Strona główna

powrót

Zapisz artykuły

Czerwiec 2001 HTML

Czerwiec 2001 DOC

Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
 Przedszkole w Turzy Śl. obchodzi swoje dziesięciolecie.

"W życie przedszkolaka włożyć trzeba tylko to, co ma w nim pozostać na zawsze"
(z wystąpienia Haliny Smaroń)

"W naszym przedszkolu jest bombowo"

  Dyrektor Przedszkola w Turzy Śl. i Komitet Organizacyjny zaprosili przedstawicieli naszej gazety na uroczyste obchody 10. lecia funkcjonowania przedszkola w obecnej siedzibie.

fot. W.LangrzykUroczystość odbyła się 17 maja br. Wśród zaproszonych na nią gości byli: Krystyna Durczok- Wójt Gminy Gorzyce, Helena Lazar - zastępca Wójta, Maria Władarz- sekretarz UG, Bernadeta Grzegorzek- skarbnik gminy, Maria Jakubczyk- kierownik Referatu Kultury, Halina Smaroń- wizytator Śl. Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach, Helena Łyp- dyrektor GZOF w Gorzycach, Daniela Kowalska- księgowa GZOF, Mirosław Grabiec- dyrektor BS w Gorzycach, dyrektorzy gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli z terenu gminy.

    Zaproszonych na jubileuszową uroczystość powitała dyrektor turskiego przedszkola- Maria Sitek. Następnie zebrani wysłuchali krótkiej historii funkcjonowania placówki w zajmowanej aktualnie siedzibie. Okazjonalne życzenia pani dyrektor i personelowi przedszkola złożyły: Wójt Gminy Krystyna Durczok, wizytator Śl. KOiW w Katowicach Halina Smaroń w imieniu kuratora.
A potem głos oddano przedszkolakom i ich wychowawczyniom. Przygotowany i zaprezentowany program artystyczny mógł zachwycić. Interesująco skomponowany, świetnie opracowany od strony plastycznej (pomysłowe, kolorowe stroje) i muzycznej dopracowany w najdrobniejszym szczególnie podobał się bez wyjątku wszystkim. Gorące oklaski widowni nagradzały każdy występ małych artystów. Kolorowe kredki opowiadały o tym, co lubią malować. Znane z własnego dzieciństwa pląsy: "Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje", "Moja Julijanko klęknij na kolanko", "Mam chusteczkę haftowaną", czy "Dorotka, ta maluśka"- zachęcały do zabawy. "Pan kotek" w przedstawionej inscenizacji był naprawdę chory, a "myszka uciekała do dziury w obawie, że złapią ją kocury". A potem jedna "baba siała mak", choć nie wiedziała jak, a inna- miała koguta, którego wsadziła do buta (ciekawie zaaranżowana piosenka z użyciem rekwizytów). Burzę oklasków zebrała Tuwimowa "Rzepka"- za pomysł adaptacji, piękne stroje, przede wszystkim jednak- za grę małych aktorów.
I nagle zmiana nastroju. W tle piosenka o Wojtusiu, na którego iskiereczka mruga..., a na zainscenizowanej polance... spotkanie bohaterów najpopularniejszych dziecięcych bajek: Jasia i Małgosi, Kopciuszka, Złotej Rybki, Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki i 12. krasnoludków oraz Królowej Śniegu.


    I ono kończy ten naprawdę piękny program artystyczny. Jeszcze tylko prezentacja małych aktorów. Stają do niej wszystkie trzy grupy przedszkolne ze swoimi wychowawczyniami. Widownia nagradza autorki i małych wykonawców jeszcze raz długimi, gorącymi oklaskami.
Żegnają swoich gości piosenką dedykowaną swojej kochanej pani dyrektor, paniom wychowawczyniom i wszystkim po kolei pracownikom turskiego przedszkola. Po każdej zwrotce - ten sam refren:


"W przedszkolu fajnie jest i wesoło,
wszyscy bawimy się razem w koło,
dużo uśmiechu tu i zabawy,
Każdy wracać tutaj chce!"


To, że każdy przedszkolak wracać tutaj chce- nie dziwi nikogo spośród zaproszonych w tym dniu do turskiego przedszkola. Przy kawie i domowych ciastach długo jeszcze rozmawiamy o wielkim dobrodziejstwie, jakimi są w procesie wychowania i edukacji naszych najmłodszych dobrze funkcjonujące placówki przedszkolne. Ta w Turzy Śl. na pewno do nich należy!


Krystyna Okoń


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.