Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Fragmenty wystąpienia Macieja Cabak - dyrektora Powiatowego Domu Dziecka w Gorzyczkach na uroczyste obchody jubileuszu 50.lecia tej placówki

   

 
   Witam gorąco wszystkich zgromadzonych na złotym jubileuszu Domu Dziecka im. Tadeusza Kościuszki w Gorzyczkach. Szczególnie serdecznie witam tych, dla których ten budynek był rodzinnym domem, a więc byłych wychowanków. Tak samo gorąco tych sprzed roku jak i lat pięćdziesięciu. Witajcie w domu!

   Bardzo serdecznie witam byłych dyrektorów, seniorów placówki: pana Augustyna Łakotę i Edwarda Pala. (...) Pozdrawiam obecnych pracowników i wychowanków oraz wszystkich ludzi dobrej woli rozumiejących, że każde dziecko potrzebuje bezpieczeństwa i miłości. Pozdrawiam społeczność Gorzyczek, która przez 50 lat patrzy na ten dom i jego mieszkańców z życzliwością i pełną akceptacją. Losy niejednego mieszkańca tego domu na stałe związały się z Gorzyczkami. (...) Kochani, niechaj to spotkanie dostarczy Wam wiele przyjemnych wzruszeń i naładuje pozytywnie na dalsze lata (...).

   Przed 1952 rokiem na tym miejscu mieścił się Dom Wczasów Dziecięcych, później przekształcony w Państwowy Dom Dziecka. Pięćdziesiąt lat temu, dokładnie 17 września Dom Dziecka przyjął pierwszego wychowanka. Przez minione pół wieku w murach tego domu rozgrywały się dziecięce radości i dramaty. Był on namiastką rodzinnego domu dla około 1000 dzieci.

   Historia samego budynku sięga XVI wieku, a legenda głosi, że pod wiekowym dębem rosnącym w dolnym parku, odpoczywał król Jan III Sobieski wraz ze swoim wojskiem w czasie wyprawy pod Wiedeń. Obecnie w Powiatowym Domu Dziecka, który jest jednostką organizacyjną samorządu powiatowego przebywa 50 wychowanków od 5 do 19 lat. Są to dzieci i młodzież z 20 miejscowości województwa śląskiego, w tym 21 z powiatu wodzisławskiego.

   Przez ostatnie trzy lata zupełnej przebudowie uległy pomieszczenia dla dzieci. Inwestycja ta była możliwa dzięki pomocy sponsorów oraz ogromnym zaangażowaniu pracowników placówki i wychowanków. Stworzono dzieciom na obu piętrach rodzinne, domowe warunki rozwoju przeznaczając do bezpośredniego użytku pokoje rekreacyjne, małe pralnie, kuchenki z pełnym wyposażeniem, jadalnie oraz nowoczesne łazienki. Pokoje wyposażono w nowe meble, wyremontowano hol, klatkę schodową i pralnię oraz kotłownię z magazynem opału. Organizacja personelu gwarantuje wychowankom całodobową opiekę oraz możliwość uczestniczenia w zajęciach oświatowych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.

   Pracownicy obsługi często bezpośrednio pracują z wychowankami przy praniu, gotowaniu, pieczeniu, sprzątaniu, prasowaniu itp. Uczą Ich podstawowych czynności potrzebnych w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dla wychowanków organizowany jest wypoczynek letni: kolonie letnie w Danii i Holandii oraz inne wyjazdy wakacyjne. Ponadto dom posiada ośrodek wypoczynkowy w Bukowie, położony w malowniczym miejscu nad wodą.

   Od pięciu lat corocznie realizujemy jeden program profilaktyczno-edukacyjny finansowany częściowo przez Gminną Komisję do Spraw Profilaktyki w Gorzycach. Cała nasza praca zmierza w kierunku upodobnienia placówki do domu rodzinnego i zabezpieczenia wychowankom wszelkich potrzeb. 

   Dziękuję pracownikom i obecnym wychowankom za zaangażowanie w przygotowanie Jubileuszu.


(...) Dziękuję za przybycie i pozdrawiam Wszystkich, a szczególnie tego sponsora, który docenił nasze wysiłki tam wysoko i podarował pogodę.

Maciej Cabak
 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos multimedia & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce Październik 2002.