Strona główna

powrót

Zapisz artykuły

Lipiec 2001 HTML

Lipiec 2001 DOC

Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 "Podróż po Europie"

   Dnia 6 czerwca 2001r. Na terenie naszej gminy pod hasłem "Europa nasz wspólny dom" odbył się powiatowy finał turnieju wiedzy o Europie dla szkół podstawowych. Został on zorganizowany z inicjatywy Wodzisławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Europejskiej, którego prezesem jest p. Jarosław Szczęsny. Gospodarzem imprezy była Szkoła Podstawowa w Turzy Śl., ubiegłoroczny laureat europejskiego konkursu. Do zmagań finału przystąpiło 12 drużyn polskich i 1 czeska z Lutyni Dolnej, wyłonionych na podstawie wyników testów eliminacyjnych, które zostały ocenione przez komisję Stowarzyszenia w miesiącu kwietniu br.

   Po odśpiewaniu "Ody do radości" finałowe drużyny przystąpiły do pierwszego etapu konkursu, który polegał na rozwiązaniu przez uczniów testu składającego się z 40 pytań. Do ścisłego finału zakwalifikowały się drużyny z następujących szkół: Lutyni Dolnej (Czechy(, Łazisk, Turzy Śl. i SP nr 1 z Wodzisławia śl.

   Druga część europejskiego konkursu, którą prowadziła p. mgr Ilona Procek odbyła się na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej turzańskiej podstawówki. Na finalistów czekała przygotowana przez rodzica, przyjaciela szkoły olbrzymia plansza z mapą Europy i zaznaczonym szlakiem podróży po krajach Unii Europejskiej. Każda drużyna otrzymała określoną ilość waluty europejskiej, którą podczas "podróży" można było pomnożyć (odpowiadając na pytania dotyczące państw Unii) lub stracić "zatrzymując" się w hotelach i na stacjach benzynowych. Emocje były ogromne. 

Zwycięzcą turnieju została SP z Łazisk przed SP nr 1 z Wodzisławia Śl., Turzą Śl. i Lutynią Dolną.   Po ogłoszeniu wyników przez prezesa Stowarzyszenia uczestnicy oraz ich opiekunowie otrzymali upominki ufundowane przez Fundację Szumana w Warszawie, Przedstawicielstwo Komisji Wspólnot Europejskich w Warszawie i wodzisławski oddział Banku Śląskiego.

   Nad prawidłowym przebiegiem powiatowego finału turnieju wiedzy o Europie czuwali: p. Jarosław Szczęsny- prezes Stowarzyszenia, p. Renata Kruszyńska, p. Ilona Procek, p. Kazimierz Mroczek, p. Stanisław Wujec oraz p. Tadeusz Pukowiec- członkowie Stowarzyszenia.
Gorące podziękowania kieruje Stowarzyszenie na ręce pani dyrektor mgr Ireny Sula za gościnne przyjęcie i zaangażowanie w przygotowaniu imprezy oraz p. mgr a. Grabiec za pomoc przy realizacji konkursu.

I. Procek


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.