Strona główna

powrót

Zapisz artykuły

Lipiec 2001 HTML

Lipiec 2001 DOC

Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 Dzień Francuski w Turskim Gimnazjum i Prezentacja aktywności szkolnych samorządów.

We wspólnej Europie mówimy także po francusku.

  
   Stowarzyszenie Promocja Integracja Rozwój Gminy Gorzyce, jako organizator I Dni Gorzyc, oraz Gimnazjum w Turzy Śl., byli gospodarzami Dnia Francuskiego z cyklu Poznajemy Kultury Różnych Narodów. Impreza ta połączona była także z prezentacją aktywności Samorządów Uczniowskich i Rad Młodzieżowych Szkół Podstawowych i Gimnazjów z terenu gminy. Przedstawiciele poszczególnych samorządów i Rad zapoznali uczestników z formami swojej działalności w szkołach. W swoich sprawozdaniach opisywali "życie" szkoły przy współpracy z samorządami. Samorządy prowadzą bardzo aktywną działalność na terenach Szkół Podstawowych i w Gimnazjach. Są organizatorami konkursów tematycznych, imprez okolicznościowych, zawodów sportowych. Propagują wśród dzieci i młodzieży twórczość literacką i artystyczną, a także poprzez organizowanie licznych zbiórek i kiermaszy zdobywają skromne fundusze, którymi później wspierają szkolne inicjatywy, fundując potrzebne materiały lub nagrody.  

    Na podkreślenie zasługuje również to, że są inspiratorami dobrej nauki i lepszych wyników w nauce. Na zakończenie prezentacji głos zabrała Wójt Krystyna Durczok, która wyraziła uznanie, szacunek do tego, co robią szkolne samorządy. 

Za ich wkład w organizację życia szkoły i szkolnej społeczności. Wyraziła także nadzieję, że swoją energię później jako ludzie dorośli przeniosą na działalność w Samorządzie lokalnym. Swoje podziękowania samorządom przekazał także Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Pawelec. Na zakończenie prezentacji dorobku samorządów uczniowskich, młodzież szkolna wystąpiła z programem artystycznym.

 

  Drugą częścią tego spotkania było Spotkanie z Francją, a szczególnie z powszechnym w świecie językiem francuskim i kulturą. Do tematu zebranych w łączniku nowej turskiej szkoły, wprowadził Kazimierz Szypuła, współorganizator tej imprezy z ramienia PIR i sponsor w jednej osobie. W swoim wystąpieniu zaakcentował uniwersalność i piękno Języka Francuskiego, a także przybliżył młodzieży historię Francji i walory kultury francuskiej. Gośćmi Dnia była młodzież licealna z Jastrzębia Zdroju, którzy wybrali naukę języka francuskiego, oraz Studenci Nauczycielskiego Colegium Języków Obcych z Jastrzębia z kierownikiem Sekcji Języka Francuskiego panią Renatą Kowalską. 

   Młodzież licealna wystąpiła z pięknym francuskim programem muzycznym. Trzeba przyznać, że brzmienie słów i muzyki rodem z nad Sekwany jest wspaniała, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

   Studenci Colegu zaprezentowali kilka zabawnych scenek o motywach paryskich i parodię sceny z życia Włocha.

   Zabawa była przednia i wszystkim to krótkie spotkanie z Francją na pewno się podobało. Organizatorzy z Dyrektorem Gimnazjum Lucyną Gajda, zadbali także o mały francuski poczęstunek, aby uczestnicy mogli choć trochę posmakować francuskich specjałów, a przy okazji podzielić się wrażeniami i i marzeniami o Francji.

 

Now.


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.