Strona główna

powrót

Zapisz artykuły

Lipiec 2001 HTML

Lipiec 2001 DOC

Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 Przegląd dorobku twórczości artystycznej i edukacji regionalnej Szkół Gminy Gorzyce.

"Tu wszędzie jest moja ojczyzna".

   Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Gorzycach, byli organizatorami przeglądu dorobku artystycznego i edukacji regionalnej Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Gminie Gorzyce.
Ta niezwykła impreza organizowana była w ramach obchodów I Dni Gminy Gorzyce, które trwały od 30. maja do 3. czerwca.

   Miejscem prezentacji dorobku szkół była sala gimnastyczna SP w Gorzycach. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz na czele z Wójtem Krystyną Durczok i Przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Pawelcem. Uczestnicy przeglądu mogli zobaczyć wystawę dorobku naszych szkół, powstałych w wyniku realizacjo programów dydaktyczno- wychowawczych na zajęciach z edukacji regionalnej. Oglądający wystawę zobaczyli bardzo szeroki wachlarz tematyczny tych prac. Były oczywiście spisane zarysy historii swoich miejsc zamieszkania, prezentacje "ludzi tej ziemi", osobliwości przyrodniczych i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego naszych terenów. Prezentowana była twórczość literacka związana z "małą ojczyzną", zapiski dotyczące kultury i obyczajów naszej ziemi. Materiały te stanowić będą na pewno cenną skarbnicę wiedzy o regionie na przyszłość. Pokaz dorobku szkolnych zespołów muzycznych, tanecznych, teatralnych naszych szkół mógł zadowolić niejednego znawcę i entuzjastę edukacji regionalnej. Szkoły podstawowe i gimnazja pokazały przebogaty tematycznie program, nawiązujący przede wszystkim do śląskiej mowy i kultury. Niezwykle sympatycznie wypadły adaptacje w gwarze śląskiej znanych utworów literackich dla dzieci (i nie tylko), jak chociażby Królewna na ziarnku grochu" Andersena, czy znany KAŻDEMU DZIECKU I DOROSŁEMU "Paweł i Gaweł", J. Tuwima, po "naszymu" brzmi "Alojz i Wili".

   Często młodzież w swych programach nawiązywała tematycznie do swoich szkół i wiosek, prezentując swoją "ojczyznę" w formie rymowanek, czy pieczołowicie dopracowanych programach słowno- muzycznych. Młodzież nie zapomniała także w swych sztukach o dążeniu do poznania swoich współmieszkańców w wspólnej Europie. Postronni obserwatorzy podkreślają ogromny wkład pracy nauczycieli w to, co pokazała nasza młodzież szkolna. Słowa uznania należą się także wykonawcom, którzy dawali z siebie naprawdę dużo, przełamując niejednokrotnie towarzyszącą im tremę. Szkoda, że ten ogromny dorobek naszych szkół pokazany został w jednym olbrzymim bloku, przez co wiele wartościowych aspektów tego przeglądu zlało się jakoby w jedną całość(...). Dobrze byłoby aby ten dorobek pokazany był oddzielnie, na wielu imprezach środowiskowych, i to nie tylko na terenie swojej szkoły, czy gminy, Tym programem dzieci, młodzież gimnazjalna i ich nauczyciele mogą pochwalić się przed szeroką publicznością. Na koniec prezentujemy organizatorów przeglądu "Tu wszędzie jest moja ojczyzna".

Now.


Organizatorzy: Iwona Romanowicz, Gabriela Dyringer,
1. SP Gorzyce- Czesława Kolarska, Urszula Chłapek,
2. SP Bluszczów - Bernadeta Dziaćko
3. SP Rogów- Katarzyna Kasparczyk
4. Gimnazjum w Rogowie - Krystyna Doroszka
5. 5. SP nr 2 Gorzyce- Ilona Świercz, Inga Płaczek
6. SP Czyżowice i Gimnazjum - Stefania Rodak, A. Gimpel
7. 7. Gimnazjum Gorzyce- Renata Wzorek
8. SP Turza Śl. - Joanna Michna
9. Gimnazjum w Turzy Śl. - Jolanta Szurman, Lucyna Gajda
10. SP w Olzie - Dorota Nikiel


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.