Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

  Witajcie w domu!
   

 
W Czyżowicach poświęcono dwa nowe obiekty sakralne

   25 września Anno Domini 2002 w Czyżowicach z udziałem abpa Damiana Zimonia poświęcona została nowa świątynia oraz kaplica na "Pendzichu". Do tego wydarzenia parafianie przygotowywali się już dłuższy czas poprzez udział w rekolekcjach parafialnych. O godz. 17.00 mieszkańcy "Pendzicha", chór "Moniuszko", proboszcz Jerzy Dudek zebrali się przy nowej kaplicy, gdzie abp Damian Zimoń dokonał jej poświęcenia.
Kaplica z figurą Matki Bożej została wybudowana z inicjatywy mieszkańców tego rejonu Czyżowic.  Po oficjalnej części abp Zimoń nawiązał luźną dyskusję z mieszkańcami. Na zakończenie zabił kapliczny dzwon, a chór "Moniuszko" odśpiewał pieśń "Bije dzwon".
Po poświęceniu kaplicy wszyscy udali się do nowego kościoła, gdzie w modlitwie różańcowej oczekiwały tłumy czyżowian na tę wyjątkową chwilę - poświęcenie nowego kościoła. 

   W uroczystości wzięły udział sztandary wszytkich organizacji z Gminy Gorzyce, władze powiatu wodzisławskiego, Gminy Gorzyce, architekci oraz licznie zebrani księża (m.in. z Japonii) z dziekanem dekanatu gorzyckiego ks. Ginterem Lenertem na czele.
Homilię wygłosił abp Damian Zimoń.

   Mszę swoim śpiewem upiększał Chór "Moniuszko" na czele z dyrygentem - Barbarą Grobelny, a psalm odśpiewały czyżowianki - Anna i Katarzyna Szczęch. Na nowych kościelnych organach grał organista - Krzysztof Sarniak. Na zakończenie arcybiskup podziękował budowniczemu kościoła - ks. Jerzemu Dudkowi za ogromne zaangażowanie w budowę kościołów (bo to nie pierwsza świątynia, którą z pomocą parafian wybudował) powiedział również ważne słowa: "Dziękuję wszystkim, którzy Mu tu pomagali".

    W imieniu wszystkich kapłanów zgromadzonych tego dnia w kościele w Czyżowicach głos zabrał ks. Karol Bardoń. Na powitanie "Moi kochani sprzed 40. lat parafianie!" czyżowianie zareagowali gromką owacją. Wyraził względem czyżowickiej społeczności z proboszczem na czele wyrazy podziwu, szacunku i dumy. I życzył: "Abyście w tej świątyni czerpali dużo mocy, wiele natchnienia w dążeniu do szczytu doskonałości bożej".

   Gorącymi oklaskami czyżowianie podziękowali ks. Hilaremu Bywalcowi, który z wielu powodów wyjątkowo utwierdził się w pamięci każdemu czyżowianowi (laureat "Złotego Serca 2001"). Na koniec Mszy św. abp Damian Zimoń pobłogosławił zebranych, a po strawie duchowej nastąpiła uczta w miejscowym Domu Kultury z udziałem zaproszonych gości i mieszkańców Czyżowic. Kościół p.w. Chrystusa Króla w Czyżowicach jest już poświęcony.  Jak wielkie było zaangażowanie czyżowian świadczy okres w jakim udało się sfinalizować prace przy jego budowie. Było to niespełna 2 lata.
Wszystkim związanym z jego budową pozostaje serdecznie pogratulować.


Bib.


  
 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Październik 2002.