielkie czerwone serce - symbol miłości - byo kolejną nagrodą. Otworzyło "żółtodziobom" drogę do krainy mądrości - królestwa mądrej sowy, gdzie po rozwiązaniu kilku niełatwych zagadek okazało się, że "żółtodzioby" zdobyły wszystko, co niezbędne do pokonania mocy złego zaklęcia i pozbycia sie żółtych dziobów - symbolu uczniowskiej niedojrzałości.

  Tę pełną walorów wychowawczych i mądrości inscenizację - o potrzebie pokonywania przeszkód i trudności życiowych, o uniwersalnych wartościach pracy i miłości oraz potrzebie zdobywania wiedzy - w wykonaniu "żółtodziobyów" ze Szkoły Podstawowej w Gorzyczkach, rodzice i zaproszeni goście nagrodzili gorącymi oklaskami.

   Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów jakie nastąpiło potem by;o bez wątpienia nagrodą za pokonanie wszystkich przeszkód i wykonanie wyznaczonych zadań w trakcie wędrówki po zaczarowanej krainie Dobrej Wróżki.

   Po następnej w kolejności ceremonii pasowania (ogromnym ołówkiem!) dokonanej przez dyrektora Szkoły Stanisława Wujca - pierwszoklasiści (już nie "żółtodzioby") zostali pełnowartościwoymi obywatelami społeczności szkolnej - prawdziwymi uczniami.
Wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz książeczek do kolorowania w prezencie, i okazjonalne życzenia zaproszonych gości zakończyły tę miłą, jakże ważną uroczystość w życiu najmłodszych wychowanków szkoły. Jej oprawa i atmosfera zapewne na długo pozostana w sercach i pamięci tegorocznych pierwszoklasistów z Gorzyczek.

/OK/
 
     


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Październik 2002.