Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

Zespół „Sextett” z WDK Gorzyce zaproszony do galowego koncertu w Kozach

"Duży sukces małego zespołu!"

 

   

- a jego historia sięga grudnia 2000 r., kiedy to dyrektor WDK Gorzyce postanowiła wystawić do konkursu „Remanenty 2000” zespół instrumentalny „Sextett” pracujący pod kierownictwem instruktora Grzegorza Bugli w WDK Gorzyce.

„Remanenty” – organizowane są od wielu lat przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, (który po jego likwidacji zastępuje były WOK Katowice) sprawując „pieczę” nad instytucjami kultury w województwie śląskim.

Ubiegłoroczny konkurs odbył się 14. grudnia w Kozach.

Zespół „Sextett” „wygrał” dla WDK Gorzyce nagrodę pieniężną, zajmując II miejsce wśród dziesięciu innych występujących zespołów (różnej kategorii). A ponieważ przy okazji konkursu na program artystyczny organizatorzy zorganizowali także konkurs na wystawę plastyczną, instruktor WDK Gorzyce Anna Ługowska wykorzystała wolne miejsce w samochodzie i przywiozła z Gorzyc do Kóz wiele prac plastycznych i materiałów m.in. związanych z wydawnictwem gazety „U Nas”, a także promocyjnych naszej gminy i w ciągu niespełna dwóch godzin urządziła wystawę. Wystawa także bardzo spodobała się jury, otrzymując wyróżnienie i nagrodę pieniężną.

To było w grudniu 2000 r.

Prawdziwą niespodzianką natomiast sprawił zespołowi „Sextett” dyrektor ROK Bielsko-Biała – pan Leszek Chibszewski, przysyłając w listopadzie ubiegłego roku zaproszenie do wzięcia udziału w koncercie laureatów, podczas V giełdy Pomysłów i Inicjatyw Kulturalnych „Remanenty 2001”. na dzień 14. grudnia do Kóz.

Formą „Remanentów 2001” miał być koncert już wytypowanych i wyróżnionych zespołów, które w ocenie ROK Bielsko-Biała swoim poziomem i osiągnięciami artystycznymi zasługują na wzięcie udziału w takim koncercie. Tak więc bez brania udziału w eliminacjach i konkursie zespół „Sextett” znalazł się na scenie w gronie nagrodzonych zespołów, a także recytatorów i gawędziarzy, a byli nimi: zespół „Grojcowianie” z Wieprza, Kapela Góralska „Tkocze” z Wisły, kabaret „Trzy ofiary drogi do Europy” z Czerwionki, dwóch recytatorów z Czechowic-Dziedzic (laureatów konkursów na szczeblu centralnym), a także dwie gawędziarki. Jedną z tych gawędziarek okazała się być pani Anna Zychma z Odry, czym sprawiła nam ogromną niespodziankę. Jeszcze większa była radość ze spotkania na scenie, gdyż reprezentacja Gminy Gorzyce wystąpiła w podwójnym, wzmocnionym składzie: zespół instrumentalny i gawędziarka. Dwie jakże skrajne formy upowszechniania kultury – zauważone i nagrodzone.

 

M.P.

 


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2002.