Strona główna

powrót

Zapisz artykuły

Czerwiec 2001 HTML

Czerwiec 2001 DOC

Skomentuj artykuł

dodaj komentarz

przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
 Wycieczki rowerowe - rowerem do Raciborza


      W kolejnym odcinku chciałbym zaproponować wycieczkę na trasie Gorzyce- Racibórz- Gorzyce. Długość ok. 60 km, czas przejazdu dostosowany do możliwości, ok. 5-6 godz.. Rozpoczynamy wyjeżdżając z Gorzyc ul. Ogrodową do Uchylska i znanymi już drogami przez Olzę, Odrę dojeżdżamy do Bukowa. Warto wjechać do wsi i zatrzymać się przy kapliczce różańcowej z 1770 (odnowiona po powodzi), odwiedzić kościół p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz drewniany spichlerz obrzucony gliną z 1812 roku. Z Bukowa jedziemy w stronę Ligoty Tworkowskiej, obok stawów Zespołu Przyrodniczo- Krajobrazowego Wielikąt. W Ligocie Tworkowskiej godna uwagi jest kapliczka murowana obok niej krzyż z 1887 roku oraz dzwon z 1902 roku ufundowany przez parafian dla ks. proboszcza Grochali z Krzyżanowic. Na ścianie kapliczki, na wysokości ok.-70 cm tabliczka z powodzi 97. roku. Z Ligoty Tworkowskiej jedziemy do Nieboczów. Wieś wzmiankowana w 1290roku, kościół parafialny p.w. św. Józefa Robotnika z lat 1929- 1931, oraz ośrodek rekreacyjny licznie odwiedzany przez sobotnio- niedzielnych turystów. Z Nieboczów ul.Wiejską jedziemy w kierunku Raciborza. Po drodze spotykamy liczne wyrobiska pożwirowe , dojeżdżamy do mostu na kanale Ulgi następnie wjeżdzamy do dzielnicy Raciborza - Płonie. Dojeżdżamy do obwodnicy dla tirów obok ZEW skręcamy w lewo w ul. Piaskową, którą dojeżdżamy przez most na Odrze do dworca kolejowego, a następnie do rynku raciborskiego.


      RACIBÓRZ - od X wieku gród zamieszkały przez Gołężyców, wzmiankowany w kronice Galla Anonima w 1108 roku. W latach 1177 -1211 we władaniu Mieszka Plątonogiego protoplasty, książąt opolsko - raciborskich. W latach 1261 - 1366 stolica Księstwa Raciborskiego rządzonego przez Piastów, następnie czeskich Przemyślidów. W latach 1521 -1532 ponownie we władaniu książąt opolskich, następnie pod panowaniem Habsburgów. W 1741 zajęty przez Prusy, powrócił do Macierzy w 1945 roku. Podczas II wojny światowej miasto legło w gruzach, zniszczonych zostało 80% budynków. Po wojnie Racibórz został odbudowany.
Wśród atrakcji turystycznych należy wymienić kościół paraf. p.w. Wniebowzięcia NMP z 1306r. przebudowany, z wieżą z lat 1580 -1643 i tzw. kaplicą polską z 1774 r. W 1945 roku Kościół został spalony ołtarz główny i zostały zrekonstruowane. Ołtarz utrzymany jest w stylu barokowym, którego głównym elementem są ponadnaturalnej wielkości rzeźby św. św. Wacława, Sebastiana, i Floriana oraz Jadwigi i Jana Chrzciciela. U szczytu ołtarza umieszczono legendarnego patrona miasta św. Marcelego.


      Gotycki kościół podominikański pw św. Jakuba z XIIIwieku z barokową kaplicą Gaszyńskich. Jest to budowla gotycka, jednonawowa z dobudowaną w południowym narożniku gotycką wieżą. Kaplica św. Krzyża (grobowca rodziny Gaszyńskich) posiada ołtarz z czarnego marmuru wykonany prawdopodobnie przez Salamona Steinhofa. Cały raciborski rynek stanowi zabytek, barokowa kolumna wotywna z 1727 r. ufundowana przez hr.Marię Elżbietę Gaszynową odrestaurowana pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Kolumna wotywna została wykonana przez osiadłego w Raciborzu wiedeńskiego rzeźbiarza J. M. Oesterreicha, jako votum dziękczynne za wygaśnięcie zarazy. W dolnej części posiada trójboczny cokół, nad którym znajduje się nadstawka z trzema posągami św. Marcelego- patrona miasta, św. Floriana patrona ochraniającego od pożaru, oraz św. Sebastiana, który miał chronić przed morowym powietrzem. Wyżej kolumna przedstawia w postaci kłębów chmur, Najświętszą Maryję Pannę Niepokalanie Poczętą z koroną z gwiazd, podtrzymywaną przez anioły, depczącej węża- szatana. Dawny kościół Dominikanek p.w. Świętego Ducha z XIV wieku przebudowany w 1927 r. na muzeum, z działami archeologii, historii, etnografii i sztuki. Późno klasycystyczny budynek sądu z 1826r. przy placu Długosza oraz figurę św. Jana Nepomucena autorstwa Jana Melchiora Oesterreicka lub jego syna Antoniego. Pierwotnie figura stała na dziedzińcu klasztoru dominikanów, w 1818 przeniesiona w obecne miejsce. Po drugiej stronie placu stoi baszta sądowa zwana więzienną, wraz z fragmentem murów obronnych z przełomu XIV i XV wieku oraz wiele innych. Polecam skorzystanie z przewodników turystycznych w których można znaleźć wiele, bardzo ciekawych informacji o zabytkach oraz historii tej najstarszej i najnowszej Raciborza. Każdy musi też, dokonać wyboru, co chce zobaczyć gdyż miejsc godnych uwagi jest bardzo dużo, za dużo, aby w ciągu krótkiego czasu zobaczyć wszystko. Wniosek jest taki, aby odwiedzać Racibórz częściej ,,zaliczając" kolejne atrakcje. Zainteresowanym historią Raciborza polecam miesięcznik Ziemia Raciborska, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o Raciborzu i okolicy. Można w nim znaleźć także informacje, które przypominają historię miejscowości leżących w gminie Gorzyce. Do Gorzyc wracamy tą samą trasą, jest ona bardzo malownicza posiada tą ważną zaletę, że jest bezpieczna i pozwala być blisko natury. Jadąc wzdłuż brzegów Odry możemy podziwiać jej spokojny nurt, każdemu też przychodzi refleksja, że wystarczą kilkudniowe opady deszczu i ta ,,leniwa" rzeka może być bardzo niebezpieczna. Dla Raciborza budowa zbiornika retencyjnego jest konieczna, aby zapobiec sytuacji z lipca 1997r. Polder Buków to dopiero I etap i dobrze by się stało, aby została rozpoczęta budowa Zbiornika Racibórz. Malowniczo wznoszące się wzgórza wyżyny Śląskiej tworzą bardzo atrakcyjny krajobraz.

Krzysztof Małek


Literatura:
1. Okręg Rybnicki mapa sam...
2.Racibórz i okolice- przewodnik 1998r.
3.Ziemia Raciborska 98- 2001 

foto Racibórz "CRUX"


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.