Strona główna

powrót
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 

SŁOWO NACZELNEGO

"Współczesnemu światu potrzeba mądrości kontemplacji, jeśli ma się uratować a nie zginąć w szumie liści sezonowych mądrości ".

Kard. Stefan Wyszyński. 

 

   

Olzański WDK poświęcił, ostatnią w minionym roku, wystawę Prymasowi Tysiąclecia - Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Dzięki zaangażowaniu pracowników oraz merytorycznej opiece miejscowego ks. Proboszcza, wystawa była interesująca nie tylko ze względu na wysoki poziom artystyczny czy bogactwo materiałów ale i głęboką treść tego przekazu - świadectwa z życia niezwykłego duszpasterza. 


Kolejnym znaczącym wydarzeniem było poetyckie spotkanie w Bełsznicy z ks. prof. Jerzym Szymikiem. Ci, którzy skorzystali z zaproszenia - mieli możliwość aktywnego porozmawiania o podstawowych wartościach, o głębokiej wierze, powołaniu, Małej Ojczyźnie - Śląsku - wyszli ze spotkania bardzo ubogaceni, wewnętrznie uspokojeni. Dlatego też zaplanowano kolejne spotkania: w Bluszczowie i w Turzy Śl.


W grudniu i styczniu odbyło się wiele spotkań opłatkowych, wigilijnych, mikołajkowych, kolędowano i wystawiano przedstawienia jasełkowe - co sprawiło wiele radości tym, którym w tych trudnych czasach jej brakuje. Chodzący po domach "Misyjni Kolędnicy" nie tylko kultywują starą tradycję ale także istotnie wspierają będących w potrzebie swych małych braci. Zazwyczaj byli serdecznie przyjmowani, dodatkowo obdarowywani słodyczami, chociaż zdarzało się, że byli potraktowani jak "nieproszeni".


Co jeszcze na naszym podwórku można dostrzec? N.p. to, że BS w Gorzycach z nadanym tytułem "Wyróżniający się Bank Spółdzielczy" osiągnął w ub. roku bardzo dobry wynik, to że została uruchomiona przez SKR Gorzyce w pełni profesjonalna stacja paliw. Ważna dla mieszkańców, dla przejeżdżających drogą krajową oraz dla Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - sam prezes Władysław Serafin dokonał wraz z v-ce wójtem p. Heleną Lazar oraz prezesem gorzyckigo SKR-u Kazimierzem Rybarz przecięcia wstęgi. Do tekstu p Krystyny Okoń "Wynik wyborów mógł być lepszy" wrócę później - podejmując temat czerwcowych wyborów samorządowych i bezpośrednich wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Także do budżetu na 2002 rok będzie okazja się odnieść - ze względu na kilkunastostronicową objętość uchwały budżetowej prezentujemy, przygotowaną przez Skarbnika Gminy mgr Bernadetę Grzegorzek, w skróconej acz bardzo przystępnej formie najistotniejsze jej elementy.


Rozpoczynając kolejny Nowy Rok mamy nadzieję, że przyniesie każdemu wiele dobra i miłości od otaczających nas ludzi - bo życie jest nie po to by brać lecz po to by dawać. "Po to gromadzimy, abyśmy mieli co rozdawać." /Kard Stefan Wyszyński./

Stanisław Sitek


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2002.