Strona główna

powrót
Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 SŁOWO NACZELNEGO 


"Za wszystkie głupstwa królów płacą ich narody."
Horacy. 


Oczekiwania, nadzieje, nieufność, strach, to emocjonalne stany nie tylko naszego społeczeństwa. Wakacyjny spokój daleko za nami. A są wydarzenia w /naszej/ historii, które nieraz decydują o losie pokoleń. Takimi może być wojna wypowiedziana światowemu terroryzmowi. Unia Europejska zapowiedziała intensyfikację wysiłków, aby poprzez współpracę, zwalczać terroryzm międzynarodowy. Ataki na: 110 - piętrowy World Trade Center, Pentagon, zniszczenia części Manhattanu, spowodowały wypowiedzenie wojny terroryzmowi. Wymierzono w Bin Ladena akcję połączonych sił amerykańsko-brytyjskich w Afganistanie a kolejne zamachy wywołały psychozę strachu, m.in. przed śmiertelną bronią biologiczną.


Wstrząs po wyborach parlamentarnych chyba jednak nie zmieni biegu naszej historii. Wydawało się, że z okresu sztampowego, realnego socjalizmu już nic nie pozostało, że to odległy okres, szczególnie dla pokolenia, które nie pamięta tego okresu - mijał czas, nastał okres przejściowy, utrwaliły się zmiany w gospodarce, polityce...Powstały nowe odmienne wzory działań ale i nowe podziały. Dobrobyt osiągnięty przez jednych stępił wrażliwość na drugiego człowieka dlatego, że jest tylko człowiekiem. Podobno gospodarkę mamy w lepszym stanie niż finanse, oczekuje się cudu gospodarczego - czy czeka nas kryzys? Dzisiejsza rzeczywistość jawi się jeszcze bardziej bolesna. Taki wynik wyborów był możliwy dzięki niskiej frekwencji. Co prawda wybrali wyborcy, lecz pod ogromnym wpływem zabiegów marketingowych w TVP /niby/ publicznej a " Człowiek w społeczeństwie powinien wykorzystać własną niezależność w sposób rozsądny i racjonalny".


Nowy rząd koalicyjny SLD-UP-PSL wprowadzi ograniczenia w ulgach budowlanych, zniesie wspólne rozliczenie współmałżonków, podniesie podatki pośrednie i podejmie inne konieczne działania, tak, że się każdemu polepszy /jak to się ma do obietnic przedwyborczych/. Oczywiście trzeba zmniejszyć koszty państwa, ograniczyć wydatki - ale czy będzie lepiej? W kampanii SLD deklarowało likwidację senatu, zaś teraz mimo, że rząd nie będzie mniejszościowym to wydaje się, że jedynym gwarantem jego istnienia będzie Senat. Wyniki wyborów są też przestrogą dla nowych w Sejmie - cztery lata temu rozpoczynające rządy AWS i UW, teraz razem otrzymały mniej głosów niż "czarny koń" "Samoobrona" i nie weszły do parlamentu. Druga, radykalna strona opozycji jest niestabilna, to i niestabilny jest parlament. ."Polityka jest walką interesów upozorowaną na walkę o zasady." Bierce. W ciągu najbliższego pół roku będą prowadzone przygotowania do wyborów samorządowych. Jeżeli kampania zostanie /wzorowana na wyborach parlamentarnych/ oparta na wywołaniu niezadowolenia i powszechnego krytykanctwa, to największą szansę będą miały komitety z programem radykalno-roszczeniowym. Będzie to kolejna szansa dla frustratów i populistów. 

A największe święto w naszej gminie to DOŻYNKI, to wielkie święto i okazja do wdzęczności, podziękowania Bogu i ludziom, "Kłaniam się Wam głęboko i z szacunkiem Drodzy Rolnicy za dar chleba, owoc ziemi" powiedziała Krystyna Durczok, wójt gminy w swoim wystąpieniu w Odrze. To jedna z niewielu, nadzieją i optymizmem nastrajająca rzeczywistość.

 

Stanisław Sitek


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.