Strona główna

powrót
Skomentuj artykuł
dodaj komentarz
przeglądaj komentarze
< prosimy nie zmieniać tematu wiadomości >
 

Wydawca Internetowej wersji magazynu U NAS

 XIX Dożynki gminne w Odrze.


Tradycji stało się zadość- Odra przekazała dożynkową pałeczkę Gorzyczkom.
"Odra- jedno z mniejszych sołectw Gminy Gorzyce; 302h powierzchni, 406 mieszkańców. Położone nieco na uboczu gminy odznacza się znakomitymi walorami krajobrazowo- przyrodniczymi. Sporo tu urokliwych "oczek wodnych" powstałych po prowadzonej przez lata na dużą skalę eksploatacji żwiru. Atrakcyjne tereny, specyficzny klimat przez okrągły rok stanowią nie lada gratkę dla miłośników wędkarstwa i amatorów sportów wodnych. W letnie dni są prawdziwą oazą spokoju, ochłody i relaksu..." - czytamy w folderze promującym naszą gminę.
Dodać muszę w tym miejscu od siebie, że obok wyżej wymienionych walorów, Odra choć jest społecznością niewielką, należy do najlepiej zorganizowanych i zintegrowanych środowisk naszej gminy. Dowiodła tego po raz kolejny w tym roku, przy okazji organizowanego tu już po raz drugi w historii gminnej sztafety dożynkowej "gminnego święta" plonów. Wśród organizatorów Dożynek Gminnych, a tegoroczne są dziewiętnastymi (19!) z kolei krąży sprawdzone wieloletnią praktyką porzekadło: "Jaki kołacz- takie dożynki!" Że tegoroczne dożynki będą udane wiedzieliśmy dobrych kilka dni przed ich terminem. W momencie, kiedy na zasłanym materiałami do 9 n-ru "U nas" redakcyjnym stole zapachniało dożynkowym kołaczem (W tym miejscu głęboki ukłon i słowa serdecznej podzięki dla odrzańskich gospodyń i Komitetu Organizacyjnego za pamięć o lokalnej gazecie.) Jednak to, co oglądaliśmy 9 września br. na uroczystości gminnego święta plonów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Odra, mimo fatalnej pogody w końcówce tygodnia, przy bardzo niepewnej aurze w niedzielę- powitała dożynkowych gości uporządkowanymi na "wysoki połysk" obejściami posesji nie tylko wzdłuż trasy przemarszu korowodu (sprawdzaliśmy!), pięknie przybranymi płotami i parkanami oraz wieloma ciekawymi często dowcipnymi scenkami rodzajowymi. Plac centralny we wsi, na którym mieli spotkać się uczestnicy korowodu po jego rozwiązaniu imponował pomysłowym i racjonalnym zagospodarowaniem: rozmieszczonymi licznie zadaszonymi siedziskami, wystrojem przygotowanej do występu estrady, wreszcie liczbą straganów i stoisk handlowych. W głębi zamykał go namiot- hangar, w którym jak się potem okazało, na skutek niepewnej pogody, odbyły się wszystkie dożynkowe ceremonie i trwało przez kilka godzin przy stałej wymianie gości- dożynkowe biesiadowanie przy kawie i kołaczu. Bardzo dobrze działało nagłośnienie, a głos komentującego uroczystości dożynkowe docierał do każdego zakątka placu. Licznie zgromadzeni na poboczach drogi mieszkańcy Odry i przybyli tutaj z całej gminy i okolicy goście z niecierpliwością oczekiwali na przemarsz dożynkowego korowodu. Wyruszył równo o 15.00. Było jak zwykle na co popatrzeć. Czołówkę korowodu stanowiły urodziwe amazonki na koniach ze stadniny p. Izabeli Panek z Bełsznicy, po nich- wielce utytułowana orkiestra dęta KWK Rydułtowy z dyrygentem Janem Wojaczkiem i towarzyszące jej w pięknych strojach marżonetki. Tuż za nimi- przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych gminy z wójtem Krystyną Durczok i przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Pawelcem na czele oraz liczni, zaproszeni na dożynkowe uroczystości goście. Potem bryczka, a w niej Helena Wowra i Jan Piprek- starostowie tegorocznych dożynek. I kiedy władze gminy, starostowie i zaproszeni goście zajęli miejsca na trybunie honorowej- rozpoczęła się korowodowa prezentacja sołectw. Rozpoczęli ją gospodarze dożynek- Odrzanie. Na początku- przepiękna korona w kształcie herbu gminy i Odry niesiona przez gospodynie z miejscowego KGW. Na pierwszym wozie optymistyczny napis: "Nie ma niepomyślnych wiatrów dla tych, którzy wiedzą dokąd zmierzają". Dalej dziewczęca grupa taneczna "Felipinki", na kolejnych wozach z hasłem "Blisko, coraz bliżej Unii"- gospodarze z Młyniska, orkiestra "2 Leony", odrzańskie kółko wędkarskie. Za nimi grupa najmłodszych Odrzan z rekwizytami odpowiednimi do niesionego hasła "Sprzątamy świat". Na kolejnym wozie- prezentacja firmy "Heldrób". Na pozostałych scenki do haseł: "Lepsze jutro było wczoraj" i "Po co nam piękniejsze kraje- nasza Odra to Hawaje!" Za niezwykle bogatą prezentacją Odry piękna kolorowa korona sołectwa Gorzyczki. Na kolorowym wozie hasło: "Tym co momy- dziury załotomy!" Gospodynie z Bluszczowa niosą koronę w kształcie kapliczki, która znajduje się na terenie sołectwa. "Nim lato minie- pamiętaj o zimie" to hasło na towarzyszącym gospodyniom wozie. Korona gospodyń z Bełsznicy ma kształt kosza. W korowodzie towarzyszą gospodyniom strażacy. "Bełszniczanki piyknie śpiywają i swoich strażaków kochają"- informuje wielki transparent na wozie. Czyżowice prezentują grupę dzieci w pięknych strojach ludowych i koronę - stożek z masą złocistych słoneczników. Za nimi wóz, jakby żywcem wyjęty z amerykańskiego westernu. To znany nie tylko w Czyżowicach "PIKNIK - COUNTRY"- ranchowestern, symbol ciekawej imprezy plenerowej. Piękne korony prezentują gospodynie z kolejnych sołectw w gminie: Olza- koronę z gołąbkami, tradycyjne w swoim kształcie- Turza Śląska i Rogów, natomiast Gorzyce- koronę przypominającą księgę, na niej napis- Kronika Gorzyc. Wyróżnia się w tej części korowodu reprezentacja słynnych na całą gminę rogowskich gwarków i tamtejszych pszczelarzy. Za koroną gospodyń z Kolonii Fryderyk prezentuje się "Super rolnik XXI wieku". Towarzyszą mu, jak głosi transparent- żur, wodzionka i super krowa komputerowa! Uchylanki niosą koronę- kosz, wypełniony owocami. Towarzyszy im hasło: "My w Uchylsku niczego się nie boimy i do Unii przystąpimy!" Koronę Osinianek zwieńcza drobiowa para- kura i kogut, a rzucające się w oczy hasło na udekorowanym wozie brzmi: "Radują się kury i koguty- na drodze do wciąż odległej eurowaluty!" Korowód zamknęła prezentacja wozów bojowych wszystkich jednostek OSP w naszej gminie. Po przejściu korowodu dalszy ciąg dożynkowych ceremonii odbył się we wcześniej wspomnianym hangarze. Rozpoczął je hymn państwowy i ceremonia składania wieńców. Potem zaproszonych goście, władze gminy i pozostałych uczestników dożynkowych uroczystości serdecznie przywitał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego- sołtys Rafael Tomala. Chleb z tegorocznych zbiorów pobłogosławił proboszcz rogowskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Leonard Malorny. Po czym starostowie Helena Wowra i Jan Piprek wręczyli go gospodarzom gminy- wójtowi Krystynie Durczok i przewodniczącemu Rady Gminy Jerzemu Pawelcowi. Wójt gminy w serdecznych słowach podziękowała za przekazany chleb i tradycyjnym zwyczajem rozpoczęła dzieleniem się chlebem z zaproszonymi gośćmi. Po jej okolicznościowym wystąpieniu (jego obszerne fragmenty prezentujemy w tym numerze)- kolejna uświęcona tradycją piękna ceremonia przekazania "pałeczki" przyszłorocznym organizatorom Dożynek Gminnych. Dokonali jej Krystyna Świderska- przew. KGW, Rafael Tomala- sołtys i przew. Kom. Organizacyjnego Dożynek w Odrze i Frydolin Piprek (Kółko Rolnicze). Z ich rąk symboliczny bochenek chleba przyjęli przedstawiciele Gorzyczek: radny Janusz Zientek, sołtys Henryk Grzegoszczyk i przew. KGW w sołectwie - Danuta Sutyła. "Z godnością i odpowiedzialnością przyjmujemy ten chleb- symbol dożynkowej sztafety w naszej gminie. Już dziś zapraszamy do Gorzyczek na XX- Jubileuszowe Dożynki Gminne. Wierzę, że sprostamy temu zadaniu!"- powiedział Janusz Zientek dziękując za chleb. 


