Strona główna

powrót
Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 Nowy Most w Olzie

Dnia 10 września br. w godzinach południowych nastąpiło poświęcenie i oficjalne przekazanie do ruchu nowego mostu drogowego na rzece Odrze w Olzie. Równocześnie oddano do użytku po modernizacji 10- cio kilometrowy odcinek drogi krajowej 78 od Turzy Śl. do Olzy. W akcie tym wzięli udział min. minister Transportu i Gospodarki Morskiej Jerzy Widzyk, przedstawiciele inwestora, wykonawców oraz wójtowie gmin Gorzyce i Krzyżanowice z liczną grupą mieszkańców. Nowy most w porównaniu z dotychczas istniejącym, pamiętającym schyłek XIX wieku, wygląda imponująco i nowocześnie jak na XXI wiek przystało, zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i technologii wykonania. Całkowita długość mostu wynosi 191m, a rozpiętość trzech przęseł wynosi 175m. Szerokość całkowita- 13,20m a użytkowa 11m, na którą się składa jezdnia o szerokości 7m i dwa pasy awaryjne o szerokości 2m. Wysokość mostu nad lustrem wody w rzece pozwala na prowadzenie żeglugi nawet przy wysokich stanach wody.


Na uwagę zasługuje szybkość wykonania wszystkich prac związanych z budową mostu, bo rozpoczęto je 14.06.2000r., a zakończono po 15 miesiącach, trzy miesiące przed planowanym terminem. Dzięki wykonaniu robót drogowych w naszej miejscowości został wybudowany chodnik wzdłuż drogi praktycznie na całej długości wsi, powstało 6 zatok autobusowych, co zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo pieszych i ruchu drogowego. Wieś zyskała również na estetyce i obecnie wygląda bardziej nowocześnie.
W okresie trwania robót występowały pewne niedogodności i utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu wsi, jak czasowe zamknięcia drogi, kierowanie ruchu objazdami przez ulice we wsi, ale mieszkańcy w większości podchodzili do nich ze zrozumieniem i cierpliwością. Świadomość, że nowy most jest bezpieczny, nowoczesny i stanowi piękną wizytówkę naszej "małej ojczyzny" wynagradza nam wszystkim przeżyte utrudnienia. Pozostanie również na pamiątkę i chwałę dobrej roboty polskich projektantów i wykonawców.


Jóżef Kopystyński
Olza


(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.