Kończąc tę część dożynkowych uroczystości Rafael Tomala podziękował za przyjęcie zaproszenia i uczestnictwo w Dożynkach, władzom gminy i zaproszonym gościom, mieszkańcom Odry, sponsorom, policji, strażakom, służbom porządkowym, członkom Komitetu Organizacyjnego i KGW za wysiłek i organizacyjny trud. Szczególne podziękowanie skierował pod adresem uczestników dożynkowego korowodu i ... Stwórcy, który do tego momentu utrzymał w Odrze pogodę bez deszczu! Jan Herman z Kom. Organizacyjnego zaprosił na część artystyczną. Na estradzie najpierw pojawiły się "Odrzanki"- śpiewające gospodynie z miejscowego KGW, a potem roztańczone "Felipinki" z odrzańskiej świetlicy. Po nich na kilkadziesiąt minut estradą zawładnęły rydułtowskie marżonetki i orkiestra KWK Rydułtowy pod batutą Jana Wojaczka. Bogaty, różnorodny repertuar, żywiołowy temperament i uroda oraz piękne stroje dziewcząt podbiły całkowicie odrzańską widownię. Brawom nie było końca. 


Kiedy opuszczaliśmy gościnną Odrę deszcz dosłownie wisiał w powietrzu. Rafael Tomala, Krystyna Świderska, Zbigniew Mika, Stanisław Pustułka, Paweł Wosicki, Jan Herman, Stefan Wowra, Frydolin Piprek, Pelagia Gawliczek, Adelajda Milion, Leszek Krakowczyk, oraz Elżbieta Kołek, starostowie Helena Wowra i Jan Piprek- 14- osobowy Komitet Organizacyjny Dożynek Gminnych "Odra 2001" najważniejszą część uroczystości mieli już poza sobą chociaż zaangażowani będą tego dnia do późnych godzin wieczornych. Mimo niesprzyjającej pogody przygotowano przecież młodzieżową dyskotekę i tradycyjną "żniwówkę" bez której dożynki nie byłyby prawdziwymi dożynkami. Krystyna Okoń(c) Wszelkie prawa zastrzeżone. Isos & redakcja miesięcznika "U Nas", Gorzyce 2001.